Ha egy űrlénynek 12 ujja van mert így fejlődött ki a faja. Akkor vajon ők a 12-es számrendszerben fognak számolni?
"Vagy ők nem is látják be a tizes praktikusságát?"
Miért praktikusabb a tízes számrendszer, mint a tizenkettes? Nekünk, embereknek lehet, hogy az, mert ehhez szoktunk, de például a maják tök jól elvoltak a húszassal, a babiloniak meg a hatvanassal. Az, hogy mi a tízes alapút használjuk, csak megszokás kérdése. Valójában a tízes számrendszernek is vannak hátrányai ugyanúgy, mint a többinek. Például a 10 nem osztható sem 3-mal, sem 4-gyel, pedig a harmadolás és negyedelés gyakori művelet. Ebből a szempontból jobb lenne a 12-es alapú számrendszer, a mértékváltásoknál egyszerűbb dolgunk lenne. De ehhez szoktunk hozzá, ezt tudjuk használni.
"Akkor jól gondolkoztam én is."
- Nem, mivel Te abból indultál ki, hogy a 10 ujjnak következménye, hogy az ember tízes számrendszert használ. De ez csak egy felvetés, és nem magyarázza meg, miért nem volt mindig is univerzális a tízes számrendszer.
És ne felejtsük el azt sem, hogy mi sem csak kizárólagosan a tízest használjuk.
Meglehet. De az is lehetséges, hogy valami egész más logikát követnének. A Földön sem használtak mindenhol 10-es számrendszert. A maják például 20-as számrendszert használtak. A mezopotámiaiak pedig 6-ost.
Egyébként a 10-es semmivel nem praktikusabb, mint mondjuk a 12-es. Sőt...
Sőt, régen európában is, legalább részben, volt 12-es, tucat és társai nevében :)
Egyébként totálisan mindegy, ki milyen számrendszerben számol - az összefüggések minden számrendszerben azonosak, a számrendszer pusztán annyi, hogy hány különböző számjegyet különböztetünk meg.
Vannak közép-amerikai erdei indián törzsek, akik ötös számrendszert használnak. Általában egy kezükben vagy fegyver, vagy evező, így csak öt ujj szabad. :)
Igen, lehet összefüggés az ujjak száma, valami genetikai fejlődési forma és a használt számrendszer közt (Arthur C.Clarke a Randevú a Rámával regényében hármas szimmetriájú, ezért hármas számrendszerben gondolkodó idegenekről ír), de nem feltétlenül van így.
Jó példa erre a fentebb említett 6-os, 12-es számrendszer a történelmünkből. Az óra számlapjára nézve láthatjuk, hogy a mai napig hatása van, pedig nekünk 2X5 ujj van a kezünkön.
Érdekes kutatás lehet, mi lehet az oka a 6-os-12-es osztásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!