Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy nagyon fényes csillag...

Van egy nagyon fényes csillag az égen. Mi lehet az?

Figyelt kérdés
A Hold közelében van minden este, nagyon fényes, mindig minden este. És van egy másik, amely pedig mindenféle színben játszik. Melyik csillagok ezek?

2016. márc. 24. 21:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ami a Hold közelében volt, az szerintem a Jupiter lesz. A mindenféle színben látszót pedig passzolom. Merre láttad? Egy helyben állt, vagy mozgott?


Amúgy ajánlott program:

[link]

2016. márc. 24. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igazából nem mozog. Minden este feljön. Abban az irányban, amelyben a Hold is. És ugye a Holddal együtt mozog. Csak érdekes nagyon. Egyébként köszönöm a választ, ment a zöld kéz. :)
2016. márc. 24. 22:05
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az a Jupiter és nem csillag.

A Földről látható legfényesebb csillag a Szíriusz (persze a Nap után, hehe).


A Jupiter és a Vénusz bolygók azért fényesebbek, mert a távoli csillagok pontszerű fényforrásnak számítanak, míg a bolygóknak látszik egy kicsit a kiterjedésük.

2016. márc. 24. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de akkor értsem úgy, hogy a másik a Szíriusz? Mivel a másik csillag, vagy nem csillag, váltogatja a színét folyamatosan. Ezt már régebben megfigyeltem az unokatesómmal együtt.
2016. márc. 24. 22:29
 5/6 anonim ***** válasza:
82%

A csillagok "hunyorognak", a bolygók nem!

A színváltozásnak (a csillagnál) talán a földi légkör az oka, optikai "dolgok".

2016. márc. 25. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

> „Köszönöm, de akkor értsem úgy, hogy a másik a Szíriusz?”

Szerintem ne, a Szíriusz tegnap este 10-kor a Holdra merőleges irányban volt látható.


Ugye tegnap este 10-kor a Holdtól jobbra felfelé nem messze volt egy nagyon fényes pont, az a Jupiter. Ami balra felfelé volt tőle, hasonlóan messze, mint a Jupiter, és kicsit vöröses az az Arcturus. Alatta nagyon közeli, de halványabb pont pedig a Spica volt. De ha csak annyit mondasz, hogy „Arra, ni, mint a Hold!” akkor sajnos nem fogjuk tudni pontosan megmondani, illetve legegyszerűbb, ha telepíted a Stelláriumot, és megnézed benne magadnak.


A másik a szabad szemmel látható égitestek osztályozásáról. Az égen látszanak csillagok, ezek a Nap kivételével NAGYON K* MESSZE vannak, ezért úgy tűnik, mintha állnának. Annyira, hogy ha lejegyzed, hol vannak most egymáshoz képest, majd 50 év múlva szabad szemmel újra megnézed őket, akkor nem fogod észrevenni, hogy bármelyik is akárcsak egy picit is arrébb ment. Így ezekhez aránylag jól lehet viszonyítani az égen. Aztán olyan dolgok látszanak az égen, amik bolyonganak. Nem meglepő módon, ezek általában a bolygók, de mivel a Nap és a Hold is közel van, ezért ezek is minden este máshol vannak az álló csillagokhoz képest, ha egy hét múlva nézed meg, hogy melyik csillag van mellettük, akkor biztosan feltűnik, hogy ezek lassan mozognak. (Oké, mivel a Nap nagyon fényes, ezért az esetében azt kell nézni, hogy melyik csillag van vele szemben.) Mivel a Hold mozog közülük a leggyorsabban, ezért én nem egészen értem, hogy hogyan tud valami a Holddal együtt mozogni, és minden este ott feljönni, ahol ő, két hét múlva a Hold az ég átellenes oldalán lesz, az valami meg alig megy arrébb, maximum 20°-ot. Végül a látszó sebesség alapján a következő kategória a repülőgépek/utcai és egyéb világító lámpák lesznek, legalábbis, ha sétálsz (ha egy helyben állsz, akkor a fix utcai lámpák egyáltalán nem mozognak, de ha lépkedsz, akkor gyorsabbak a bolygóknál); aztán a műholdak, amiken megcsillan a Nap fénye, legutoljára a leggyorsabbak pedig a rövid időre felvillanó hullócsillagok. Az üstökösök kimaradtak, mert ritkán látszanak, de az állócsillagokhoz képest a bolygókhoz hasonló sebességgel mozognak.


Még egyszer, mert hosszú volt a hozzászólás, és talán elfelejted: nézd meg Stelláriumban ( [link] ), hogy hogyan hívják a színjátszós csillagot, aztán írd be ide is, mert már engem is érdekel.

2016. márc. 25. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!