Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a deduktív tudomány?

Mi az a deduktív tudomány?

Figyelt kérdés

2016. márc. 30. 13:42
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nézd meg a dedukció jelentését és nagyjából érteni fogod a deduktív gondolkodást.

Bizonyítottnak elfogadott alaptényekre épít olyan következtetést, ami a következtetési logika alapján a kiindulás bizonyítottságával bizonyítja a következtetést is.


Ha az alapigazságod az, hogy minden virág növény, illetve az is, hogy a muskátli virág, akkor ebből bizonyítottnak tekinthető, hogy a muskátli növény.


Persze ennek a gondolatmenetnek a működése és végkövetkeztetése csak akkor helyes, ha az alapjaid, kiindulási kijelentéseid és a logikai láncolatod is helyes.


Én nem tudok róla, hogy a "deduktív tudomány" egy állandó szókapcsolat lenne, ez valami alkalmi jelző lehetett a szövegkörnyezetében.

2016. márc. 30. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
A "deduktív tudomány" kifejezés a tudománynak arra a feladatára utalhat, amikor egy részterület alaptörvényszerűségeit már feltérképezték, és ezt alkalmazzák egyedi jelenségek leírására. Szemben az induktív módszerrel, amelynek során az egyedi megfigyelésekből következtetünk az általános szabályokra.
2016. márc. 30. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Létezik nem deduktív tudomány is? az nem csak simán megfigyelés és általánosítás? Azt én nem nevezném tudománynak
2016. márc. 30. 18:20
 4/6 anonim ***** válasza:

Persze, létezik induktív módszer is. Ez az, amikor az egyes esetekből indulunk ki, és ebből írunk le valami általános törvényszerűséget.

De itt elég jól elmagyarázzák:

[link]

2016. márc. 30. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát pl. a természettudományoknál (matekot most nem ide számítva) eléggé az van, hogy van egy modell, amirôl feltesszük, hogy igaz, abból következtetéseket vonnunk le, hogy minek kéne történie adott esetekben, ezeket az eseteket kísérletekkel megnézzük, amik vagy igazolják az eredeti modellünket vagy valamilyen szempontból ellenmondanak neki.

Az utóbbi esetben valamilyen módon változtatunk a modellen, hogy az a már új eredményeket is tartalmazza, és kezdôdik az egész elôlrôl.

Ebben vannak deduktív részek is, de a megfigyelések és az általánosítás (pl. az új modell felállításakor) ugyanúgy fontos rész.

2016. márc. 30. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
"simán megfigyelés és általánosítás" - nos próbálj simán megfigyelni (kiválasztani, hogy mit is kell megfigyelni, és hogyan), majd egy rakás információból valami generálisan újat, addig nem ismertet "általánosítani". A tapasztalat alapján talán rájössz, mennyire igazi tudomány az. Annyira, hogy sok kutató csak igen szerény eredményekkel büszkélkedhet e téren, mégis elismerik.
2016. márc. 31. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!