Hány év, évszázad alatt múlna el a radioaktivitás pl. :egy városban (bomba miatt)?
Milyen forrásból származó?
Pl Hirosima ma egy virágzó város, pedig dobtak le rá egy bombát. Csernobil környékén még mai napig is vannak erősen sugárzó területek.
Egy atombomba ebből a szempontból jobb is, hiszen ott a cél az, hogy a hasadóanyagból a legnagyobb energiamennyiséget kinyerjék, nem célja, hogy sugárzó anyaggal terítse be a környéket.
De ha valaki szerezne pár száz kiló dúsított uránt, és azt több csomagban felrobbantaná (ez az úgynevezett piszkos bomba - natúr robbanószer ami szétszór a környéken egy csomó erősen sugárzó hasadóanyagot) akkor ott a környék év-tízezredekig is erősen sugárzó maradna, és rendkívül nehéz lenne megtisztítani.
Jól mondja Sir Butcher.
Kivéve hogy az atombombában hiába hasad szét majdnem az összes U235, a bomlástermékei a sokkal radioaktívabbak.
Így még mellé kiegészítésként kitérnék a felezési időre és egyebekre.
Tegyük fel hogy valahova kiszóródik (Majak, Csernobil, Fukusima...) annyi radioaktív anyag ami képes rövid idő alatt halálos dózissal ellátni bárki arra tévedőt.
Az U235 felezési ideje emlékeim szerint kb 700 millió év, az erőműben illetve atombombában keletkező bomlástermékek ennél jóval rövidebb felezési idejűek viszont ennek megfelelően radioaktívabbak is! Ráadásul bomlási soron mennek keresztül tehát az egyik rövid felezési idejű egy másik rövid felezési idejűvé alakul át.
Ezen folyamatok közben föl is dúsulhatnak bizonyos anyagok. Többek között ennek köszönhető hogy Csernobilnál időnként erősödik a sugárzás. Illetve olyan radioaktív anyagok is vannak lépcsőben ami be tud oldódni vízbe és ezzel élőlényekbe. Azok viszont széthordhatják.
Tehát a bomlási sor sok anyagából adódik egy átlag felezési idő is, ami ha jól emlékszem kb 6000 év.
Ez azt jelenti hogy a kezdeti halálosan sugárzó anyagod fele 6000 év alatt bomlik el mérgező de nem radioaktív ólommá. De a megmaradt fél még mindig bőven a súlyosan károsító kategória, és nagyon messze van az elfogadható egészségügyi határértékektől, azaz az élhető zónától.
Ha eltelik még 6000 év ez is megfeleződik, de még ez is messze van a jótól. És így tovább. És valóban amit Sir Butcher írt az jó év tízezredekig tart a tiszta lakható állapot elérése.
És akkor most gondoljunk bele mit jelent ilyenkor ha a kiszóródott anyag a halálos dózis 2x, 4x, 8x-osa!!!
Hirosimára és Nagaszakira visszatérve nem csak azért élhetőek mert kevés volt a kiszóródó anyag mennyisége, hanem mert utána a felszín néhány centis rétegét a romokkal együtt el dózerelték onnan az újjáépítés előtt.
Ja a bomlási sorozatok:
Viszont az előző cikk nem a maghasadásból kiinduló sorokat tartalmazza, hanem a spontán elbomlásét, ami atombomba vagy erőművi baleset során csak a kisebbik részét adja a problémának!
A hasadási anyagokról itt találtam, egyébként rengeteg anyag keletkezhet és nagyon szerteágazó lenne mindet ábrázolni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!