Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit takar az, hogy a HCl...

Mit takar az, hogy a HCl vizes oldata a sósav?

Figyelt kérdés
Ezt valaki kifejtene? Most kepzeljem el, hogy van a H es a Cl es az vmi kotessel egyesul, majd meg vizzel keverve savas hatasa elojon? Bocsanat, ha hhulyeseg, kicsit megfoghatatlan nekem a kemia.

2015. dec. 3. 11:24
 1/5 Pelenkásfiú ***** válasza:

" HCl + H2O --> H3O+ + Cl-

A H3O+ miatt savas a sósav vizes oldatának a kémhatása."


[link]

2015. dec. 3. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
60%

A HCl az egy gáz. Gázként nem tud sa módjára viselkedni, mert a gáz eleve nem adogat le protont, és amúgy is, az egész sav-lúg dolog vizes oldatokra van kitalálva. Viszont amint vízzel találkozik (azaz a természetben mindig), azonnal beleoldódik, sósavat képezve.


Azaz például ha van HCl gázod egy tartályban, ahol nincs egy csepp víz sem, akkor ugye a HCl nem lesz sósav. Ilyen esetben nem nevezheted sósavnak a tartály tartalmát akkor sem, ha kiengedve a HCl találni fog magának vizet és bele fog oldódni. Ilyenkor az egy hidrogén-klorid tartály.


Szóval ha megkérdezik, hogy a HCl minek a képlete, akkor nem mondhatod, hogy a sósavé. A korrekt válasz a hidrogén-klorid. Azonban ha egy üveg vizes folyadékon az áll, hogy HCl, na akkor azt sósavnak hívják.


De egyébként a szén-dioxidra se mondod azt, hogy szénsav, a szén-dioxid vizes elegye alkot szénsavat. A HCl ugyan kicsit más, mint a nemfémoxid-savak, de a lényegen ez nem változtat.

2015. dec. 3. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagyjából. A hidrogén és klór vegyülete a HCl, a hidrogén-klorid, ennek a vizes oldatát szokták sósavnak nevezni. Gázként is sav, csak épp a savasságot és lúgosságot általában vizes oldatban szokták értelmezni.
2015. dec. 3. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen h lesullyedtetek a szintemre, ez a szensav eszembe se jutott volna, errol biztosan megmarad a dolog. :)
2015. dec. 3. 14:18
 5/5 sadam87 ***** válasza:

Az elnevezés valóban nem feltétlenül logikus, hiszen például számos, tisztán szilárd anyagot neveznek savnak (pl. borkősav), pedig nyilván ilyen formában sem érvényesül a savas sajátság. Tudtommal az az oka, hogy a HCl vizes oldatát nevezik sósavnak, hogy amikor felfedezték, még nem igazán ismerték a gázokat (nem tudták őket tisztán felfogni, vizsgálni), így csak az oldatot tudták elnevezni.


#2

"De egyébként a szén-dioxidra se mondod azt, hogy szénsav, a szén-dioxid vizes elegye alkot szénsavat."

A szén-dioxidra főleg azért nem mondhatod, hogy szénsav, mert a szén-dioxid képlete CO2, míg a szénsavé H2CO3 (a szén-dioxid és a víz egyesülésével jön létre).

2015. dec. 3. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!