Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Széndioxid nélküli légkörben...

Dellfil kérdése:

Széndioxid nélküli légkörben megélnének a növények? Nem a széndioxid a legfontosabb - a vízen és fényenergián kívül - a növények számára?

Figyelt kérdés
Egy kérdésre adott válaszok kapcsán teszem fel a kérdésemet.

2015. dec. 28. 23:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ilyen légkör nem létezhetne, ha egyszer vannak benne növények. Mivel co2-t is bocsátanak ki.
2015. dec. 29. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Értem. Tehát, ha megoldanám egy légmentesen záró üvegházban a széndioxid mentességet, akkor az oda telepített növények, előbb utóbb annyi széndioxidot (is) termelnének, hogy a további generációik is vidáman eléldegélnének. :) Jól gondolom?
2015. dec. 29. 00:16
 3/7 anonim ***** válasza:
Hát...passz. Asszem, talán. Ahol az élőlényeknek olyan a kémiája, mint itt a Földön, ott szerintem igen akkor. :D
2015. dec. 29. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Egy darabig ki tudják húzni a növények szén-dioxid nélkül (addig a tartalékaikból tudnak élni), de fotoszintetizálni szén-dioxid hiányában nem tudnak. Az is igaz, amit az első válaszoló írt, hogy a tápanyagok lebontása során a növények szén-dioxidot bocsájtanak ki, ha eleget tápanyagot tud lebontani, anélkül, hogy elpusztulna, az elég lehet a fotoszintézis beindulásához.

Ugyanakkor más tényezők is szükségesek a növények számára, és nem csak a növény szén-dioxid kibocsájtása befolyásolhatja a szén-dioxid szintet.

A növényeknek szükségük van ásványi anyagokra is, amiket szintén biztosítani kell a talajban.

Ezen kívül a növények önmagukban valószínűleg nem tudnának megélni. A legtöbb növény gyökérkapcsolatban (mikorhizza) él bizonyos gombafajokkal, ezek nélkül sokkal gyengébb a fejlődésük, a növények egy része nem is tud enélkül megélni (ezért (is) szokták a fákat, palántákat földlabdával ültetni). Az ásványi anyagok közül az egyik legfontosabb a megfelelő nitrogéntartalom. A levegő nitrogénjét a növények nem tudják hasznosítani, csak a talajban levő nitrogénvegyületeket. Elvileg lehet ezeknek a szintjét előre biztosítani a rendszerben, de a növények legkönnyebben a nitrátiont (NO3-) tudják felvenni, ugyanakkor a lebontó folyamatok során leginkább ammóniumion (NH4+) képződik. Ez utóbbi a talajkolloidokhoz kötődik, emiatt nehezen felvehető. A visszaalakítást a növények nem, csak a nitrifikáló baktériumok tudják elvégezni. Egyébként is szükség lehet baktériumokra, gombákra, hiszen az elpusztult növények maradványait a több növény nem tudja hasznosítani, csak a lebontók segítségével kerülhetnek vissza az anyagkörforgásba. Ezen kívül olyan triviális dolgot sem szabad elfelejteni, hogy a legtöbb növény szaporodásához rovarokra van szükség (másoknál meg légmozgásra, ami egy zárt üvegházban nem biztos, hogy bekövetkezik).

A szén-dioxid szintet természetesen a többi szükséges élőlény is befolyásolja, de emellett esetleg a talajból is szabadulhat fel szén-dioxid, ha karbonáttartalmú, é savasodik a kémhatása.


Ha az a kérdés, hogy zárt ökológiai rendszerek tartósan fennmaradhatnak-e, akkor a válasz igen, bár pontosan kell beállítani a kezdeti tényezőket, és azért jelentős az esélye, hogy a életközösség összeomlik. Itt van néhány példa ilyen zárt rendszerekre.

[link]

[link]

[link]

[link]

2015. dec. 29. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
56%
Ez marhaság, nyilván sokkal kevesebb széndioxidot termelnek, mint amennyit fogyasztanak, különben miből épülnének fel, és hogyan termelhetnének oxigént?
2015. dec. 29. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
56%
A glülózgyártáshoz szükség van a CO2-re,szóval nem élnének meg ilyem légkörben.
2015. dec. 29. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Különösen Sadam87 válasza bizonyult hasznosnak. Útmutató volt... :)

Azt hiszem, hogy sejtek már valamit, pl. ezek alapján:


[link]


[link]

2015. dec. 31. 03:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!