Egyenáram témakörben lenne pár kérdésem, fel tudnátok világosítani?
1, Megdörzsölt ebonit rudat elektroszkóphoz érintünk. -> ez nem áramnak számít, pedig itt ténylegesen áramlanak elektronok. Feltöltött fémgolyót elgurítunk.-> ez pedig áramnak számít. Miért?
2, Ha először egy 40 W-os izzót kapcsolunk a 230 V feszültségre, majd üzem közben kapcsolunk vele sorba egy zseblámpaizzót, akkor a zseblámpaizzó nem ég ki. -> ez hamis
Ha egy 40 W-os izzót egy zseblámpaizzóval sorba kötve 230 V feszültségre kapcsolunk, a zseblámpaizzóra nem jut 230 V, ezért nem ég ki.-> ez pedig igaz, Miért?
1: ez áram, mert elektronok mozognak, csak nagyon kis mennyiségben és rövid ideig.
2: ez a körülményektől függ (milyen áramot bír el az izzó és mekkora az ellenállása).
És ha egy ebonit rudat elektroszkóphoz érintünk ott is mozognak elektronok. Ellentétben ha elgurítunk egy fémgolyót akkor gurul a fémgolyó, de az elektronok nem mozognak. Ezt nem értem...
A másodiknál pedig tudom amit írtál.. azt nem értem, miért igaz és miért hamis az egyik és a másik állítás, amiket leírtam, mert nekem teljesen hasonlónak tűnnek.
A második kérdésre:
Ha egy zseblámpaizzót (~2,5 V-on, 0,15 A áramfelvételű, tehát ~17 Ohm ellenállású) párhuzamosan kötsz össze egy 230 V-os 40 W-os villanykörtével, akkor a szerencsétlen zseblámpaizzón a 230 V fog átfolyni.
Mivel R = U/I, ezért I = U/R, tehát a zseblámpaizzón 230 V / 17 Ohm = 13,5 A áramerősség fog átfolyni, amit már nem visel el a szerencsétlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!