Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik fizikai mennyiség...

Melyik fizikai mennyiség növelésével tudjuk növelni a testek elektromos vezetőképességét?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 8. 19:58
 1/7 anonim ***** válasza:
Keresztmetszet.
2010. ápr. 8. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

arra gondolok hogy mondták hogy a hálózati feszültség áramkörébe került személyt még egy száraz ruhával vagy bottal ki lehet szabadítani de ugyanezt egy leszakadt magasfeszültségű kábelnél már nem szabad,életveszélyes.

A feszültségre és az áramerősség közt gondolkodok.

2010. ápr. 8. 20:23
 3/7 anonim ***** válasza:
Mi van? Két dolognak semmi köze egymáshoz. Arról van csak szó, hogy a magasabb feszültség nagyobbat rúg!
2010. ápr. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A feszültség növelésével, ugyanis léteznek úgynevezett félvezetők, melyeknek a vezetőképessége a nyitófeszültség felett nagyon megnő. A legklasszikusabb példa erre a szilícium és a germánium, melyeket legtöbbekközött tranzisztorok és diodók készítésére, sőt IC-k gyártására is használnak. Addig amíg pl a szilícium tranzisztoron eső feszültség nem éri el a nyitófeszültséget(0,6V), addig a tranzisztor nem nyit és nem folyik rajta áram. Amint ezt a küszöböt átlépi, abban a pillanatban vezetőképes lesz, de amint a 0,6-os küszöb alá esik a feszültség, azonnyomban zár a tranzisztor. Természetesen léteznek eszközök, melyeknek a 0,6 volt-nál jóval nagyobb a küszöbfeszültsége. A megfelelően magas feszültség mellett bármilyen anyag vezető lehet. Erre a legjobb példa a villám.
2010. ápr. 8. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A vezetőképesség az ellenállás reciproka, ugyanazok a körülmények, tényezők befolyásolják tehát, ami az ellenállásét. Megjegyzem, nincs köze a vezetőképességnek az átütési szilárdsághoz, az egy teljesen külön elektromos jellemző (Más kérdés, hogy egy esetleges átütés esetén maga az anyag szerkezete változhat, ami viszont már okozhat változást a vezetőképességben!).


maci

2010. ápr. 9. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
R = ró * (l/A), ahol R az anyag darab ellenállása, ró az anyagra vonatkozó fajlagos ellenállás, l a hossza, A pedig a keresztmetszete, amiből arra lehet következtetni, ha a keresztmetszetet növeljük kisebb lesz az ellenállás, ha az l-t és A-t fikszáljuk akkor nagyobb. A vezetőképességet szigmával vagy G-vel szokták általában jelölni és Szigma = 1/R. Ezért van kapcsolata a vezetőképességgel.
2010. ápr. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bocs a szigma a fajlagos vezetőképesség, a vezetőképesség jele a G. :) Csak már fáradt voltam.
2010. ápr. 9. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!