A Föld vagy a Nap alakult ki előbb?
Most okoskodni jöttél vagy a választ várod ?
A Nap alakult ki előbb. Amúgy meg használd google-t : "naprendszer kialakulása"
Egyszerre kezdődött a kialakulásuk egy nagy kiterjedésű csillagközi felhőben, aminek a sűrűsödését esetleg valamilyen szupernova robbanásának a nyomáshulláma indított be (de az is lehet, hogy a saját maga gravitációjától kezdett el összeomlani).
Azt, hogy melyik lett korábban, attól függ, hogy a Napot meg a Földet mikor kezdjük el Napnak meg Földnek nevezni. Az első 50 millió évben pl. a Nap sem volt még csillag, csak protocsillag, mert nem indult el benne a magfúzió. Eközben kialakult néhány száz kisebb (mondjuk Pluto méretű) égitest, amik aztán akár 100 millió éven át is ütköztek még egymással és részben egybeolvadtak. Valószínű a Hold is egy ilyen ütközés során szakadt ki a Földből, és a Föld mai mérete akkor alakulhatott ki. Hogy ez pontosan mikor lehetett, azt 30-50 millió évre becsülik a Naprendszer kialakulásának kezdete után.
Szóval tekinthetjük úgy is, hogy a Föld esetleg korábban alakult ki, mint a Nap. Ha viszont belevesszük még azt is, hogy olyan 500 millió évvel a kezdet után volt a Földnek egy kb.100 millió évig tartó üstökös-bombázása, ami sokat alakított még rajta, akkor már a Nap alakult ki korábban.
Azt mondod:
"A bolygók a felrobbant csillagok anyagából jöttek létre,de épp ezért nem a mi Napunkéból."
Nos ebben a formájában ez nem igaz. Tartalmaz részigazságot a kijelentés, de összességében hamis. Ugyanis azt sugallja, hogy a bolygók máshonnan származnak, mint a Nap. Ez természetesen NEM igaz. A Nap nem befogta a bolygókat, hanem azok körülötte levő - "maradék" - anyagból alakultak ki. Ugyan annak a gázfelhőnek a maradékából, amiből a Nap kialakult. Azt a gázfelhőt valóban "beszennyezték" szupernóva robbanások termékei. Az is valószínű, hogy ez/ezek indították el a felhőben azt az összehúzódási folyamatot amiből a Nap és a bolygók is lettek.
Akkor miért különbözik - főleg a belső bolygók - elem összetételi aránya a Napétól? Azért, mert erős szeparációs folyamatok indultak meg. Főként akkor, amikortól "igazi" csillaggá vált a Nap. "Protocsillagból" csillag lett. Ez akkor következett be, mikor beindult benne a magfúzió. Ekkor erősen kifényesedett, és így a sugárnyomás, a megnövekedő hőmérséklet - az addig is összeálló - "bolygócsírák" (planetizimálok) közül a könnyebben elillanóakat mintegy kifújta a naprendszer belsőbb vidékeiről. Ezért van akkora különbség a belső bolygók (Merkúr, Vénusz, Föld, Mars) és a külsők (Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz) anyagösszetétele között.
Nos amit fentebb vázoltam abból "kifelejtettem" egy nagyon fontos momentumot. Azt a mágneses teret, ami a születőben lévő Nap körül volt...
Inkább:
A Nap már működő "fősorozatbeli" csillag volt amikor még a Föld "készülőben" leledzett. Persze mikortól számíthatjuk "késznek" a bolygót amit ma "Föld"-nek nevezünk...?
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!