Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fajfenttartás? De minek, és...

Fajfenttartás? De minek, és miért?

Figyelt kérdés

Gondolkodtatok már azon miért van "beprogramozva" az állatok és emberek génjeibe a fajfenttartás ösztönei?

Vajon "kinek érdeke", h fennt maradjon a fajunk? Ádám és Éva storyn túlvagyok meg a lélekvándorlás korszakán... szal nem ezo meg vallási választ szeretnék illetve véleményt. Ki mit gondol erről?


2010. márc. 22. 18:18
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Érdekesek! Jöhetnek még... :)
2010. márc. 23. 07:29
 12/19 anonim ***** válasza:
67%

Szia! Bocs, ha hosszú lesz, de ez nem olyan egyszerű :)


A biológiai evolúciót kémiai és fizikai evolúció előzte meg. Ezt azt jelenti, hogy először kisebb részecskék (protonok, neutronok, elektronok, stb.), majd atomok álltak össze egymással különböző összevisszaságban. Amelyik vegyületek stabilak voltak, azokhoz újabb atomok csatlakoztak, majd a molekulák is kapcsolódtak egymáshoz ilyen-olyan kötésekkel. Persze rengeteg atom, molekula volt, amelyik nem tudott tovább differenciálódni, nem volt képes komplexebb lenni, így azok maradtak úgy, ahogy voltak, nem "fejlődtek" tovább. Rengeteg ilyen van napjainkban is körülöttünk.


Ezt úgy képzeld el, mintha egymás után betűket írsz le teljesen véletlenszerűen, remélve, hogy valami értelmes szót ki akarsz hozni belőle. Először mondjuk az első három betűt.

1. zgb - ezt hagyod a fenébe, nem folytatod, mert sosem lesz belőle értelmes szó.

2. utá - na ez esélyes, ezt majd folytatod.

3. rzg - ez hülyeség

4. gil - ez is jó lehet

5. kjf - hülyeség.

na most azokhoz, amiknek lehet értelme (képesek tovább differenciálódni) hozzáteszel még egy betűt, véletlenszerűen

utáw - na ez elromlott, ezt nem folytatod

gil - gili ez még mindig jó lehet

jöhet az ötödik betű...

és így folytatod, ezt végtelenszer megismételve kijön a ma létező összes szó :)


A fizikai és kémiai evolúciót követte a biológiai evolúció. Kezdetben biztos volt rengeteg olyan "élőlény" (azért tettem idézőjelbe, mert ezek a roppant egyszerű prokarióták valahol az élőlény és a molekulák halmaza között állnak, nagyon kevés életjelenséget mutatnak), akiknek nem volt fajfenntartási ösztöne, nem szaporodott tovább, azok előbb-utóbb ki is haltak. A túlélőkből meg olyan fajok jöttek később létre, amelyekbe bele volt kódolva ez a dolog. Szóval voltak olyanok is, amik nem akarták fenntartani magukat, csak azokkal ma már nem találkozunk.

2010. márc. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
47%
omg. másodszor szerintem mindnekinek az érdeke a fajfentartás, másrészt azért is van aki utódotnemz, mert később a fiatalaok őt eltartják, gondoskodnak róla. szerintem az emberiségnek érdeke h fennmaradjon a fajunk. -.-
2010. márc. 23. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

Előző, te nem érted a kérdést! Oké, hogy az emberiségnek érdeke, hogy fennmaradjon a fajunk, de nem az emberiség találta ki a fajfenntartást a baktériumokban pl! A fajfenntartás sokkal-sokkal hamarabb volt, mint az emberiség!

A papucsállatkának az utódja meg ugyan nem tartja el őt!

A vírusoknak meg mivel pár fehérjéből meg aminosavból állnak, rohadtul nem jut el a "tudatukig" a fajfenntartás! Mégis megteszik.

2010. márc. 23. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:

Szerintem van még egy fontos dolog! Ami nagyrészt az emberekre és a hozzá legközelebb álló állatokra igaz! Nekik már nincs szükégük arra a mindent elsöprő szaporodási ösztönre! Nézzétek meg mennyi kutya és macska van! Bekerültek egy kedvező környezetbe, viszont nincsen természetes szelekció, ezért csak szaporodnak és szaporodnak. Így egyre rosszabb lesz a helyzetük! Úgy gondolom kötelességünk gondoskodni róluk ha már velünk élnek (elzárás, ivartalanítás) Ugyanezt vonatkozik az emberre. Rengeteg ember van, a bolygónk már alig bírja. Épp szerintem a szaporodásunknak észszerű dolognak kéne lennie nem csak ösztönnek! Arról nem is beszélve hogy (NEM AKAROK SENKIT MEGBÁNTANI) szinte akárkinek lehet gyereke, pedig a faj érdeke az volt hogy csak a legjobbak maradjanak fent de ma már akárkit életben tudnak tartani.

Ma már az említett élőlényeknél nem létfontossságú és mindent felülíró a szaporodás. Legalábbis így kellene lennie, mivel csak mi szívunk... Pl minnél több a kóborkutya, annál jobban szenvednek az állatok és pl az embereknek is veszélyesebb. Szintén az embereknél, minnél több az ember annál nehezebb helyzetbe kerül - az ember ezen a földön.

Épp ezért szerintem tudatosan kéne szabályozni a szaporodást és pl. nem gyűlölettel fordulni azok felé akik tudatosan nem akarnak gyereket ilyen vagy olyan ok miatt... Mivel ezzel főleg manapság senkinek nem ártanak. Sok mai ember már nem hoz lázba hogy senki nem viszi tovább a nevét, és nem érdekli hogy a génjeivel mi lesz. Sok embert ma más célok vezérelnek... És jelent helyzetben nem tudom miért nem lehet ezt elfogadni hiszen túlnépesedés van.

2010. márc. 23. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
Igen az igaz, h túlnépesedtünk. De. Ha úgy vesszük, mi, civillizált emberek egy mesterséges világban élünk. Gyógyszerek tartják életben a legtöbb embert már, gondolok itt az idősekre. Tulajdonképpen az erősebbeknek kellene életben maradniuk, de ezzel szemben sok gyenge embert "tartanak életben" illetve tartják meg. Remélem értitek mire gondolok. A másik, h tulajdonképpen az ember különbözik a többi élőlénytől abban, h van tudata, akarata. Így már azt gondolom, h bár vannak nagyon ösztönös emberek (akik vágyat éreznek örökké a szaporodásra ;-), emelett az ember eldöntheti, h akarok e szaporodni, vagy sem. Tehát az ösztön mellett ott van a szabad akarat. Fura. Tulajdonképp dönthetnénk úgy, h nem szaporodunk tovább és kihal az emberiség.
2010. márc. 23. 15:47
 17/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez nagyon egyszerű, minden olyan egyed, amelyikben nem munkált a fajfenntartás ösztöne, kihalt, így definíció szerint csak azok élnek, akiknek az ősei utódokat nemzettek.
2010. márc. 23. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

"Arról nem is beszélve hogy szinte akárkinek lehet gyereke, pedig a faj érdeke az volt hogy csak a legjobbak maradjanak fent de ma már akárkit életben tudnak tartani."


Ebben szerintem tévedsz. Lehet valaki egyszerre atléta, bajnok céllövö, topmodell és atomfizikus egyszemélyben, ha nem tud utódokat nemzeni (mondjuk steril), akkor hosszú távon nem sokat segít a fajának fennmaradásában.


Nem a legokosabb vagy "legjobb" élölény fog fennmaradni, hanem amely a legtöbb szaporodásra esélyes utódot hozza létre. Ha vannak gyógyszereink, akkor lehet, hogy öt és minden utódját gyógyszerezni kell, de amíg ez müködik, addig ö terjedni fog. Ez egyszerü populációdinamika.

2010. márc. 23. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim válasza:
Az embernél lehet hogy így van de másoknál illetve régebben nem így volt. Mit gondolsz miért versengenek az állatok? Miért hal meg a gyenge, esetleg ki is közösítik? A fajnak nem elég ha szaporodik, a legjobb utódokra van szüksége
2010. márc. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!