Mi történne, ha egy falu méretű meteor becsapódna a Földbe?
Látnánk nagy villanást, mint egy atombomba esetén, vagy csak az iszonyatos mennyiségű kilökődő port és kőzetet?
Gondolom felülnézetből azért bevillanna kicsit. mondjuk alapból is elég fényes lenne, ahogy belép a sűrű légkörbe.
A meteor fő összetétele, mondjuk vas, és a sebessége úgy 40000 km/h... :D
Sebessegben az amugy az also hatar - kb 11km/s es 72km/s kozott szoktak ingadozni, a felso ahtar szinten nagyon ritka. Az annal is gyorsabb naprendszeren kivuli, azok meg aztan a nagyon ritkahoz kepest is elkepesztoen ritkak :D
Amugy meg attol fugg, hol vagy. Ha alatta, akkor nem igazan latnal sokat, de ez erosen fugg a beerkezes szogetol. Ha csak surolja a legkort, akkor hatalmas fenyes tuzcsikot huzna, ha meroleges csapodna a felszinbe (ami nagyon ritka szinten) akkor baromi gyorsan leer, es valoszinuleg brutalisan nagyot robbana, mert nagyon-nagyon rovid uton kene lelassulnia - melyebb legkorbe erkezve ugy nezne ki, hogy masodpercenkent 11km hosszu levegooszlopon kene atvagnia magat masodpercenkent - ilyenkor mondhatjuk, hogy mintha falba csapodna :)
Még a 4sehez.
Egy falu mondjuk (saccolom :D ) 5 km. Egy ekkora meteorit csinálna simán egy akkora krátert aminek az egyik széle Budapestnél lenne a másik meg a Balaton közepénél. De akár nagyobbat is. A kráter megelőző területén lévő dolgokból semmi sem maradna, mert onnan a talaj kilökődik és visszahull. A lökéshullám meg terjedhetne 1000 km/h-val is.
Köszönöm a válaszokat! :)
Leginkább az érdekelne, hogy lenne-e nagy villanás a becsapódásnál. Ezt lehet tudni?
Igen lehet tudni. Elsőre nézzünk meg egy sima meteort ami a légkörben felizzik. A meteorok 50-100 km magasan látszanak, 100 km magasan felizzanak és úgy 50 km magasan már kihunynak. Nagyjából. Ott a légkör elég ritka és mégis egy ilyen ritka levegővel súrlódva annyira izzik hogy konkrétan elpárolog. Nézzük a meteorok sebességeit hozzá ami 50 000 - 150 000 km/h. Ennek a mozgási energiának a 99%-a hővé alakul a súrlódás következtében. Egy lassú meteor is ha csak 1 g-os ! már fényesebb csíkot húz mint egy csillag fénye az égen. Ekkora a sebességükből adódó energia. Egy légkör főként nagy magasságban meg mennyivel ritkább mint a talaj amibe belecsapódna. Tehát már ebből is teljesen bizonyos hogy jó nagyot villanna, főként egy falu méretű ami nagyságrendileg a Nap földön látható fényéhez fogható villanás lenne.
https://www.youtube.com/watch?v=dpmXyJrs7iU&nohtml5=False
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!