Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a neve annak a légköri...

Mi a neve annak a légköri jelenségnek, amikor megjelenik egy fénygömb az égen, össze-vissza cikázik, majd eltűnik?

Figyelt kérdés
Gyakran látok ilyet, hallottam róla, hogy ez akkor keletkezik, amikor bizonyos gázok reakcióba lépnek, de a neten nem találok róla semmit.

2016. máj. 3. 23:10
 1/5 A kérdező kommentje:
Hozzáteszem, ez a jelenség tiszta időben alakul ki, nem hiszem, hogy gömbvillám lenne.
2016. máj. 3. 23:19
 2/5 Ozmium42 ***** válasza:
2016. máj. 4. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:

Két dologra is kíváncsi lettem.

Egy, hogy mi ez, mert ilyenről, főleg ilyen gázreakciós magyarázattal sosem hallottam.

A másik, hogy hol látsz te GYAKRAN ilyet.


Ami eszembe jutott optikai magyarázatként, az ál-nap illetve a halo jelensége, de egyik sem ugrál. Az északi fény felénk baromi ritka és nem gömb, hanem fátyolszerű, mozgása meg lassú.

Valamikor, valami ufo-észlelésre reakcióként láttam egy, meggyulladó mocsárgázokról szóló "magyarázatot", de az sem fekszik, mert egyrészt talajközeli, másrészt nagyon halvány fényű, harmadrészt csak olyan mértékű gázkibocsátásnál lehetséges, ami erősen helyhez (konkrétan TÉNYLEG nagy mocsári területekhez vagy geológiailag erősen aktív területekhez, ennek megfelelően iszonyat ritka és esetleges.

2016. máj. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tislerics Máté ***** válasza:

A leírásod alapján leginkább gömbvillám lehet a ludas. Persze azok egyáltalán nem gyakori jelenségek. Én egyszer láttam, és tulajdonképpen pont így írnám le, ahogy te is.


A gömb forma mennyire volt kivehető, és mekkorák voltak?


Ha nagyon aprók, akkor lehet csak a szemed tréfált meg. Lehet látni néha kicsi fényfoltokat ide oda cikázni a szemünk "előtt", de azoknak biológiai okai vannak, és szorosan összefüggnek az érzékeléssel. Ilyeneket valóban gyakran lehet látni. Én is szoktam. Abból jöttem rá, hogy nem légköri jelenség, hogy a szemem mozgatásával azok is mozogtak ugyan úgy. A szemészeten belül talán az elektrofiziológia foglalkozhat ezzel.


Wadmalac írt a lidércfényről. Az valóban kizárható. Még az is lehet, hogy eddig ismeretlen légköri jelenség a magyarázat. Azt is elképzelhetőnek tartom, hogy olyan helyen laksz, ami valami oknál fogva ideálisabb a gömbvillámok kialakulásához. Érdemes lenne valahogy megörökíteni a jelenséget, ha már ennyire gyakori számodra. A felvételeket jó pénzért eladhatnád! ;)

2016. máj. 4. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

"ez a jelenség tiszta időben alakul ki, nem hiszem, hogy gömbvillám lenne"

A gömbvillám megjelenése nem kötődik egyértelműen viharos időhöz, villámláshoz sem.

Most visszaolvasva a kérdést, leesett, hogy elnéztem a kizáró okot, ezért a gömbvillámmal nem is foglalkoztam, mint okkal.

De valóban arra utal a jelenség. Csak ez is qrrrrva ritka, százezer eberből egy lát egyet egyszer életében, nem hogy gyakran.

2016. máj. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!