Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A benzin/petróleum/gázolajgőz...

A benzin/petróleum/gázolajgőz nagyot robban?

Figyelt kérdés
Egy zacskó benzint/petróleumút/gázolajat gőzé alakítunk.Melyik robban nagyobbat?Mekkora kb. a hatásköre?Illetve milyen veszélyes lehet a tartózkodni a hatáskörébe?

2016. jan. 10. 11:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Kérdésed elárulja, hogy a témába vágó alapvető ismeretekkel sem vagy tisztában. Megpróbálom az alapvető dolgokat megvilágítani.


A benzint, a petróleumot és a gázolajat a kőolaj atmoszferikus desztillációjával állítják elő (légköri nyomáson történő lepárlás). Mivel a kőolaj különféle szénhidrogének, szerves vegyületek, szennyező anyagok keveréke, melynek pontos összetétele nem állandó, lelőhelytől függően változik, ezért a fenti három termék sem állandó összetételű, illetve a felhasználás céljától függően további alcsoportokra bontható. Ezért szerepelnek alább tól-ig értékek.


A lepárlás folyamatában az 50-150°C közötti forráspontú párlat a benzin, sűrűsége 0,72-0,775 gramm/cm³.

150-250°C közötti forráspontú párlat a petróleum, sűrűsége 0,78-080 g/cm³.

250-350°C közötti forráspontú párlat a gázolaj, sűrűsége 0,80-0,86 g/cm³.

Mindhárom termék fűtőértéke nagyjából egyforma: 43 MJ/kg, de sűrűségük különböző, ezért a gázolaj egységnyi térfogata tartalmazza a legtöbb energiát. Ezt az energiát az anyag elégetésével tudjuk felszabadítani, amihez oxigénre van szükség. Az égés akkor lesz gyors, robbanásszerű, ha pontosan az adott tüzelőanyag elégetéséhez szükséges oxigén van jelen és ez a lehető legfinomabb, egyenletes keveréket alkot vele.


Ellenőrzött körülmények között történő "robbanásra" jó példák a belsőégésű motorok. A benzinmotorokban a porlasztó állítja elő a benzin levegő keveréket és míg ez eljut a hengerbe elegendő idő van arra, hogy az apró benzincseppek elpárologjanak, tökéletesen keveredjenek a levegővel. Az égést elektromos szikra indítja meg. A gyújtás hatására normál "égés" indul meg, ahol a lángfront sebessége csak mintegy 50 m/s. Rossz kompressziótűrésű benzin használatakor előfordulhat, hogy a benzin-levegő keverék még az elektromos gyújtási impulzus megjelenése előtt begyullad. Az összenyomott benzin-levegő keverék felmelegszik és begyullad. Ez az öngyulladás, nem adalékolt benzin esetében ehhez úgy 220°C-ra van szükség. Az így begyújtott benzin-levegő keverékre már inkább mondhatjuk, hogy robban, mert a lángfront sebessége ilyenkor elérheti a 2000 m/s értéket is. Ez a kopogás jelensége, ami a motorra nézve káros, kiküszöbölésére mindent megtesznek. Dízelmotornál nem üzemanyag-levegő keveréket juttatnak a hengerbe, hanem csak levegőt, de ezt legalább hússzor jobban összenyomják, mint a benzinmotor esetében. Az így felmelegedett levegőbe fecskendezik be az üzemanyagot, s az szikra nélkül öngyulladással ég el. Ezzel a működéssel viszont nem tudják elérni, hogy az üzemanyag a levegővel tökéletesen elkeveredjen, következmény a tökéletlen égés, a motor kormoz.


Ennyi alapismeret után már rátérhetek kérdéseidre. A fő probléma az, hogy nincs pontosan megadva mit is teszünk. Így elméletileg sem lehet kielégítő válaszokat adni kérdéseidre. Ha pontosítanád a körülményeket, akkor is kérdéseid olyan dolgokra irányulnak, melyeket egy sor további tényező befolyásol, ezért elméletileg aligha lehet válaszolni rájuk, ha ezek ismerete fontos lenne, akkor kísérleteket kellene végezni a kívánt ismeretek megszerzéséhez. Most nézzük konkrétabban a dolgokat!


Mi az, hogy "egy zacskó benzint..."? Mekkora a zacskó? Teletöltjük benzinnel, vagy csak a zacskóban párologtatunk el valamennyi benzint? Mennyit? A benzin gőzzé alakítása még csak menne, de mit kezdünk a petróleummal és főként a gázolajjal? Hőmérséklet! Lásd fent! Mi lesz a zacskóval?


"Melyik robban nagyobbat?"

Ez további, nem megadott dolgoktól függ. Lásd a motorokról írtakat!


"Mekkora kb. a hatásköre?"

Mit értesz hatáskörön?


"Illetve milyen veszélyes lehet a tartózkodni a hatáskörében?"

Ez további ismeretlen körülményektől függ.

Robbanásnál alapvetően két hatással számolhatsz. Hőhatás: megégsz. Lökéshullám: a forró égéstermékek gyorsan kiterjednek, nekivágnak mondjuk a falnak, leszakíthatják végtagjaidat, de rád is dönthetik a házat.

Mindez attól függ, hogy mennyi anyagot, hogyan "robbantasz", hol tartózkodsz, milyen a ruházatod, védőfelszerelésed ...

2016. jan. 14. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
kB. 1/2 köbméternyi gőzt lobbantanánk be!Illetve működne-e a lobbantás az adott anyagokkal?
2016. jan. 14. 16:59
 3/6 anonim ***** válasza:

"kB. 1/2 köbméternyi gőzt lobbantanánk be"

NE TEGYED!!!

Ez túl nagy mennyiség, ha ez egy szobában lobban be, akkor nem csak az ablakok törnek ki, de az ajtó és a könnyűszerkezetes falak is kidőlnek.


Egyébként mi értelme van ilyent tenni? A benzingőz égésének folyamatát kimerítően tanulmányozták, hisz ez zajlik le a belsőégésű motorokban. Az interneten rengeteg anyag van erről. Ha a belobbantás egyéb hatásira vagy kíváncsi, akkor nézd meg a Discovery Channel-en a Spectrum TV-n az adott témával foglalkozó adásokat: tűzesetek, robbanások témakörben. A régi adásokhoz is hozzá lehet férni az interneten. Ezeket megtekintve rájössz, hogy még milyen veszélyek leselkednek rád egy ilyen "kísérlet" elvégzése során.


"Illetve működne-e a lobbantás az adott anyagokkal?"

Hát persze, hogy működne, csak a megfelelő körülményeket kell létrehozni. Egy fűrészüzemben a levegőben szálló finom fűrészpor is robbanásveszélyes, nem véletlenül szigorúan tilos ott a nyílt láng használata.


Előző válaszomban leírtam a lényeges dolgokat, de úgy tűnik te nem olvastad azt eléggé figyelmesen, azaz nem GONDOLKODVA OLVASTÁL.


Leírtam, hogy a gázolajat 250-350°C közötti hőmérsékleten párolják le a kőolajból. Nos, akkor hogyan is állítsunk elő gázolajgőzt? Nem folytatom, mert nem tudod megteremteni a feltételeit, hogy ezt biztonságosan megtehesd. Félő, hogy már az előkészületek során balszerencse következik be, ekkor nem fog akkorát robbanni az anyag, hogy kidőljenek a falak, de ahhoz elég lehet, hogy összeégesse az arcodat.


Ha elég sokat tájékozódsz, tanulsz ebben a témában, akkor később nagyobb biztonságban végezheted el ezt a "kísérletet". Persze elég sok tanulás után rá fogsz jönni, hogy nincs értelme ilyen dolgokat tenni. Addig is ismét csak azt mondhatom, hogy


NE TEGYED!!!

2016. jan. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hogy ne tudnám?Úristen olvass már utána!
2016. jan. 15. 18:31
 5/6 anonim ***** válasza:

"Hogy ne tudnám?"


Ezt csak úgy érthetem, hogy írásomnak arra a részére reagálsz, amikor leírtam, hogy az általad említett mennyiségű gázolajgőz előállítását nem tudod biztonságosan megtenni. Valóban, ez részemről csak egy feltételezés volt, amely feltételezés kérdéseid nyomán alakult ki bennem. Ha ezzel megbántottalak, elnézésedet kérem!


"Úristen olvass már utána!"


Hol kellene már utánaolvasnom? Ennek akkor volna értelme, ha írásaidban nem vettem volna észre, hogy eléggé képzett vagy ebben a témában. De itt csak kérdéseket tettél fel. Természetesen meg lehet biztonságosan is tenni. Ezt teszik a kőolaj-finomítókban, ott pedig ritkán fordul elő tűz vagy robbanás, de azért néha megesik.


Bármit is teszel, sok szerencsét hozzá! Gondolom úgysem tudlak lebeszélni róla. Szerencsével az őrültségeket is meg lehet úszni, de sokat segíthet ebben a megfontolt, körültekintő eljárás.

2016. jan. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Már megcsináltam majd holnap próbálom ki!
2016. jan. 17. 17:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!