A mikrocirkuláció hogyan kapcsolódik a nyirok képződéséhez és annak elvezetéséhez?
Nyirokképződés:
A mikrocirkulációból szűrődik ki a nyirok (filtráció), amelynek összetétele hasonló a vérplazmáéhoz, de alacsonyabb a fehérjetartalma. Azt, hogy filtráció vagy reabszorpció (visszaszívás) van, az effektív filtrációs nyomás (Peff) dönti el. Ez a 4 Starlin-erő eredőjével számolható ki.
Peff = kapill. hidroszt. nyomás - plazma kolloidozm. nyomás - interst. hidroszt. nyom + interst. kolloidozm. nyom.
Ha Peff pozitív, filtráció van (ez a kapilláris artériához közeli végén renddszerint így van). Ha negatív, rebszorpció van (a vénához közel). Általában így nem tudjuk az össze folyadékot visszaszívni, így a maradékot valahogy el kell vezetni, erre való a nyirokkeringés.
Tehát összességében ha nő a filtráció, nő a nyirokkeringés is. Ha csökken, akkor csökken. Ez alól egy (logikus) kivétel van, ha a két mechanizmus nem oka egymásnak, hanem egy 3. ok hat mindkettőre. Pl. az interst. hidroszt. nyomás növekedése az érbe is préseli vissza a folyadékot (filtráció csökken), illetve arrébb is présel (nyirokelvezetés nő). Erre a legjobb példa, ha egy ödémára kívülről kötést teszünk vagy ujjal benyomjuk.
Élettan 4 ever! :)
Még kimaradt az előző válaszból az az evidens (kérdező számára lehet hogy nem evidens) dolog, hogy a mikrocirkuláció során a kapillárisokból ugye az előbb leírt Starling-erők segítségével interstíciumba távozik a folyadék, plusz ami átfér a kapillárison. A nyirokerek kapillárisai meg az interstitiumban kezdődnek vakon, majd onnan szedődnek össze nyirokerekké, majd nyirokcsomók is vannak, majd ductus thoracicus meg truncus lymphaticus dexteren keresztül beleömlenek a vénákba, és így bezárul a kör.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!