Mi volt előbb a tyúk, vagy a tojás?
Nagyon egyszerű:
Az evolúció egy fokozatos dolog - generációról generációra változik. Ha végignéznéd az összes őstyúkot egymás mellett 8egészen a dinoszauruszokig, amik a madarak ősei), akkor az életben nem mondanád meg, hogy hol van a határ.
Nem lehet éles határt húzni, mert nem létezik éles határ. Az adott élőlény besorolása emberi kategória, ami nem fedi a természetet általában.
Tehát: Előbb a tojás volt. Sok okból is - lévén tojással már bőven a madarak előtt is szaporodtak az élőlények. Ezenkívül meg hogy melyik volt előbb, a tyúktojás vagy a tyúk, az eléggé értelmetlen kérdés, s mint olyan, maximum filozófiai értelemben létezik.
Ha visszamennénk sok millió évet, akkor az életben nem mondanád meg, hogy hol van a határ:
... ez milyen állat, tyúkszerű, vagy már tyúk?
... ez mi, pete, tojásszerű valami, vagy már tojás?
Tehát csak pontos definíciók esetén lehetne esetleg válaszolni.
Szalagcím-marhaság xD
Már a kérdést feltenni is :p
De amúgy nyilván mindenki tudja, aki ismeretterjesztő csatornát néz, hogy a fajok más fajokból alakulnak ki - még ha a madarak és a dinók között nem is lenne kapcsolat, akkor is lenne egy csirke előtti madárfaj, ami még nem csirke.
Az evolúció a fenti esetben úgy működne, két ilyen elő-csirke szülő továbbadja a DNS-e felét egy új zigótának, de genetikai másolási hiba (mutáció) történik az új DNS létrehozása során, ami létrehozza majd azt a változást, amit a választóvonalnak tekintünk (legyen az bármelyik). A két szülő még elő-csirke DNS-t tartalmaz, míg az új zigóta a tojásban már az új csirke DNS-t. Tehát a tojásnak kell következnie először már csak ilyen alapon is.
Nem tudhatom persze, melyik cikket olvastad, de gyanítom, azt, ami az ovocledidin-17 fehérjéről szól (ami egy a tojáshéj létrejöttét szabályozó fehérje a csirkében).
Ez felgyorsítja a kalcitkristályok kialakulását, és enélkül 24 óra helyett sokkal tovább tartana a tojás létrejötte a csirkében.
Nyilván az a baj ezzel az érveléssel, hogy a ovocledidin-17-re is genetikai mutáció által kellett létrejöjjön, amely esetben lásd a folyamatot, mint fent.
Amúgy Colin Freeman, az egyik szerző hozzátette, hogy "a tojás koncepciója valószínűleg a dinoszauruszokkal vagy előttük alakulhatott ki - de erről evolúcióbiológusokat kellene inkább kérdezni".
"Természetesen" nem létezett soha elevenszülő csirke.
A tudósok maguk nem is állítottak ilyet, ezt csak a magazinok adták így tovább.
A tud. cikk egyébként ""Structural Control of Crystal Nuclei by an Eggshell Protein" (2010). De úgy látszik, az, hogy egy fehérje hogyan tud kálcium-karbonát nanorészecskéket kristályokba rendezni, nem volt elég izgalmasnak ítélve a publikumnak, ezért költötték hozzá az újságok a csirke-tojás sztorit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!