Milyen lenne egy olyan bolygó, amelynek ugyanannyi a tengelykörüli forgásának és a keringésének az ideje?
Vagyis: milyenek lennének az évszakok? Az egyik fele, amit fény ér, forró lenne éjszaka nélkül, aztán következne egy félárnyékos zóna, végül a nappal átellenes oldalon örök sötétség (a csillagoktól eltekintve persze) és hideg (pl. örök hó, befagyott tengerek)? A holdja hogyan befolyásolná a bolygón lévő körülményeket (pl. árapály, évszakok)? Az éghajlati övek "sávosak" (értsd: a bolygó egyenlítőjével többé kevésbé párhuzamosnak mondható párhuzamos sávokból álló) lennének? Ha a bolygón valamiféle véletlen folytán kialakulna élet (erre nem látok nagy esélyt), akkor a növénytakaró is többé-kevésbé ezekhez a "sávokhoz" igazodna, mint a Földön? (Tudom, hogy itt is sok minden befolyásolja a növénytakarót, pl. tengerszint feletti magasság).
Ezek többségét gondolom nyilván a tengelyferdeség is befolyásolja.
Lehet, hogy ez kicsit sok lesz egyszerre, de előre is köszönöm a válaszokat :)
Meg ugye a forgástengelynek a csillaghoz viszonyított helyzete sem mindegy, ha ugyanis pont a csillag felé néz, akkor egy nap egy évig tartana, tökmindegy milyen sebességgel forog a bolygó. Így sehol nem lenne örök sötétség a bolygón.
Valami ilyesmi szögben áll az Uránusz is a Naphoz viszonyítva. Ennek érdekessége, hogy felváltva hol az egyik, hol másik sarkon melegebb az éghajlat, mint az egyenlítő környékén (ugyanakkor a másik sarkon pedig hidegebb).
@ 20:45
"Több éven át úgy gondolták, hogy a Merkúrnak mindig csak az egyik oldalát éri napfény, mivel a forgási és keringési ideje megegyezik. Ez ebben az esetben ugyanaz lenne a helyzet, mint a Föld és a Hold esetében. Azonban 1965-ben radarokkal végzett megfigyelések bebizonyították, hogy a keringési és a forgási periódusideje között 3:2 arány áll fenn, ami azt jelenti, hogy a Merkúr háromszor fordul meg saját tengelye körül, míg kétszer megkerüli a Napot. A Merkúr excentricitása tartja fenn ezt a stabil állapotot."
Én éppen arra lennék kíváncsi, hogy milyen az, amikor egy bolygónak mindig csak az egyik fele néz a napja felé, vagyis kb mint a Hold és a Föld esetében, ahol majdnem ugyanannyi a forgási és a keringési idő. Vagyis milyen lenne az a bolygó, ami mindig csak "az egyik arcát mutatja" a nap felé. Remélem így érthetőbb, hogy mire gondolok :D
Elsősorban attól függ, mekkora légkörrel rendelkezik. Lásd példának a Vénuszt és a Merkúrt. Mindkettő igen lassan forog a tengelye körül, jó közelítéssel hasonlíthatóak egy általad feltételezett bolygóhoz. A Vénuszon vastag, sűrű légkör van, így a beérkező hőmennyiség el tud oszlani a felszínen, a légáramlások széthordják a hőt a bolygón. Persze, olyan sűrű a légkör, hogy a felszín közelében alig van légmozgás, az viszont sokkal inkább hasonlít a tengerfeneki áramlásokhoz, mint a földfelszíni szellőkhöz a légkör sűrűsége, nyomása miatt. A magasban azonban igen nagy, 300 km/h sebességű szelek fújkálnak, gyakorlatilag ezek hordják szét a bolygó felszínén a beérkező hőenergiát. Ez olyan jól működik, hogy a Vénusz egész felszínén közel 500 fokos állandó hőség uralkodik.
Ezzel szemben a Merkúrnak alig van légköre, az szinte elhanyagolható mértékű. Így a napos oldala 450 fokra is fel tud melegedni, míg az éjszakain nem ritka a -150 fok alatti hőmérséklet sem. Nincs légköre, ami szabályozná a két oldal közötti hőmérsékletet. Gyakorlatilag az egész Naprendszerben a Merkúron van a legnagyobb hőingadozás a nappali és éjszakai oldalak között.
Ha a bolygód kötött keringésű a csillagához viszonyítva, és nincs légköre sem, akkor csak a csillagtól való távolsága határozza meg azt, hogy mekkora hőmérséklet-különbség alakulhat ki a két oldala között (no meg persze a bolygó átmérője és anyaga, hogy mennyire képes átmelegedni az évmilliók alatt). Viszont kb. 1200 foknál nagyobb hőkülönbség így sem alakulhat ki, legfeljebb nagyon speciális összetételű bolygó esetén. -250 foknál hidegebbre nem valószínű hogy le tudna hűlni az éjszakai oldal, a nappali oldalon 1000 fok környékén viszont már a legtöbb anyag erősen párolog, így némi légkört hozva létre. Ez a légkör elhúzódik az éjszakai oldal felé, ahol kicsapódik, megfagy, így gyakorlatilag az egész bolygó tömegközéppontja elkezd a csillaggal ellentétes irányba tolódni apránként. Ettől viszont a bolygó forgása fog lassacskán felgyorsulni, és valószínűleg stabilizálódni a Merkúréhoz hasonló sebességre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!