Az emberi sejtekben lezajló folyamatokhoz szükséges energia csak a mitokondriumból származik vagy van a sejteknek más energia ellátó rendszere is?
A glükóz biológiai oxidációjának első szakasza, a glikolízis a sejtplazmában zajlik. Ebben a szakaszban 1 glükóz bontásából 2 ATP-t nyer a sejt.
Sok sejtünk (pl. izomsejtek) oxigén hiányában tejsavas erjedéssel is tud ATP-t termelni (ami teljesen a sejtplazmában megy végbe), de az jóval kevésbé hatékonyabb energetikai szempontból, mint a biológiai oxidáció.
Ha a mitokondriumot tartalmazó sejtekben a sejtplazmában is történik energia termelés akkor kb. hány %-a származik az energiának a mitokondriumból és mennyi a sejtplazmából?
Azokban a sejtekben amelyekben nem csak anaerob módon keletkezik energia (pl. izomsejtek), viszont valami oknál fogva elkezd eltolódni a glikolízis felé (Pl. intenzív fizikai terhelés), akkor az káros lehet a sejtekre hosszú távon?
Ha glükózt bontunk a sejtplazmában zajló glikolízis során 1 glükóz bontásakor 2 ATP keletkezik, míg a mitokondriumban összesen 28 vagy 30 (útvonaltól függ, a középiskolai könyvek ennél többet szoktak írni de az az adat nem reális). Azaz ha glükózt bontunk, az ATP mintegy 6-7 %-a képződik a sejtplazmában.
A glikolízis a glükóz (és a legtöbb szénhidrát) bontásakor mindenképpen végbemegy, akár oxidációról akár erjedésről van szó.
Egyes sejteknek (idegsejtek, szívizomsejtek) létfontosságú az oxigén, nem tudnak a fennmaradásukhoz elég ATP-t termelni kizárólag anaerob módon.
Ha egy végtag vérellátása tartósan elzáródik (pl. balesetnél), a benne zajló anaerob folyamatok következtében képződhetnek mérgező termékek. (Ilyenkor gyakran amputálni kell a végtagot.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!