Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a víz molekulás szerkezet,...

Ha a víz molekulás szerkezet, akkor miért áll össze több vízmolekula (pl:egy pohár vízben)? Köztük is van valami kötés?

Figyelt kérdés

Hisz ha a víz úgy lesz légnemű hogy a molekulák távolodnak egymástól,akkor kapcsolatban kell lenniük,mivel ha kötés nélkül távolodnak az nem jelentene semmit,nem?

És ha már a távolodásnál tartunk:Így a jég közelebb áll a gőzhöz mint a folyékony víz ugye?Akkor melegítés hatására a jég miért nem szublimál,miért "megy össze" és miért nem tágul?:S (mondjuk ebben az esetben nem lenne folyékony víz)


És így alapból mi dönti el hogy egy anyag folyékony,gáz vagy szilárd lesz?Hiszen ha lerajzoljuk a térszerkezetét (nem vagyok benne biztos hogy ez a neve) akkor minden vegyület ugyanolyan alaptulajdonságokkal rendelkezik.Az atomok szerkezete ugyanaz akkor a h2o miért lesz folyékony míg pl a CO2 gáz?


2010. márc. 20. 20:32
 1/8 dellfil ***** válasza:
17%
Az ok a Van Der vaals
2010. márc. 20. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 dellfil ***** válasza:
69%

Na még egyszer:

A Van der Waals kötések miatt van folyékony víz.

[link]

2010. márc. 20. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az anyagszerkezetben alapvetően a molekulák kölcsönhatása számít ilyenkor.

Ez a gázoknál minimális (általában csak pattognak egymáson).

A folyadékokban a molekulák összeérnek (vonzzák egymást), de szabadon elgördülnek egymáson.

A szilárd anyagokban fix szerkezet van, a körül rezegnek a molekulák, és általában helyben maradnak (egy kis részük elmozdulhat, de nem az a jellemző).

2010. márc. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

kiegészíteném első és második válaszoló válaszát:

a Van der Waals kölcsönhatások és a hidrogén-híd kötés miatt folyadék a víz

2010. márc. 20. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
CO2 szerkezete egész más. Egyenes O=C=O szerkezetű, apoláros molekula. H2O szerkezete V alakú, erősen polarizált.
2010. márc. 20. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Ahogy az előttem hozzászólók is említették a vizet Van Der Waals kötések tartják össze, de csak részben. Ez folyadék ebből a szempontból különleges. Ezt az alkotó elemek szerkezete okozza. A 2 H-atom a molekula alján az O pedig annak tetején helyezkedik el. Ezt az okozza, hogy az oxigén fennmaradó 2 nem kötő elektronpárjának helyigénye, illetve taszítja O-H kötés elektronjait. Ezt csak azért mondtam el, mert szerintem így majd egyszerűbb lesz elképzelni a következőket. A hidrogén ( természetesen, ha a molekula olyan részén helyezkedik el, hogy érintkezni tud egy másikkal) képes kötést létesíteni más molekulák nem kötő elektronpárt tartalmazó atomjaival ( O, N…) Ezt a kötés igen találóan hidrogénkötésnek nevezték el. Egy vízmolekula 4 ilyen kötést képes létesíteni.( az oxigén két nem kötő elektronpárja egy –egy H-el, illetve a 2 h másik kér oxigénnel ) Szóval haladjuk a jégtől és remélhetőleg minden világos lesz :D Ezen halmazállapot ugyebár energia elvonásával, leadással alakul ki.( lehűlés ) Fontos még megemlíteni, hogy az anyagok mindig a legkedvezőbb energia feltételű helyzetet veszik fel és ez csak akkor változik, ha arra kényszerítjük őket. ( melegítés, atomreaktor használata, az utóbbi csak vicc:D) Ezután a kis kitérő után térjünk vissza a jéghez. Szóval a jég a víz legstabilabb formája ( jó kemény is), hisz ebben az esetben mind a 4 hidrogénkötés kialakul, ami egy szabályos rácsszerkezetet biztosít a molekuláknak. Mikor ezzel a struktúrával energiát közlünk. Akkor ezen kötések egy része felszakad. Elkezd olvadni. A szublimáció azért nem következik be, mert a kötések nem egyszerre bomlanak fel, azonban ha ez meg is valósul, akkor is jelen van még a Van Der Waals kötés. ( Ennek ellenére a nagy számok törvénye alapján hóttuti, hogy akar egy- két olyan molekula, amely szilárdból gáz halmazállatúvá alakul.) Az általad említett térfogat összeférhetetlenséget szintén ez a jelenség okozza. A 4 H-kötés térigénye nagyobb, ezért a jég térfogata is nagyobb, mint a szabálytalanul elhelyezkedő vízmolekulák halmaza. A folyékony vízben is megmarad a hidrogén kötések egy része. ( Van , ahol mind a négy, akad ahol három és így tovább.)
2010. márc. 20. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
A halmazállapot kialakulásának vizsgálatánál sok tényezőt figyelembe kell venni. Az anyagok moláris tömegét, térszerkezetét… a kérdésben feltett okfejtés azonban nem értelmes. Minden anyag lehet gáz, folyékony és szilárd is, csak nem tudjuk mindegyiket előállítani. Felhozódott itt a széndioxid. Akkor vegyük ezt alapul. Szobahőmérsékleten ugyebár gáz. De ahogyan hűtjük folyékonnyá, majd szilárddá válik. Ez a szárazjég. Végülis egy anyag minden halmazállapotot felvehet, csak más körülmények között. Ezeket a különbségeket pedig a fent említett szerkezeti tulajdonságok idézik elő. Remélem sikerült mindent megválaszolnom, de ha nem akkor szívesen segítek még:D
2010. márc. 20. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Utolsó kérdésre ajánlom a fázisdiagramok tanulmányozását. Azok pedig természetesen az anyag molekuláris szerkezetétől függnek!
2010. márc. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!