Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minek változik még meg a...

Minek változik még meg a lendülete, miközben az asztalon meglökött pénzérme rövid csúszás után megáll?

Figyelt kérdés
A helyes válasz: az érmének és az egész Földnek. Valaki el tudná nekem magyarázni, hogy miért?

2015. júl. 30. 05:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az érme gondolom egyértelmű a Föld pedig azért mert a csúszási surlódáson (asztal és érme között) és az asztal lábán keresztül az egész Földre erő erő hat ami egy nagyon kicsit megváltoztatja a sebességét.Talán még meg lehet említeni hogy néhány levegő molekulának is megváltozik a lendületete de végeredménybe az is az egész Földhöz tartozik.
2015. júl. 30. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mert súrlódik a földdel, bár igazából valamilyen szinten a levegővel is. A lényeg az hogy leadja vagy átalakítja a mozgási sebességet. Elképesztően kevés lendületet átad a földnek is. SZERINTEM.
2015. júl. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
73%
Tegyük hozzá: a fő ok az anyag- és energiamegmaradás törvényében keresendő. Ezért ha valami fékeződik, az energiáját átadja a fékezőnek, persze a tömegük arányában. Ahogy fent írták.
2015. júl. 30. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Most már értem!
2015. júl. 30. 14:36
 5/5 Hominida ***** válasza:
100%

A korábbi válaszok jók, végső soron minden változó mozgás lendülete egyszer a Földbe kerül, hacsak a mozgásba hozott test nem kezd közegellenállás nélküli, állandó sebességű száguldásba.


Viszont pontosan nézve a Föld lendülete nem veszi át az érme egész lendületét, mert a Föld perdülete is változik, hiszen nem a Föld tömegközéppontján át, nyomatékkar nélküli vonalban adódik át az asztalba és a Földbe az érem lendülete.


A poén az, hogy ha belevesszük az érme megpöccentése ELŐTTI állapotot is, akkor összességében a lendület és perdület nem változik. A megpöccintéskor mi is kapunk egy ellentétes irányú erőlökést, amit szintén a székbe–padlóba–házba–Földbe vezetünk, ezért a Föld először erre, aztán arra kap erőlökést, visszaállítva a kezdeti helyzetet.


Bár, ha végképp poénra vesszük a problémát, akkor figyelembe kell venni, hogy az érme haladása közben a Föld elfordul a tengelye körül. Eközben az érme haladási iránya megváltozik, ebből következően a lendülete is, hiszen az vektormennyiség. Ehhez a Föld a tömegvonzásával változtatta meg az érme pályáját, emiatt a Föld pályája is módosul. Amivel persze hatást fejt ki mindazokra az égitestekre is, amelyekre a tömegvonzása kihat. Ideértendő a Nap és a Hold is. Sőt, mivel a tömegvonzás a távolság négyzetével gyengül ugyan, de sosem csökken nullára, a Föld pályaváltozása a tömegvonzás kötelékén át elméletileg az Univerzum összes égitestjére kihat. Szóval vigyázzunk, mert az érmék pöcögtetésével megmozdítjuk a szomszéd galaxisokat. :-D

2015. júl. 30. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!