Arról van szó, hogy ugyebár az elektromos töltéssel rendelkező részecskét elektromos erőtér veszi körül. Ez a töltés fajtájától függően (azaz hogy pozitív vagy negatív) az erőteret alkotó erővonalak vagy a végtelenben kezdődnek és egy pontban találkoznak, vagy egy pontból indulnak ki és a végtelenbe tartanak. Namost ha elmozdul egy töltéssel rendelkező részecske, az erőtér nem követi rögvest, hanem ezek az erővonalak felhurkolódnak és abból lesz a mágneses tér. És ez a mágneses tér már önmagában fog záródni. Tehát tulajdonképpen itt van az összefüggés az elektromosság és a mágnesesség közt, ezért lehet mágnesességgel töltést mozgatni, mozgó töltéssel pedig mágnesességet kelteni.
2016. máj. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 EagleHUN válasza:
"Namost ha elmozdul egy töltéssel rendelkező részecske, az erőtér nem követi rögvest, hanem ezek az erővonalak felhurkolódnak és abból lesz a mágneses tér. És ez a mágneses tér már önmagában fog záródni."
Mi van?! Kíváncsi lennék egy fizikus véleményére is erről a "fölhurkolódik a részecskék erőtere" kérdésben is.
Meg abban hogy "az erőtér nem követi rögvest".
Mert szerintem akármilyen gyors is egy részecske a saját erőterét nem fogja maga mögött hagyni...
Az meg teljesen értelmezhetetlen számomra hogy mit jelent hogy fölhurkolódik az erőtere...én nem ismerek ilyen fogalmat a tanulmányaimból.
Pedig elektroműszerész technikus és IT mérnöki végzettségem is van.
2016. máj. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 Tom Benko válasza:
Igazából nincsen külön elektromos meg mágneses mező, a kettő együtt van, és attól függően észleljük őket, hogy mit figyelünk meg. (Magának a mezőnek amúgy van tehetetlensége is.)
2016. máj. 15. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
A mágneses teret az elektromos tér relativisztikus megnyilvánulásának is fel lehet fogni. Ha egy vezetőben áram folyik, és a vezetővel párhuzamosan egy töltés mozog, akkor az a töltés úgy fogja érzékelni, hogy a vezető megrövidült, és megváltozott benne a pozitív és negatív töltések sűrűsége. Tehát pl. több lett a pozitív töltés a vezetőben. Ezért a töltésre más erőt érzékel, más erő hatására gyorsul, mintha állna, vagy mintha a vezetékben nem folyna áram. Ha kiszámoljuk ezt az erőkülönbséget, akkor pontosan akkora erőt fogunk kapni, mint amekkorát a vezető körül létrejövő mágneses tér fejtene ki a töltésre a relativisztikus hosszváltozás figyelembe vétele nélkül. A mágneses tér tehát tulajdonképpen az elektromos tér relativisztikus viselkedését figyelembe vevő korrekció.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!