Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szódabikarbóna lúgos és az...

A szódabikarbóna lúgos és az ecet savas hatása nem oltja ki egymást?

Figyelt kérdés
Ha a wc-nél duguláselhárításra szeretném használni a szódabikarbóna-ecet kombót, akkor végül is mi marja le cuccot, ha egyszer az egyik savas a másik lúgos kémhatású? Ha összeöntjük őket akkor nem oltják ki egymás maró hatását?

2016. febr. 17. 22:10
 1/6 anonim ***** válasza:
A kérdés jogos... én is kételkedtem a dologban. Valóban semlegesítik egymást, de nem is a kémhatás a lényeg. A hatást úgy fejti ki, hogy a reakció során felszabaduló szén-dioxid tolja arrébb a dugulást. Mosogató szifonjánál működött, a vécét nem garantálom...
2016. febr. 17. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
39%

NaHCO3 + CH3COOH = CH3COONa + H2CO3(=H2O + CO2)

Szénsav keletkezik és az marja le a vízkövet oldható só formájában:

CaCO3 + H2CO3 = Ca(HCO3)2

2016. febr. 17. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Shai-Hulud ***** válasza:
duguláselhárításra inkább tiszta nátrium-hidroxidot (NaOH) használj, vegyszerboltban lehet kapni. Néha lefolyótisztítóként is DM-ben. Sokkal jobban jársz vele.
2016. febr. 17. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szénsav marná le a vízkövet, a szódavíz sokkal jobb lenne. Dehát szó sincs róla.
2016. febr. 18. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Honnan veszed ezt a "kombót" ??? Valamelyik szomszédasszony tanácsolta ??
2016. febr. 18. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezt sok helyen olvastam már én is, de szerintem a pszichikai hatás (látom pezsegni meg bugyogni) az sokkal erősebb annál, amit ez az egyveleg művel a vízkővel. A szénsav alapjában egy gyenge sav, ráadásul relatíve gyorsan el is bomlik, tehát addig inkább ne állj féllábon amíg a szénsavas víz lemarja neked a vízkövet a vécédről :)


Az ecet önmagában egy lényegesen erősebb sav a vízkővel szemben, mint a szénsav, szóval ha nem rontod el az egészet a szódabikarbónával, akkor sokkal jobb, gyorsabb eredményre jutsz. De igazából a szervetlen savak, azok közül is a sósav a legalkalmasabb a vízkő ellen, nem véletlenül használják ezt a legtöbb helyen. A lúgok azért nem az igaziak, mert a vízkő alkotórészeit csak részben, vagy egyáltalán nem oldják (még az NaOH sem). A lúgok alapvetően a szerves dolgokat roncsolják, ezért alkalmasak dugulások ellen (amiknek nagy részét a lerakódó zsírok, és az ebbe tapadó hajszálak, szőrszálak, csupa szerves cucc) okozzák.


Az is tévhit, hogy a keletkező szénsav kinyomja a dugulást a wc-ből. Eleve a cső feléd eső vége nyitott, szóval a keletkező szénsav inkább ott jön ki, bolond lenne a dugulás irányába erőlködni. Aki írta, hogy a lefolyót kidugította, ott még talán lehet valami alapja, mert lehet, hogy közvetlenül a dugulásra sikerült szórni a bikarbónát vagy az ecetet, tehát így a dugulás esetleges szálai (hajszálak, szőrszálak) közé is bejuthatott valamelyik anyag, amely aztán a reakció során meglazította annyira a dugulást, hogy a pumpálás, vagy a rá nehezedő víz súlya már át tudta nyomni a rendszeren.


Tehát ahogy írták, az ecet és a bikarbóna keverékéből szénsavas víz jön létre, szóval ennél sokkal olcsóbb eleve bubis ásványvizet locsolni oda, ahol ezekkel akarsz bármit is kezdeni. De igazából egyik sem igazán hatékony sem a vízkő, sem a dugulások ellen. Vízkőre sósav vagy ecetsav önmagában, dugulásra meg többnyire NaOH vagy KOH oldat a megfelelő.

2016. febr. 18. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!