Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mikrocirkuláció hogyan...

A mikrocirkuláció hogyan kapcsolódik a nyirok képződéséhez és annak elvezetéséhez?

Figyelt kérdés
2015. dec. 21. 16:14
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nyirokképződés:

A mikrocirkulációból szűrődik ki a nyirok (filtráció), amelynek összetétele hasonló a vérplazmáéhoz, de alacsonyabb a fehérjetartalma. Azt, hogy filtráció vagy reabszorpció (visszaszívás) van, az effektív filtrációs nyomás (Peff) dönti el. Ez a 4 Starlin-erő eredőjével számolható ki.

Peff = kapill. hidroszt. nyomás - plazma kolloidozm. nyomás - interst. hidroszt. nyom + interst. kolloidozm. nyom.

Ha Peff pozitív, filtráció van (ez a kapilláris artériához közeli végén renddszerint így van). Ha negatív, rebszorpció van (a vénához közel). Általában így nem tudjuk az össze folyadékot visszaszívni, így a maradékot valahogy el kell vezetni, erre való a nyirokkeringés.


Tehát összességében ha nő a filtráció, nő a nyirokkeringés is. Ha csökken, akkor csökken. Ez alól egy (logikus) kivétel van, ha a két mechanizmus nem oka egymásnak, hanem egy 3. ok hat mindkettőre. Pl. az interst. hidroszt. nyomás növekedése az érbe is préseli vissza a folyadékot (filtráció csökken), illetve arrébb is présel (nyirokelvezetés nő). Erre a legjobb példa, ha egy ödémára kívülről kötést teszünk vagy ujjal benyomjuk.

2015. dec. 21. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Élettan 4 ever! :)


Még kimaradt az előző válaszból az az evidens (kérdező számára lehet hogy nem evidens) dolog, hogy a mikrocirkuláció során a kapillárisokból ugye az előbb leírt Starling-erők segítségével interstíciumba távozik a folyadék, plusz ami átfér a kapillárison. A nyirokerek kapillárisai meg az interstitiumban kezdődnek vakon, majd onnan szedődnek össze nyirokerekké, majd nyirokcsomók is vannak, majd ductus thoracicus meg truncus lymphaticus dexteren keresztül beleömlenek a vénákba, és így bezárul a kör.

2015. dec. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Koszonom a segitsegeket! Hasznosnak bizonyultak a vizsgan :)
2015. dec. 22. 10:35
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha sotes vagy, kinél voltál és milyen volt?
2015. dec. 22. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem SOTE, DE-ÁOK :)
2015. dec. 23. 00:57
 6/9 A kérdező kommentje:
Te/ti SOTE-sok vagytok? Orvostanhallgatók?
2015. dec. 23. 00:57
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
1. vagyok. Én PTE ÁOK-ra jártam, de már végeztem. :)
2015. dec. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Én sote-s vagyok, egész pontosan fokos.
2015. dec. 23. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem! Köszi segítségeiteket! :) Boldog Karácsonyt! :)
2015. dec. 25. 23:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!