Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szív ingerképződésénél most...

Szív ingerképződésénél most milyen komponensek játszanak szerepet? Honnan indul ki és hová vezet?

Figyelt kérdés

Annyi rémlik h a Sinus csomoban alakul ki az inger. Nem tiszta h pontosan miben vesznek reszt az atrioventricularis csomo vmint a purkinje sejtek.


Maga a Sinus csomo hogyan, mikent hozza letre az ingert?

Köszönöm!


2015. jan. 5. 11:30
 1/3 gromo ***** válasza:
100%

A sinuscsomó (SN)sejtjei különleges sejtek, amennyiben képesek a spontán ingerületbe jutásra ( ezt szakmai műnyelven úgy hívják, hogy spontán diastolés depolarizáció) A legtöbb sejt ( izomsejtek, idegsejtek ) csak ingerület hatására depolarizálódik, a sinuscsomóban vannak speciális ioncsatornák ( "Ikr" csatornák ) amik amikor a SN sejtjei egy depolarizációt követően visszatérnek a nyugalmi állapotukba, azaz a külső és belső membrán közötti ionegyensúly helyreáll, megnyílnak , s ismét elindítják a sejtmembrán depolarizációját. A SN sejtjeiról már direkt terjedéssel megy tovább az ingerületi hullám, a pitvar izomsejtjein keresztül egészen a kamrai sövényig. Itt van egy kis akadály, mégpedig a pitvarok és kamrák közötti kötőszövetes réteg ( anulus fibrosus ) ami elektromosan szigetelőnek tekinthető. Ezen - mintegy csatorna - keresztül vezet a szív ingervezető rendszere, ami az atrioventricularis ( AV ) csomóval indul, ebből a szívcsúcs felé egy köteg vezet le a sövényben ( His köteg), majd ez két ágra, jobb és bal Tawara szárakra oszlik ( ezek ágaiba már ne menjünk bele). A két szár a csúcson átfordul a jobb és a bal kamra felé, majd rostokra oszlik fel ( Purkinje rostok) s ezek adják át az ingerületet végül a kamrai izomsejteknek. A kamrák területén ezt követően már jobbára direkt sejtről sejtre halad az ingerület ( azaz a depolarizáció) .

Röviden ennyi.

2015. jan. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Kitűnő leírás! Köszönöm! :)


Még annyit kérdeznék, hogy a kamráktól kezdődően, említetted, hogy magától ered tovább a depolarizáció. Ám hová?


Ha az EKG -t nézem, a kamrák depolarizációja után repolarizáció következik (T-P szakasz). :)

2015. jan. 5. 21:28
 3/3 gromo ***** válasza:
Amikor a vezetőrendszeren eléri a kamrák csúcsát, innen a szívizomsejteken directe terjed a kamrák bázisa ( azaz az anulus fibrosus) felé. Amikor ezt eléri, innen nem megy tovább, mert ugye ez szigetel. Visszafelé nem tud menni, mert az ingerületi front mögött a szívizomserjek már refrakter stádiumban vannak, így itt megszűnik az előrehaladó ingerületi front, az ingerület "kialszik", a refrakter stádium végén a szívizomsejtek nyugalmi, de ingerelhető állapotba kerülnek, s jöhet a következő összehúzódást kiváltó ingerület.
2015. jan. 5. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!