Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozza valóban a globális...

Mi okozza valóban a globális felmelegedést, teljes mértékben emberi kéznek köszönhető?

Figyelt kérdés
Minap megnéztem Al-Gore Kellemetlen Igazság című filmjét és az adatok amiket közölt kissé hátborzongatóak voltak! Habár a film már több éves azóta is emelkedik a légköri CO2 szint és évente rohamosan nő, tavaly volt a föld legmelegebb éve (mióta mérik a hőmérsékletet), a nyarak egyre elviselhetetlenebbek. De milyen emberi tevékenység a fő okozója ennek? A járműforgalom? Olvastam hogy egy liter üzemanyag elégetésekor közel egy kg CO2 keletkezik, ha levetítjük akkor a földön található összes jármű napi szinten összeadott elégetett üzemanyag mennyisége borzasztó számot jelent. És a 60-as évektől a növekvő járműgyártás grafikonja és a co2 szint grafikonja között komoly hasonlóságot lehet felfedezni...Olvastam egy tanulmányt hogy Kína illetve India a legrohamosabban fejlődő autópiac a világon. A két legnépesebb országban milliárd számra gyárthatnak autókat és nagyon sok ember tervezi hogy autót vegyen, mivel fejlődik a gazdaság és az emberek életszínvonala növekszik. Nos akkor mondhatjuk hogy a globális felmelegedést az a járműforgalom okozza ami a földön nap mint nap jelen van és a jövőben csak fokozódni fog? Tegyük fel ha kétszer annyi jármű fogja a levegőt szennyezni a következő években mikre számíthatunk?

2016. máj. 9. 09:28
1 2
 11/18 Wadmalac ***** válasza:
Csak kiegészíteni akartam, mert különben abszolút egyetértek.
2016. máj. 9. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Tislerics Máté ***** válasza:

,,Ergo lehet hogy nagy számokat lehet mutogatni ezzel kapcsolatban, de ez a mennyiség pont az, ami önmagában nem okozna változást."


Leszámítva, hogy (az ember nélkül is) melegedik a bolygó! :D (tehát azért mégsem olyan tökéletesen kiegyenlített rendszerről van szó. A történelem során rengeteg extrém hőmérséklet ingadozás történt: (jégminták, évgyűrűk, korallok igazolják...) Ilyenek voltak, emberek viszont nem! És mégis....


,,felmelegedés mindenképpen lenne az embertől függetlenül is. Mi csupán ennek a sebességére dobunk rá, jó sok lapáttal."


Valószínűleg igen! erre utalnak a globális modellek többsége. Csak, hogy ezek nem tekinthetők szentírásnak. Ne becsüljük alá az éghajlatunk és tulajdonképpen az egész bolygónk működésének roppant bonyolult termodinamikáját és globális folyamatait. :)

2016. máj. 9. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 sadam87 ***** válasza:

#4

"Kén-dioxidot juttatnak a troposzférába, ami jóval jelentősebb üvegházhatást vált ki mint a CO2."

A kén-dioxid hatása egyáltalán nem ilyen egyértelmű. Kisebb koncentrációban épp hogy csökkenti az üvegházhatást (az átlaghőmérsékletet).

[link]

2016. máj. 9. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Manapság divat mindent tagadni. Holokausztot, Csernobilt, stb. Ettől függetlenül a tény tény marad. Az ember olyan, mint a tejsavbaktérium. Addig nem nyugszik, míg el nem pusztítja saját életterét.
2016. máj. 10. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Tislerics Máté ***** válasza:

Az ember által okozott poszt-apokaliptikus jövőkép is elég divatos mostanság. ;)


Persze ez nem gond! A pesszimista hozzáállás reálisnak tűnik... :)

2016. máj. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 Wadmalac ***** válasza:

Mindenképpen reálisabb megoldás a katasztrófától félni és megpróbálni tenni ellene, mint egy nemtörődöm carpe diem.


Van pár végkifejlet.


Nem teszünk semmit esetén:

-Jön a hőhalál, sosem derül ki, tehettünk volna ellene vagy nem, de azért még lesz idő a golb. felmelegedés tagadóit lámpaoszlopra lógatni a vég előtt.

-Nem jön a hőhalál, túlélünk és a globális felmelegedés elleni harc ellenzői gúnyosan poénkodhatnak énmegmondtam mosollyal. De túlélünk.


Radikális üvegházgát-csökkentésünk esetén:

- Jön a hőhalál, mert kiderül, hogy nem vagyunk befolyással, illetve elkéstünk a beavatkozással. De legalább úgy dobjuk fel a talpunkat, hogy megpróbáltuk.

- Nem jön a hőhalál és sosem tudjuk meg, milyen mértékben mentettük meg magunkat, milyen arányban a természet minket.


Lehet ízlés szerint válogatni a variációk közt. Nekem a "teszünk valamit" végeredményei szimpatikusabbak.

2016. máj. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Tislerics Máté ***** válasza:

A globális fölmelegedés reális probléma. Aki ezt tagadja, az valószínüleg utána se nézett annak, hogy milyen adatok és mérések vannak dokumentálva.


Szerencsére az ilyen emberek túl hiteltelenek ahhoz, hogy befolyásolják a klímacsúcsokon való döntéseket.


Az igazi probléma az, hogy miként oldjuk meg a felmelegedés lassulását. Emberi tényező jelentőségét reálisan bemutató klímamodellek hiányában kéne olyan döntéseket hozni, amelyek akár tönkre is tehetik jelenlegi gazdaságunkat. Ez sok állami vezető számára túl nagy kockázatot jelent. Ami persze érthető is.


Alapvető szemléletváltás kéne reális modellek felmutatása nélkül. (és itt most az emberre, mint befolyásoló tényezőre gondolok, nem a felmelegedés mértékére.) Ez nem könnyű feladat. Remélem sikerül...

2016. máj. 11. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Bizony, bizony. Ahová az emberi kéz beteszi a lábát, ott kő kövön nem marad. :-))

Na, nem akarom elviccelni a problémát. Sem ezt, sem a szemét kérdést. Mert az a másik nagy veszély, hogy belefulladunk saját szemetünkbe. Valamikor 60-as évek végén, még gyermekfejjel olvastam néhány érdekesnek feltüntetett adatot a fiúk évkönyvében, a világ nagyvárosainak szeméttermeléséről. Iszonyatos számok voltak már akkor is. Fura volt olvasni ezt, főleg annak tükrében, hogy a falun élő nagyszüleim évente (!) kétszer kitoltak egy fél talicska szemetet a falu homokbányájába, amivel már végképp nem tudtak mit kezdeni. Minden más ment az állatoknak, vagy a trágyadombra, esetleg a konyhai tűzhelybe. Azóta már láttam egész lakónegyedeket, városrészeket felépülni az egykori szemétlerakó helyeken, vagy pl Németországban nemes egyszerűséggel az autópályák védőtöltéseibe "építik" bele a sok hulladékot. Arról nem is beszélve, hogy a veszélyes hulladékokat a világ kevésbé szerencsés részeire halmozzuk fel megsemmisítés címén.

2016. máj. 12. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!