Miért ráz meg az áram, ha beleülök egy kád vízbe, és gumikacsa helyett egy bedugott hajszárítót teszek a vízbe?
Az áram a rövidebb utat keresi, azaz a hajszárító fázisától a zárlat következtében áthúz a másik vezetékhez.
Engem miért ér áramütés? (Hogy megcsíp egy kicsit a feltöltődés miatt, az esetleg érthető, de hogy lehet halálos?)
A lefolyócső ugye műanyag, tehát arrafelé sem folyhat áram a testemen keresztül.
Ez szerintem ugyanaz az eset, mint mikor a madár ráül a villanydrótra, és nem lesz semmi baja, mert az áram ott is a rövidebb utat keresve a fémen halad.
A sós vérrel töltött tested nem feltétlenül olyan nagy ellenállású a körülötted lötyögő csapvízhez képest.
Egy akril kádban ESETLEG jól szigetelt lehetsz, de a régimódi zománcos vaskádban, a jófajta régi ólom vagy horganyzott vas lefolyóelemekkel tutira nem.
Az átfolyó áram nem kerüli meg a magasabb ellenállású elemeket, csupán megoszlik az ellenállásoknak megfelelően. Az alacsonyabb ellenálláson folyik kisebb, de ott is folyik.
Az alu- vagy rézvezetéken ülő madár lábán tutira nagyságrendekkel kisebb áram folyik, mint a két csülke közti vezetéken, ezért a milliamperektől nem lesz baja. Te a kádban sokkal csúnyábban megjárhatod. Ha a kád illetve benne a víz jól földelt (és bizony eléggé az), akkor a beledobott hajszárítóról zárlati áram folyik, esetlegesen száz amper feletti, ha ennek csak tizede megy át rajtad, jócskán elég ahhoz, hogy feldobd a talpad.
Köszönöm a magyarázatot.
Azt azért nem látom be, miért lenne földelt a vaskádam.
A fal sem vezeti az áramot, a műanyag lefolyócső sem, a csaptelep pedig nincs összeköttetésben a káddal.
Továbbra is az tűnik logikusnak, hogy az áram túlnyomó része csak 3 cm-t halad a vízben a másik vezetékig, nem kerül fél métert, hogy elérje a testemet.
"Azt azért nem látom be, miért lenne földelt a vaskádam."
Mert valamilyen minőségben minden földelt, ami nem kifejezetten szigetelt. :)
A beton is tele van nedvességgel, az is vezet és írtam, a vezetési keresztmetszet növelése csökkenti az ellenállást.
"Azt azért nem látom be, miért lenne földelt a vaskádam.
A fal sem vezeti az áramot, a műanyag lefolyócső sem..."
Nos, aki már megfogott fényesen csillogó vezetéket egyik kezével, másikkal meg a falat, annak erről gyökeresen más a véleménye... Ha még el tudja mondani. De ha elásták egy koporsóban, az is olyan, mintha elmondta volna.
Akik ezzel hivatásszerűen foglalkoznak, azok tudják, hogy a műanyag kádba a lefolyócső hoz földpotenciált, mivelhogy ha már használták párszor, akkor a koszmákos víz miatt elég jól vezető, állandóan nedves réteg van belül a falán.
"Továbbra is az tűnik logikusnak, hogy az áram túlnyomó része csak 3 cm-t halad a vízben a másik vezetékig, nem kerül fél métert, hogy elérje a testemet."
Hű! Az Ohm-törvény nem tűnik logikusnak? Ohm elkezdett rotálni a sírjában... Ha elmúltál már 14, akkor nyilván láttál már olyan ábrát, ahol két töltés közti erőtér alakulását láttatják, vagy olyan fényképet, ahol a vasreszelék rendeződik el mágnes két pólusa között... A helyzet analóg. A java a rövid úton megy, és a nemjava meg ívekben. Csak a nemjava is elég meghalni a kádban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!