Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha minden csillagot látnánk...

Ha minden csillagot látnánk szabad szemmel, teljesen beborítanák az eget?

Figyelt kérdés
2010. márc. 30. 09:59
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
0%
igen. aztán lehetne újragondolni az univerzum keletkezését. ha egyáltalán keletkezett.?
2010. márc. 30. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
már miért kellene újragondolni? ne gyere mér az idióta vallási maszlaggal ide.
2010. márc. 30. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
40%
Igen, mivel jelenlegi ismereteink szerint végtelen számú csillag van.
2010. márc. 30. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:
...És mert a kérdező előbb kérdezett,mint használta a kis agyát.Hiszen felvételeken láthattam már hasonlót...ó,istenem!:)Minden esetre gyönyörűséges lenne minden csillagot egyszerre látni.Másrészt úgy még nehezebben találnám meg a csillagképeket:)
2010. márc. 30. 12:05
 5/22 anonim ***** válasza:
A 11:04-tol kérdezném: miért végtelen számú csillag van? Nem csak marha sok? Végtelen számú csillag nem lehet, mivel a világegyetemnek van határa (mégha végtelen is), és ha van határa, nem fér el ott akármennyi, nem?
2010. márc. 30. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

Most gyakorlatilag az úgy nevezett Olbers-paradoxon alapkérdését tetted fel. :)


Idézet:


"A newtoni végtelen tér, bár sokáig elfogadottnak számította fizikusok között, alapvetően ellentmond a tapasztalatnak. Erre az egyszerű, de megdöbbentő következtetésre elsőként Wilhelm Olbers német orvos mutatott rá 1826-ban. Kérdésfelvetése roppant egyszerű: "Miért van éjszaka sötét?" A newtoni végtelen térben, melyet egyenletesen töltenek ki a csillagok, bármerre nézünk, előbb-utóbb csillagot kellene látnunk. A csillagok fénye ugyan a távolsággal csökken, de a látszó csillagok száma nő, ezért az égboltnak egyenletes, vakító fényességűnek kellene lennie. Mivel az éjszakai égbolt sötét, a következtetés ellentmond a tapasztalatnak. Ez az Olbers-paradoxon."


"A paradoxon többféle módon oldható fel.

Ha az univerzum csak véges ideig létezett, mint azt a jelenleg elfogadott ősrobbanás elmélet állítja, akkor csak végesen sok csillag fényének volt lehetősége, hogy elérjen hozzánk (...) Hasonlóképpen, ha az univerzum tágul, és a távoli csillagok egyre távolabb kerülnek tőlünk (ez is az ősrobbanás elmélet egy állítása), akkor fényük a vörös felé tolódik el, ami csökkenti fényerejüket, ez ismét a paradoxon feloldásához vezet."


Innen ollóztam össze:

[link]

[link]

2010. márc. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
Szerintem az Olbers-paradoxon marhaság, végtelen csillag esetén se lesz feltétlenül teljesen fehér az ég. Képzeljük el a következőt: van végtelen sok, tetszőleges (de véges) méretű csillagunk. Úgy dobáljuk fel őket a Földhöz képest ahogy akarjuk, tehát a távolságukat mi választjuk meg. Először rakjuk fel annyit és olyan távolságba, hogy az égbolt negyedét takarják ki. Aztán annyit, hogy még pluszabn az 1/8-át, majd az 1/16-át és így tovább a végtelenségig. Ezt minden további nélkül meg tudjuk tenni, hiszen a távolság megválasztásával mi döntjük el, hogy egy adott csillag mekkora részét takarja ki az égboltnak. Mint tudjuk, az 1/4+1/8+1/16+... numerikus sor összege 1/2, tehát csak az égbolt fele lesz fehér, hiába van végtelen sok csillagunk.
2010. márc. 30. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Szerintem nincs paradoxon:

1: véges számú csillag van, és végtelen olyan pont az égen, ami mögött NINCSEN csillag - tehát nem is világít.

2: még amelyik mögött csillag van, az is lehet, hogy túl messze van tőlünk. Nem ért még ide a fénye: tehát az égbolt fényéből még annyit sem látunk, amennyi csillag ténylegesen létezik.

2010. márc. 30. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
Ez a "paradoxon" egy dologgal nem számol. A fényerősséggel. Nálam otthon van egy LED fal, bizonyos távolságból nézve homogénnek tűnik a felület, legyenek ezek a csillagok, amik beborítják az eget. Nos alacsony fényerővel nemhogy vakító fényesség nincs a szobában, de csak felbukni lehet a sötétben.
2010. márc. 31. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:

Úgy látszik az Olbers-paradoxonos válaszomban nem emeltem ki valamit eléggé, mégpedig, hogy ezt Olbers annó a Newtoni elképzelés "cáfolatára" találta ki.


Newton ugyanis úgy gondolta, hogy - mivel a gravitáció végtelen hatótávolságú - úgy az univerzum csak akkor nem zsugorodik össze, ha végtelen és az anyageloszlás egyenletes benne.


22:13 - Nem csak szerinted nincs paradoxon. A válaszban el is hangzottak a feloldásai, többek közt az is, amit te a 2. pontodban megfogalmaztál.



21:54 - ez egy logikus ötlet, de... egyrész mivel végtelen terünk van pakolhatnánk az összeset egymás mögé, így az első úgymond kitakarná a többit és meg is oldottuk numerikus sorok nélkül.

Mindemellett egyik megoldás sem jó, mert a Newtoni elképzelésnek pont a lényegét veszítjük el, miszerint a gravitáció mellett csak egyenletes eloszlású csillagok maradnak meg.


08:28 - A csillagok fénye akkor lenne innen kevésbé erős, ha mondjuk valami csillagközi por leárnyékolná, ekkor viszont az ami elnyeli a fényét, az melegedne fel... így meg hőmérsékleti sugárzás lenne.

Másik megoldás meg maga a Doppler-effektus, ami csökkenti a fényerőt (látható tartományban) és ez benne is van a paradoxon feloldásában, mint azt írtam az előző hozzászólásom végén.

2010. márc. 31. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!