Mit jelent az hogy a szív nem tetanizálható?
Ez azt jelenti hogy ha gyorsabb ütemben kapja az ingerületet (impulzust)mint amit követni tud a szívizom akkor sem fog folyamatos összehúzódás állapotát felvenni.
Ha például a kezedet rázza a hálózati feszültség 50Hz frekvenciával akkor a kezedet görcsbe rántja és nem tudod elengedni a vezetéket.
Az izom lényegében úgy működik, hogy elektromos inger éri, és ez most mindegy hogy milyen folyamatokon keresztül az izom összehúzódását, megfeszülését eredményezi.
A tetanizálás akkor történik, amikor az izmot rövid idő alatt sok inger éri (tudományosabban: az ingeren frekvenciája magas). Ilyenkor nem képes minden összehúzódást követően teljesen elernyedni, mivel jön a következő inger, ezért folyamatosan feszült állapotban van. Ez történik, mikor mondjuk begörcsöl egy izmod, vagy "tik" van a szemedben vagy ilyesmi.
Ez mondanom sem kell hogy szívnél elég nagy gáz lenne.
Hogyha az izomműködést sem magyaráztam el részletesen, akkor itt is csak annyit mondok, hogy a szívizom nem reagál a következő ingerre, amíg le nem zajlik az összehúzás-elernyedéses ciklus.
köszönöm!!
akkor ha jól értelmezem, addig nem következik be a szív következő összehúzódása, míg meg nem szűnik az inger // csökken a nagysága az ingernek? (azt hogy)
igen ezt értem, de addig ez (gondolom) nem következik be amíg nem csökkentjük az ingert.
pl ameddig vezetem a feszültséget mondjuk a kezembe, addig görcsbe lesz --> az elernyedés csak utána következik be
Nem az ingert követően azonnal feszül meg az izom, és nem az inger megszűnésével azonnal ernyed el, hanem az mindkét irányban egy domino-effektushoz hasonló rendszer váltja ki a feszülést és ernyedést. Ha még nem ernyedt el telejsen az izom, de már jön az új inger, akkor összehúzódik újra. Ha nagyon gyakran jön inger, akkor nincs ideje elernyedni.
Szívizom amíg el nem ernyedt, addig érzéketlen az új ingerre.
Az izmokba az ingerület hatására úgynevezett akciós potenciál alakul ki. Ez azt jelenti, hogy a sejthártya két oldala között a feszültség értéke megváltozik, ennek hatására kalciumionok jutnak az izomsejt/rost belsejébe, és ennek következtében (a kalciumszintnek megfelelő mértékben) összehúzódik az izomsejt/izomrost.
Az akciós potenciál ideje alatt újabb akciós potenciál nem váltható ki. A vázizmok akciós potenciálja rövid (pár ms-os) időtartalmú, emiatt az akciós potenciál már rég lefutott, mire az izomrost elkezd összehúzódni. Ez azt jelenti, hogy már az összehúzódás alatt újabb akciós potenciál váltható ki, ami tovább növeli a kalciumszintet, és erősebb összehúzódást okoz. Ha elég sűrűn követik egymást az akciós potenciálok, a két akciós potenciál között az izom nem tud elernyedni.
A szívizomszövet esetében az akciós potenciál sokkal hosszabb ideig tart (pár száz ms), ez nagyjából ugyanakkora, mint az akciós potenciál által kiváltott izom-összehúzódás időtartama. Mivel az akciós potenciál alatt nem váltható ki újabb, a szívizom elernyed, mire megint ingerelhető lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!