Képes egy foton körpályára állni a szingularitáson?
"ha a fotonnak nincs tömege, akkor mivel magyarázzák annak lendületét"
Einstein szerint az energia E^2=impulzus^2+E0^2 ahol az E^0 a nyugalmi tömeg energiája
a foton nyugalmi energiája 0
"továbbá azt hogy a gravitációs tér módosítja az irányát"
"Hogy ha foton teljes pontossággal, tehát elméleti esetben, pont olyan szögben közelíti meg a fekete lyukat, hogy amikor eléri a szingularitást, akkor az iránya pont megegyezik annak érintőleges felszínévvel, akkor ebben az esetben a foton egy stabil körpályán fog keringeni a fekete lyuk körül a szingularitáson?"
a foton mozgása mindig egyenes vonalú és egyenletes, a tér-idő görbületén haladhat, és ha így tesz egy objektum közelében akkor vöröseltolódást szenved, ha a tér-idő görgület akkora, akkor akár minden energiáját elemésztheti
ekkor szokott fekete lenni az a bizonyos objektum
Nem szükséges hozzá fekete lyuk meg vad elképzelések, elég egy dielektrikum is.
Meg lehet választani úgy egy dielektrikum helyről-helyre változó törésmutatóját, hogy a fény körpályára álljon. Kiszámolni is könnyű, hogy milyennek kell lennie egy ilyen törésmutatónak, variációszámítás kell hozzá.
Newtoni fizika szerint a gravitáció tömegvonzás és erőssége a tömegsűrűségtől függ. Einstein ennél bonyolultabbat mondott. Ő azt mondta, hogy függ az energiasűrűségtől, energiaáram-sűrűségtől, impulzusáram-sűrűségtől továbbá függ az impulzus fluxusoktól stb. Az energia-impulzus tenzorral írható le mely 16 komponensű , de csak 10 független komponense van.
Newton nem volt, hülye hogy ő azt hitte hogy csak az egyetlen kompones ami anyag tömegsűrűsége mely meghatározza a gravitációs kölcsönhatást mivel amit vizsgálni tudott ott ez volt a domináns, a többi dolog olyan kis mértékben szól bele hogy nem tudta kimérni. (Az energiasűrűség arányos a tömegsűrűséggel az E=m*c^2 képlet szerint.) Sok esetben a klasszikus közelítés is kellően jó eredményt ad, de ilyen esetekben, mint a fekete lyuk vagy a gravitációs lencse stb. viszont már nem.
"a foton mozgása mindig egyenes vonalú és egyenletes, a tér-idő görbületén haladhat, és ha így tesz egy objektum közelében akkor vöröseltolódást szenved, ha a tér-idő görbület akkora, akkor akár minden energiáját elemésztheti
ekkor szokott fekete lenni az a bizonyos objektum"
Ez csak légüres térben igaz, de ezt leírták már előttem.
Tegyük fel, hogy az említett foton olyan helyzetbe van hogy pont annyi ahol annyi a szökési sebesség mint a fény terjedési sebessége. A foton ezt nem tudja "megállapítani" számára ez olyan mintha ugyanúgy haladna kifele. A fekete lyuk eseményhorizontján túl nem lehet térben állni. Szemléletesen ahhoz lehet hasonlítani, hogy van egy hatalmas vízesés ahol akkora víztömeg, vesz körül, hogy mindenhol csak vizet látsz. Egy ilyen vízesésbe vagy egy csónakkal mellyel evezel árral szemben. Számodra olyan mintha haladnál kifele. Ha olyan evező van aki a lehető legnagyobb sebességgel evez kifele és ez a sebesség pont megjegyezik a lefele esés sebességével akkor tulajdonképpen egy helybe evez (ez jelképezi a fotont). Ha beesési sebesség még nagyobb mint a leggyorsabb evezőé akkor még ő is zuhan lefele. Vagyis ez az analógia megfelel azzal, hogyha a szökési sebesség nagyobb a fénysebességnél is akkor a foton is zuhan befele. Ha egy fekete lyukba egy űrhajós bemenne, akkor igazából nem is nagyon tudna észlelni semmi, hogy mi történik valami, milliomod másodperc alatt már belezuhanna és nem is élne.
Azonban ez egy esetlegesség hogy pont ilyen paraméterekkel rendelkezik egy fekete lyuk. Lehetne olyan hatalmas is hogy hetekig zuhanna befele. Tegyük fel hogy 2 űrhajós két űrhajóval zuhanna befele. Nehéz elképzelni, de mind a kettő a másikat látná hogy előtte van. Itt a Földön pl nem lehet időben állni és térben haladni, ez lenne a végtelen sebesség. A fekete lyuk eseményhorizontján túl nem lehet egy helybe állni. Bizonyos időben ott helyet cserél a tér és az idő koordinálta.
"Bizonyos időben ott helyet cserél a tér és az idő koordinálta."
javítás:
Bizonyos értelemben ott helyet cserél a tér és az idő koordinálta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!