Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem tudna életben...

Miért nem tudna életben maradni egy xy állat, ha a normális méreténél jelentősen nagyobb lenne?

Figyelt kérdés

Valahol olvastam ilyet, hogy például egy átlagos méreteinél 10x nagyobb kutya rövid időn belül elpusztulna a jelenlegi környezetben. Felkeltette érdeklődésemet a téma, viszont semmilyen módon nem tudtam rávenni a Google barátomat, hogy hasznos találatot dobjon rá.


Valaki el tudná magyarázni és/vagy cikket mutatni hozzá?



2016. febr. 17. 16:42
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Pedig már volt itt is a kérdés!

Az a helyzet, hogy ha valaminek megnöveled a méretét, akkor az ereje (izom) és a teherbíró képessége (csont) négyzetesen növekszik - viszont a tömege köbösen.

Ezért aztán egy idő után a csont törik, az izom pedig nem bírja el még a saját súlyát sem.

Ezért van az, hogy a hangya elbírja a saját súlyának 200-szorosát, míg az elefánt inkább kerül 2 mérföldet azért, hogy elkerüljön egy fél méteres emelkedőt, amit nem is lehet látni, de ő érzi.

2016. febr. 17. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Lehet, hogy volt ilyen kérdés, ha esetleg valaki megtalálná, annak a linkjét is szívesen venném, én nem találtam.

Amúgy köszönöm a választ, jöhet még magyarázat, ha van.

2016. febr. 17. 19:10
 3/7 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló lényegében igen jól rámutatott a szilárdsági határokra.


A másik dolog szerintem ami itt még fontos, az a tápláléklánc stabilis egyensúlya. Gondoljuk meg ugyanis, hogy nagyobb méretű állatok táplálékigénye nyílvánvalóan bővebb. A megfelelő táplálékmennyiség hiányában pedig bekövetkezik az éhhalál, egyszerűen azért, mert ha néhány állat nagyobb méretű lenne, az az egész táplálékláncban az egyensúlyi helyzetből való kibillenést jelentené.

Viszont mint jól tudjuk, minden dinamikai rendszer (az állatok tápláléka is gyakorlatilag egy dinamikai rendszer) valamely egyensúlyi helyzet felé törekszik, amely csak kihalás útján lehetséges.

2016. febr. 19. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Hőháztartás is
2016. febr. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

" Hőháztartás is"


Ezt kifejtenéd?

2016. febr. 20. 16:44
 6/7 anonim ***** válasza:

A hőháztartás nem ennyire kritikus, mert a hőtermelést lehet csökkenteni.

De a felület és a térfogat aránya a növekedésnél ugyanúgy problémát okozhat: mert a felület négyzetesen nő, a térfogat köbösen. A hő ugye a térfogatban keletkezik, működés közben.


Viszont ilyenkor azt is megteheti az állat, hogy egyre hosszabb vagy szélesebb testet növeszt, vagy nagy lapátfüleket, mint az elefánt, vagy tarajt, mint mások.

Szóval, ez nem kritikus dolog.

2016. febr. 20. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
De egy hirtelen az eredeti méretének harmincszorosára megnövő kecskének erre nem lesz ideje ha jól sejtem :D Na, akkor ez is világos.
2016. febr. 20. 22:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!