Ez energiát hozhat létre? (rajz)
rajz: [link]
Ahogy a képen is látszik egy lombfúvó nagy sebességgel fújja a levegőt egy nem túl vastag csőbe aminek a vége 55 méterrel a viz alatt van. A cső vége szelepes, hogy ne tudjon a viz belefolyni a csőbe. A végén kijövő levegő buborékokat felfogná egy elég nagy ernyő ami ahogy jön fel megmozgat egy áram generátort. Ez termelhet energiát?
Először is azt jobb ha tisztázzuk, hogy semmi sem termel/hoz létre energiát, legfeljebb valamilyen fajta energiát átalakít egy másik fajta energiává. Például az szén erőművek a szén égésekor felszabaduló energiát alakítják át elektromos energiává, és így termelnek áramot.
Amit te lerajzoltál az a lombfúvóba vezetett áramot alakítaná át a motor majd a levegő (és esetleg a víz) mozgásává, ami nagyrészt elég hamar hővé válna, másrészt – bár nem hiszem, hogy a szelep megmozdulna a víz alatt ilyen mélyen, mert a lombfúvó nem tudja elég erősen nyomni a levegőt (55 méter az több, mint 5 bar nyomás) – levegőbuborékoknak adna helyzeti energiát a víz alatt, amit te nagyon kis hatásfokkal vissza alakítanál árammá.
Szóval igen, tudna valamennyi áramot előállítani, de sokkal kevesebbet, mint amennyit te a lombfúvóba vezetsz.
(Amúgy olyan szempontból érdekes lehet a kísérlet, hogy elég erős-e a lombfúvó ahhoz, hogy ilyen mélyen buborékokat csináljon. Szerintem kéne még egy pár erőátviteli trükk, hogy egyáltalán hasonlítson a dolog az ábrádra.)
Nos valóban az energia mennyiség permanens és nem úgy gondoltam hogy új energiát hozok létre.
Szerintem is a vízalatti nyomás lehet a gond de talán ha kisebb golyót kell megemelnie a légnyomásnak akkor kijuthat.. és ha tényleg kijut akkor simán m*g*h-val ki lehet számolni mennyi energiát adhat le az ernyő egy ciklus alatt, és vannak egész jó generátorok 70%-os hatásfokkal.
Csodálkoznék, ha ezzel az eszközzel vissza tudnád szerezni a befektetett energia 5%-át... szerintem ennél rosszabb a hatásfoka.
Miért van az, hogy normális, átlagos emberek ENNYIRE el vannak tévedve a természettudományok terén?
Mióta van ez? Régen azért, aki elvégzett egy iskolát, az nagyjából meg is jegyezte azt, amit tanítottak.
Na, ez meg a másik.
Halvány fogalma is alig van a témáról - de ha ezt akármilyen enyhén megemlítik neki, akkor előveszi a jó flegma modorát. Mintha ő fújta volna a passzátszelet.
Ezt sem az iskolában tanították neki, az biztos.
Tényleg, kérdező: hány éves vagy, és mit tanultál idáig? Milyen átlagod van természettudományokból?
Bocsánat ha flegma voltam.. :(
2-es voltam fizikából, ezért kérem a ti segítségetek. Fingom nincs az egészről ezért kérlek írjátok le nekem hogy hol képződik a veszteség és képlettel támasszátok alá ha tudjátok. Köszi előre is!
Fizikából itt annyit érdemes tudni, hogy minden gépnek van valamilyen vesztesége. A hatásfok lehet 10%-os (pl. napelem), vagy akár 90% (egy jó villanymotor). Vagy 20-30% (benzinmotor, izom, hőerőmű, ilyesmi).
Ha sorba kötsz több gépet, akkor ezek összeszorzódnak.
Tehát NEM lehet olyan gépet készíteni, amivel akár csak visszakapnád azt az energiát, amit befektettél.
Az pedig elvileg is elképzelhetetlen, hogy ezzel a géppel még bármi mást is meg tudjál hajtani. Örökmozgó NEM létezik.
Ha semmi máshoz nem értesz, akkor ennyit jegyezzél meg.
Azt meg, hogy a gépednek miért ennyire rossz a hatásfoka (szerintem 5% alatt), hosszan lehetne elemezni... de nem hiszem, hogy érdemes. A legfontosabb ok az, hogy mindenütt elég nagy a súrlódás. A vízben pl. a buborékoknak szabályosan meg kell küzdeni, hogy fel tudjanak jönni, és közben elég sok vizet is megmozgatnak - de ez lassú, szóval alig lehet energiát kinyerni belőle.
"Fingom nincs az egészről ezért kérlek írjátok le nekem hogy hol képződik a veszteség és képlettel támasszátok alá ha tudjátok."
Képlettel? Minek? :)
Először is a lombfúvó motorjának üzeme biztosan nem több 50%-nál (de csodálkoznék, ha ennyi lenne). Tehát a fele energia máris hőenegiaként távozik a rendszerből a kipufogón keresztül. A következő a motor forgása közbeni ellenállás, és súrlódás, megint -10-15% minimum. A lombfúvó ventillátora nagy mennyiségű levegőt mozgat meg, ennek ellenállása sem kicsi, kb. úgy 30% lehet saccra. A levegőt bele kell préselnie a csőbe, és le 50 méter mélyre, ez megint legalább 50%-os hatásfok-csökkenéssel jár. Aztán a vízben felfelé emelkedő levegőre már írták, hogy óriási tömegű vizet mozgat meg a rendszer szempontjából feleslegesen, ez minimum még 50%-os hatásfok csökkenés. És akkor még ott van a generátor belső ellenállása meg a súrlódása, az még kb. 10-20% minusz. Meg persze a vezeték, amin keresztül az áramot leadja, az is minimum 5% veszteséget okoz. Ha csak ezeket számolom össze, akkor 100*0,5*0,9*0,7*0,5*0,5*0,8*0,95 ~ 6%-os hatásfokkal működne a dolog. Ezek alapján egész jó becslést adott a fentebbi válaszíró :)
Minél több elemet raksz bele a rendszerbe, annál több helyen tud (és fog is) elszivárogni az energia. Egészen odáig lehet bonyolítani a dolgot, hogy a végére egy pici fogaskereket akarnál meghajtani, akkor akármekkora is a bemeneti energiamennyiség, az a fogaskerék nem fog megmozdulni, mert az előtte lévő elemeknél gyakorlatilag veszteségként elvész az egész közölt energiamennyiség.
A te rendszeredben felesleges a lombfúvó propellerje, a gumicső, az 50 méter mély tó benne a csővel, meg a levegőgyűjtő ernyő is. Tehát marad az egészből egy benzinmotor összekötve egy generátorral. Nem véletlenül használnak egy ilyen agyonbonyolított rendszer helyett sima aggregátort, és még ezek is csak kb. 50-60%-os hatásfokkal tudják a benzint elektromos árammá alakítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!