Mindennapi fizika: Mi lenne, ha nem lenne lendület?
Lendület alatt a mindenkori 'lendület = tömeg * sebesség' szorzatot értem.
Pl. ez esetben ha behúzom a kéziféket, nem esik mindenki előre, mert nincs meg az a lökéshullám, ami 'menne tovább', mikor mi megállunk. Ugye?
Írnátok még példákat? Minden hasznos és kifejtős válasznak örülök :)
ilyen világban nem létezhetnénk.
Véleményem szerint az élet mi biológiai és kémiai éeltünk egyáltalán nem működne.
a mikrovilág szintjén a lendület mint alapvető mennyiség a szabadsági fokokhoz kapcsolódóan az energiacsere része.
Lendület nélkül nem lenne sem nyomás (impulzus csere az edény falán) és nem lenne hőmérséklet.
Lendület nélkül a kvantummechanika alapvető egyenletei sem működnek, ez is jelzi baj van a lendület nélküli világgal.(időfüggetlen schrődinger egyenlet és társai)
A képzeletben el lehet vele játszani. Ahogy a súrlódás mentes világot el lehet képzelni, ezt is.
Ha nem lenne lendület, akkor minden mozgás pillanatnyi ideig tartana és sokkal nagyobb energia lenne minden egyes mozdulat. Hogy érezhető legyen, próbálj meg felállni a székről 45 másodpercnyi folyamatos mozgással. Meglátod, hogy mennyire nehezebb, mintha csak felugranál a székből.
Valószínű a mozgás szakaszossá válna. Mintha egy rossz mintavételezésű rendszerben élnénk, ahol minden másodpercben lehetne csak mozdulni, de nem tudnánk felhasználni az eddigi mozgási energiánkat előző másodpercekből. Valószínű sosem tudnánk gyorsan menni semmilyen járművel. Még a 20 km/s is nehezen lenne elérhető.
Ugrani sem tudnánk. Járni olyan lenne, mintha vízben járnál. Sokkal több lenne a mozgási ellenállás.
Valószínű madarak sem lennének, sem más, repülő élőlény. A gyors mozgás pillanatnyi lenne, ezért sokkal egyszerűbb dolga lenne néhány ragadozónak.
A látásunk is furcsa lenne, mert csak villódzó rendszereket látnánk.
A leejtőn a kerék nem gyorsulna, hanem egyenletesen haladna.
Érdekes lenne, nem élvezném egyáltalán.
Önmagában működő képest egységet képező rendszerek, pl autó, gépek, emberek... vibrálva, szakaszosan mozogva villognának a szemünk előtt. Hiszen nem lenne átmenet, lendület két erő behajtás között. Nagyon akadozó lenne minden, és ez vibrál.
Elképzelésem.szerint :)
Én másként látom a lendület jelentőségét.
Elvileg a dinamika alaptörvényei egyértelműen leírnak egy-egy test mozgását, feltéve, hogy ismerjük az erőket és a kiinduló állapotot. Ilyenkor semmi szükség a lendületre. De vannak olyan esetek, amikor nem ismerhető a testek között fellépő erő, vagy -matematikailag- nagyon bonyolult lenne leírni. Tipikusan ilyen a testek (rugalmas vagy rugalmatlan) ütközése. Az ilyen esetekre "találta ki" a fizika a "megmaradó" mennyiségeket. (Lendület, mozgási energia, stb...). Ezek esetében ugyanis nem kell a teljes folyamatot pillanatról pillanatra végigkövetni, elég csak két pillanat állapotát összehasonlítani. Erre való a lendület is. (A lendületet megmaradását egyszerű esetre le is szokták vezetni a Newton törvényekből, tehát ezeknek következménye.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!