A Föld magjában a magma forog körbe, a magmában vannak fémes anygok melyek a surlódás miatt mágneseséget hoznak létre.
2010. ápr. 4. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
2/9 Gyakor válasza:
A kérdésre nem tudom a választ, de azt igen, hogy miért nem az amit az első válaszoló mondott. Attól azért nem lehet, mert az olvadék(jó részben vas) hőmérséklete jóval a vas Curie-pontja felett van, ami felett a vas teljesen elveszti a mágneses tulajdonságát.
2010. ápr. 4. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
3/9 sulfur válasza:
A wiki ezt írja:A mágneses mező valószínű oka a Föld belső szerkezetében működő dinamó-mechanizmus. A dinamó-mechanizmus lényege, hogy a Föld belsejében lévő olvadt vasból és nikkelből álló külső mag áramlásai révén örvényáramok keletkeznek, az örvényáramok pedig kiterjedt mágneses teret gerjesztenek. A mágneses tér irányultsága a mágneses déltől a mágneses észak felé mutat, ez lényegében azonos a mágneses tér ún. áramlási irányával.
2010. ápr. 4. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
4/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Tehát a forró vas elveszíti a mágnesességét? Ezt nem tudtam. Viszont az 1. és a 3. válasz hasonló módon válaszolja meg a kérdést.
2010. ápr. 4. 20:06
5/9 sulfur válasza:
Curie pont felett valóban elveszti a vas az állandó megnesességét. De a mágneses tulajdonságát aligha. Ha jól rémlik, úgy 180 fok körül van a Curie pont ( ötvezettől függően akár 800 fok is lehet). E hőmérséklet felett nem lesz állandó mágnes, de pl egy elektromágnes vonzani fogja.
2010. ápr. 4. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
6/9 A kérdező kommentje:
Jézus ereje! ??? Itt, azt hiszem magasabb Celsiusok röpködnek. na, jó
2010. ápr. 4. 22:45
7/9 dellfil válasza:
Jól írták az előző válaszolók, hogy nem állandó mágnes Van a Föld belsejében.(már csak a magas hőmérséklet miatt sem) Igen, a dinamó elv alapján lehet mágneses tere a Földünknek.
A kérdésre konkrétan nem tudok válaszolni, viszont tudok szolgálni 1-2 érdekességel a témával kapcsolatban ami szerintem érdekelni fog!
Pl. azt tudjuk hogy a föld mágneses mezeje, ha nem tévedek akkor nagyábból 200 évenként megfordul, tehát ha ilyen történik akkor az iránytű a déli sarkra én nem az északira fog mutatni, ez viszont nem következett be, megint ha nem tévedek úgy 800 éve ami viszont úgy néz ki hogy mostanábban fog bekövetkezni, vagy már történik! Ez az egyik a sok magyarázat között a mostani sok és erőteljes földrengésre!
Ami még fontosabb hogy milyen jelentősége van a mágneses mezőnek: Az hogy eltéri a napszelet(ami nem tudom pontosan milyen részecskékből áll) amit a nap folyamatosan "önt" magából, az 2 sarkon van 1-1 lyuk ahol egy kevés behatól és a légkörrel ütközve hozza létre az sarki fényt! Ha a mágneses mezőnk nem lenne, akkor a légkörünk már megsemmisült volna! Ez történt a Marssal, már nincs mágneses mezeje, emiatt elveszítette a légkörének egy nagy részét, ami egybe eshet azzal hogy az ő magja, mivel kisseb tömegű bolygóról van szó amelyik távolabb van a naptól már kihült! Mármint ez bizonyitékul szolgálhat arra hogy a mágneses mező valóban elég valószínüen összefüg a folyékony magmával!
2010. ápr. 6. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
9/9 anonim válasza:
Első vagyok, másodiknak mondom, hogy lehet, hogy igaza van és egy bizonyos hőfok felett nincs állandó mágnesesség de ettől még a magma áramlása (surlódása) miatt van a mágnesesség. Ezt földrajzórán oktatják gimi 2.-ikban (lehet azt is mondták, hogy nem stabil arra nem emlékszem).
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!