Az egyensúlyi reakciókat, főként a sebességüket, hogyan változtatja meg a nyomás, a hőmérséklet, a koncentráció, a katalizátor?
Mondjuk van egy endo és egy exoterm egyenletem:
N2+3H2=2NH3 exoterm
CH4+H2O=CH3OH endoterm
Az egyenlőségjel oda-vissza nyíl.
1.: A (megfelelő) katalizátor minden esetben gyorsítja a reakciót
2.: A nagyobb koncentráció gyorsítja a reakciót
3.: A nagyobb hőmérséklet gyorsítja a reakciót
4.: Legalább egy gáz halmazállapotú reagens esetén a nyomás növelése növeli a reakciósebességet (lévén a koncentrációját növeled ezzel), folyadékok esetén a nyomás mértéke nem számottevő
-A katalizátor mind a két irányba gyorsítja a reakciósebességet, így észre sem veszed a változást.
-A hőmérséklet növelése az endoterm (hőelnyelő) folyamatnak kedvez, a csökkentése pedig az exotermnek (de nem lehet akármeddig csökkenteni, hiszen kell egy aktiválási energia ahhoz, hogy beinduljon a reakció)
-A nyomás növelése az exoterm reakciónak kedvez.
Hogy jegyezd meg:
ammóniaszintézis:
3 H2 + N2 <-> 2 NH3
NH3 képződés felé exoterm
ha növeled a nyomást, akkor a két gáz kisebb helyre kényszerül -> nő a hasznos ütközések száma.
Ennek az analógiájára könnyű visszavezetni minden példát, ha tudod, hogy exoterm, akkor a nyomás növelése növeli a reakció sebességét.
-koncentráció növelése exoterm/endotermtől független. Eltolja az egyensúlyt a másik irányba. Ha növeled a nitrogén koncentrációját, akkor az ammóniaszintézis irányába tolod el a reakciót a Le Chatelier-elv szerint. (legkisebb kényszer elve, mely szerint a rendszer a zavaró hatást ellensúlyozni szeretné-> növelt N2 koncentráció -> a rendszer ezt csökkenteni szeretné, amit az NH3 képződéssel tesz meg.)
#2: nem tudom eldönteni hogy trollkodni akarsz, vagy csak szimplán nem értesz hozzá.
Az első három válaszod elvi hibás, a negyedik fogadható esetleg el.
#2 Szerintem is nagyon kevered a dolgokat. Itt az egyensúly reakciósebességére kérdeztek rá főleg (ha jól értelmeztem), nem az egyensúly megzavarására. Ez két különböző dolog. Nyilván igaz az amit írtál, ha már beállt az egyensúly, de itt az volt a kérdés, hogy milyen gyorsan áll be és milyen módszerekkel lehet gyorsítani az adott reakciót.
endoterm/exoterm -nél növeled a hőmérsékletet hamarabb beáll az egyensúly. Utána meg majd megzavarja, mivel T nő endoterm irányba tolódik az egyensúly.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!