Miért van az, hogy rengeteg világatlasz Grönlandot 2* 3* akkorának állítja be, mint Európa?
Az én 2005-ös Nyír-Karta kiadású Nagy Világatlaszomban az szerepel, hogy Grönland területe 2 166 086 km^2, Európa területe pedig 9 841 263 km^2. Ez alapján Grönland körülbelül 5-ször kisebb Európánál.
A budapesti Kartográfiai Vállalat által kiadott Képes politikai és gazdasági világatlaszomban pedig az szerepel, hogy Grönland területe 2 175 600 km^2, Európa területe pedig 10 498 000 km^2, itt már majdnem pontosan 5-ös szorzó van.
Tudom, hogy két világatlasz nem sok, legalábbis sokkal többféle van, de nem lehet, hogy csak te olvasod őket rosszul?
Próbáld földgömbön nézegetni, ott nem fog sokat csalni! :-)
Vannak olyan rossz ábrázolások, - ilyet láthattál, - ahol téglalapra húzzák szét a térképet, így a szélesség koszinuszával egyre rövidülő "szélességet", szélességi kör hosszt, ugyanolyan hosszúnak mutatják.
Így pl. az északi szélesség 45°-nál fekvő térség 1/cos(45°)≈ 1.4-szer, a 60, 75, 80°-nál lévők pedig 2, ≈4, ≈6-szor szélesebbnek, nagyobb területűnek látszik, mint ugyanaz az Egyenlítő közelében. :-(
#2
Hogyhogy két különböző világatlasz különböző méretű területeket ad meg? Nem lehetne mondjuk valamilyen 21. századi technológiával PONTOSAN megmérni a területe, és egységesen mindegyik világatlaszban azt feltüntetni?
Amúgy inkább azt kéne, hogy beleírják az atlaszba, hogy mit értenek terület alatt (apálykori vagy dagálykori terület, a domborzat miatt nyert plusz felület beleszámít-e, vagy csak a viszonyítási ellipszoidon/geoidon vett vetület terület stb.), hogy hogyan mértek, és hogy mekkora a mérés hibája. Ehhez még 21. századi technológia sem kell, csak némi igényesség az adatok közlésében. Egy 600 oldalas atlaszban igazán részletezhetnék ezt 8-10 oldalon.
(A második válaszban meg csak arra akartam utalni, hogy az én atlaszaim nem állítják be Grönlandot 2-3-szor akkorának, mint Európát.)
nem, nem arról beszélek, hogy mit írnak, hanem mikor rajzon maga a rajz 2-3* akkra int európa.
a kedvencem, mikor még oda írják azt is, hogy milyen arányú a rajz a valódihoz képest, aztán ilyen torzsítások vannak rajta.
De direkt odarajzolják a fokhálózatot, és akkor abból látod, hogy mennyire torzít. Az is egységesen meg van adva, hogy a méretarányt hogyan kell érteni. (Ugye a gömb vetítésénél a gömb köré tekert, eredetileg sík lapra vetítenek. Méretaránynak azt adják meg, hogy hányadrészére kicsinyítették a Föld sugarát, hogy az adott lapra vetíthessék.)
Az elég általános műveltség, hogy a gömböt nem lehet a síkba teríteni, így nem várhatsz csodát egy térképtől.
A geometria olyan, hogy a gömböt nem lehet kiteríteni, ezért minden térkép torzít. Az általad bemutatott térképek Mercator-vetületet használnak, ami nem területtartó, de szögtartó. Különlegessége, hogy a földfelszínre rajzolt csigavonalakat (loxodrómákat) egyenesekként jeleníti meg, ezért a hajózásban használják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!