Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van-e kapcsolat a zsidó...

Van-e kapcsolat a zsidó kultúra, zsidókra jellemző gondolkodásmód, és a kvantumfizika között?

Figyelt kérdés

Észrevettem, hogy a késő 19. és korai 20. század híres elméleti fizikusai, kvantumfizikusai pl. Einstein, Bohr, Teller, mindannyian zsidók voltak.


Míg az 1800-as évek végén beragadt a fizikatudás egy bizonyos szintre, amin úgy tűnt akkoriban, hogy nincs továbblépés (pl. a Lord Kelvin által lefektetett elméletek) addig ezen zsidó fizikusok új távlatokat nyitottak, képesek voltak más szemmel nézni a világ felépítését, működési elvét, ezzel lényegében ők hozták létre a 20. századot, legalábbis azt a formáját, ami nekünk ismerős.


A kérdésem az, hogy ennek a radikális gondolkodásmódnak, ami elhozta nekünk a modern elméleti fizikát van-e köze a zsidó kultúrának, észjárásnak, esetleg vallásnak is?


Tudott-e Einstein azért továbblátni Kelvinnél, mert zsidó származású ember lévén más szemlélettel vizsgált mindent a világban?



2015. nov. 3. 20:36
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem nem kifejezetten a zsidó kultúra és a kvantumfizika, hanem a zsidó kultúra és a magasabb intellektuális szintű tevékenységek között van összefüggés - nem véletlenül. A zsidó kultúra egyik alappillére ugyanis mindig is a tudás megbecsülése volt, amely persze a régebbi korokban elsősorban a vallás alapműveinek mélyreható ismeretét jelentette, de ehhez társult egy olyan aprólékos, a részletekre is nagy figyelmet fordító gondolkodási igény, amely az ilyen jellegű vallásos szemléleten nevelkedett embereknél a valláson kívüli területeken is érvényesült. Ezért találni a számarányukon felüli mértékben zsidó származású tudósokat (még a Nobel-díjasak közt is), művészeket, magasan képzett embereket, értelmiségieket, és az sem véletlen, hogy a nyitottabb gondolkodást követelő liberális felfogásúak között is több a zsidó származású, mint a teljes népességet tekintve.


De mindez csak általánosságban igaz, ha úgy tetszik, statisztikai értelemben. Egyénekre lebontva természetesen figyelembe kell venni a neveltetést, életkörülményeket, iskolákat, személyes hatásokat, emberi kapcsolatokat, privát érdeklődést és persze a mindig is szükséges jó adag szerencsét is.

2015. nov. 4. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

Az előző hozzászólásomhoz még annyit, hogy aki látta az A felolvasó című filmet, az szem- és fültanúja lehetett egy jelenetnek a film vége felé, amikor a felnőtt férfivá érett egykori srác, aki az analfabéta nőnek (aki ugye börtönőr volt egy koncentrációs táborban és emiatt elítélik) olvasott fel még fiatal korában, elmegy New York-ba felajánlani a közben öngyilkossá lett nőtől a rá hagyott pénzt egy analfabétákkal foglalkozó zsidó szervezetnek. Erre kapja a következő választ:


"This is not a Jewish problem."


Azt hiszem, ez mindent elárul.

2015. nov. 4. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Elolvasva az eddigi hozzászólásokat és azok értékelését, szomorúan jegyzem meg, hogy a kérdés megválaszolásában még a legilletékesebbnek tekinthetők nyilatkozatait, életének jellemzőit, magatartását is elvetik azok, akiknek erről más a véleményük a magyar nyelv e területre, az agyműködésre való kihatásáról.


Az tökéletesen igaz, amit Wadmalac írt, de tegyük hozzá azt, és ne feledjük, amit Tellerék sikerük magyarázataként maguk is mondtak vagy gyakoroltak.

2015. nov. 5. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Ezt a matematika, a műszaki tudományok területén elért magyar diákok, tanulmányi versenyeken való szereplése igazolta, remélem, igazolja. Mármint a magyar nyelven való gondolkodás és tanulás előnyeit.

Azt, hogy felnőtt korukban közülük hányan és hol és mekkora erőfeszítések árán tudnak vagy tudtak érvényesülni, azt már két előbbi hozzászóló megválaszolta.

2015. nov. 5. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Wadmalac ***** válasza:
58%

Hát nem tudom, akármilyen híres tudósok nyilatkoztak a magyar nyelv segítő hatásáról, ők sem lingvisztikai szakemberek és nem is agykutatók. Én nem tudok semmi olyan nemzetközi kutatási eredményről, ami egy nyelv bárminemű előnyét a gondolkodásra hatva kimutatná.



De nézzük meg, hogy más nemzetiségű, más anyanyelvű tudósok, művészek közt milyen a zsidó származásúak aránya, megkockáztatom, hogy nem rosszabb a magyaroknál, akkor pedig bukik a hipotézis.


Már csak hogy végképp kiszűrjük az enyhén nacionalista szubjektív felhangokat. :)

2015. nov. 5. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
41%

A kérdező kérdésére nem mi, hanem maguk az érintettek, közülük többen is, megadták a választ.


Közülük Teller Edét kell kiemelnünk, aki nem egyszer - kérdésre válaszolva, de magától is - sikerük okaként a magyar nyelv egyediségét, zsenialitását (az Ő szava ez!!) hangsúlyozta.

Meg is magyarázta ezzel: azért "zseniális", mert FÉNYTERMÉSZETŰ.

2015. nov. 5. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
0%

"Van-e kapcsolat a zsidó kultúra, zsidókra jellemző gondolkodásmód, és a kvantumfizika között?"


Nincs, kifejezetten a kvantumfizikára vonatkoztatva, inkább általában a szellemi teljesítményekre, mint többen írták.

Különösen tegnap 16:45 -tel tudok egyetérteni.

Konkrét agalék ehhez: állítólag Dél Koreában hivatalos projekt keretében fordítják a Talmudot koreaira, mert az oktatási szakemberek úgy látják, a Talmudból elsajátítható gondolkodásmódnak sok köze lehet pl ahhoz, hogy a kiemelkedõ matematikusok kpözött a zsidók - számarányban - erõsen túl vannak reprezentálva.


Ezt talán megvilágítja egy példázat:


Mi a Talmud?

Egy római filozófus egyszer kérdezett egy rabbit: "mi a Talmud?" A rabbi válaszolt:

"Hadd magyarázzam meg. Két ember, akik egy tetőn dolgoztak, lemásztak egy kéményen. Az egyik arca piszkos lett a másiké nem. Melyik mosta meg az arcát? "

"Ez könnyű, mondta a filozófus, a piszkos."

"Nem. Az a tisztítaarcú a barátjára nézett és azt gondolta, hogy a saját arca is piszkos lett, úgyhogy megmosdott, amíg a másik látta, hogy a barátja arca tiszta és azt gondolta, hogy az övé szintén, úgyhogy nem mosdott. "

"TehátTalmud következtet! "

"Nem. Hadd magyarázzam meg ismét. Két ember, akik egy tetőn dolgoztak, lemásztak egy kéményen. Az egyik arca piszkos lett a másik nem. Melyik mosta meg az arcát? "

"A tiszta, helyes?"

"Hibás! Volt egy tükör és a piszkos arcú látta magát és megmosta az arcát. "

"Aha! Talmud logikus."

"Természetesen nem! Hogyan tudott lemászni egy kéményen két ember, hogy egyik piszkossá vált, a másik nem? "

"Oh, már látom. Ez pusztán józan észről szól. "

"Te bolond ember, mondta a rabbi, természetesen lehetséges, ha az első letörli az összes piszkot.

"Most értem, mondta a filozófus. A Talmud arról szól, hogy eljussunk az alapvető tényekhez. "

"Nem, mondta a rabbi, senki soha nem tudja letörölni az összes piszkot, és senki soha nem tudhatja meg az alapvető tények mindegyikét. "

"Tehát mi Talmud? - kérdezte a filozófus. "


"Talmud arról szól, hogyan tehetjük a legjobbat azért, hogy megtudjuk I-ten rendelését ebben a világban és megtaláljuk a teendõnket ebben. "


( Az eredeti angol szöveg: [link] , ott forrásmegjelöléssel, mivel nem KE írta :) A Talmud Soncino féle ( meglehetõsen hiteles, zsidók és antiszemiták által egyaránt elfogadott ) angol fordítása:

[link] nagy része html -ben is, pdf -ben az egész, traktátusonként letölthetõ. ( txt formátumban ( readerrel mentve ) kb 39 M ) ha bármelyik oldalán kinyitod, ahol az van, h "MISHNA", majd a csupa nagybetûs rész után, h "Gemara", megértheted, hogyan j+arul a gondolkodás fejlesztéséhez. Persze, ebbõl a szempontból nem az a lényeg, amirõl ott épp szó van, hanem a vita, az érvek és ellenérvek. )

++++++++

A tudósok kapcsán némi zavart renbe kell tenni:

"Einstein, Bohr, Teller, mindannyian"

Einstein csak "másodállásban" foglalkozott kvantumfizikával, fõ mûve a reletivitáselmélet, ráadásul a kvantumelmélet statisztikus értelmezése kapcsán Bohrral folytatott ( kéhegyre menõ ) vitájában õ volt, aki tévedett, mint azt tudományos önéletrajzában elismerte. Teller a kvantumelméletben nem kiemelkedõ alkotó.

Ha Teller, akkor jegyezzük meg, hogy szerinte az ötödik marslakó Gábor Zsazsa volt, Kármanról neem beszélt, ami természetes, mert egyreszt teljesen más generáció, másrészt Kármán hirdo és aerodinamikával foglalkozott és az amerikai repülõgépiparban végzett munkájáért kapt késõbb Kennedy elnöksége alatt a Medal of Honor-t.


"Míg az 1800-as évek végén beragadt a fizikatudás ... zsidó fizikusok új távlatokat nyitottak"

Hmm ... A kvantumelmélet együtt született a 20. sz-al, 1900 -ban publikált az elsõ ilyen értelmû felfedezést Max Planck, aki NEM VOLT ZSIDÓ.

( Hab ezen a tortán, h mestere, Karl Boltzmann le akarta beszélni a fizikáról, mert "ott már mindent felfedeztek, csak jelentéktelen részletkérdések maradtak", amik nem érdemlik doktorandusza zsenijét, doktoráljn inkább biológiából. Nem esküszöm meg, de Boltzmann asszem zsidó volt. :) ( Róla amúgy: Boltzmann-állandó, Stefán-Boltzmann törvény, Maxvell-Boltzmann eloszlás, szal õ sem volt piskóta -és mégis. )


"Tudott-e Einstein azért továbblátni Kelvinnél, mert zsidó származású ember lévén más szemlélettel"

Nem hiszem. Ezen a szinten ( Einstein, Kelvin, stb ) nincs jelentõsége annak, amit fentebb írtam a Talmudról.

Továbbá - konkrétan kvantumfizika kapcsán - nem gyõzöm hangsúlyozni, h a legfontosabb nevek: Max Planck, Werner Heisenberg, Erwin Schrödinger nem voltak zsidók. Najó, Einstein, Bohr igen. Paul Andrien Murice Dirac, Enrico Fermi is és még jó néhányan igen, de az õ töténetük késõbbi. ( Nb: Schrödinger katolikus volt, sehol nem írják, h zsidó lett volna, hanem, h a nácik zsidóüldözése annyira fusztrálta, h elõbb Berlinbõl hazaköltözött Ausztrába, majd az anschluss után Írországba ment, ott is halt meg ír állampolgárként. Ausztria azonban annyira sakátjának érezte, h - aki emléxik még - az 1000 schilingesen az õ portréja volt. ( Kivi vok, mikor lesz magyar papípénzen mondjuk Szent-györgyi Albert? )


Lényeg a lényeg: ezen a szinten az eredmények nem attól függnek, hogy melyik kultúrkör, hanem, hogy abban, amiben van, mennyire?

++++++++

Ami a Teller idézeteket illeti, hiányolom, mit mondott elõtte és utána. Mert valószínû, h amolyan kedvesen hízelgõ tréfás megjegyzésnek szánta, csak persze "mély" honfitársainknak humorból keveset osztottak. Ha mégis komolyan gondolta, akkor komölyan kell gondolnom, h 90+ az a zseni esetében is 90+ ...

Mert, ugye, magyar nyelv nélkül csak olyan jelentéktelen eredményeket lehetett elérni, mint Newton differenciálszámítása és mechanikája, az elektrodinamika Maxwell-féle egyenletrendszere, a rádioaktivitás ( Curie-házaspár, Bequerell, Poincare ) és a maghasadás ( Hahn, Strassmann ) felfedezése, a relativitáselmélet és a kvantumelmélet ( Planck, Einsein, Bohr, Heisenberg, Schrödinger ).

Szó volt arról is, hogy a magyar nyelv könnyû. Ez egyáltalán nem igaz, világszerte közismert, h a ket legnehezebb nyelv a kínai és a magyar, ezek közül is a magyar a nehezebb, mert azt még a kínaiak sem értik. Sõt sokkal nehezebb, mert sokkal több kínai nem ért magyarul, mint ahány magyar nem ért kínaiul.


Az persze kétségtelen, h magyarok között, Magyarországon sokan vannak, akik karrierjüket a nyelvnek köszönhetik, csakhát nem úgy értve, hogy language / Sprache, hanem, hogy tongue / Zunge.

2015. nov. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
46%

Bocsi, csak kimaradt, pedig fontos:


"Einstein élete végéig tagadta a kvantumfizika jelentőségét"


Ez tévedés ( fotoeffektus értelmezése fotonipotézissel, sziárd testek fajhõje letörésének értelmezése ). A statisztikus értelmezést vitatta ( "I-ten nem szerencsejátékos" ), mint írtam, de utóbb azt is elismerte.


Hilbert - tudtommal elsõsorban - matematikus volt, más kérdés, hogy a Hilbert-tér a kvantumfizika nélkülöhetetlen matematikai eszköze. De nem tudok arról, h több köze lett volna a fizikához, mint pl Neumannak, akinek egyik legfonosabb mûve "A kvantummechanika matematikai alapjai".

2015. nov. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

Az előző két hozzászólás írójának:


Ami Teller Edének a magyar nyelvhasználat jelentőségéről szóló megnyilvánulásait illeti, igen, tudunk arról, hogy pl. az 1991-ben, Pakson tett nyilatkozatát sokan siettek "megmagyarázni". Ilyenekkel: udvariaskodás, a vendéglátóknak tett gesztus, stb. Vagyis siettek a tudós szavait hitelteleníteni.

Ám Teller miért tért ki előadásaiban mégis rendszeresen a magyar anyanyelvének a méltatására?

Debrecenben, az MTA Atommag Kutató Intézetében, miért sietett ezt kijelenteni?

Los Alamosban, a szilíciumvölgyben, miért jellemzi a magyar nyelvet fénytermészettel?

Miért jut eszébe itt bárkinek is a nacionalizmus felhangjára való utalás éppen egy olyan tudós kijelentése idézése esetén, mint amilyen Teller Ede?

Miért szégyen, ha valaki ISMERI, észre veszi a magyar nyelv különlegességét, egyediségét, és azt ki is meri mondani?!?


A nemzetközi tanulmányi versenyeken matematikában, vagy a fiatal feltalálók körében miért foglalnak/foglaltak el előkelő helyezéseket a magyar nyelvet beszélők, a magyar nyelven gondolkodók?


Van egy olyan érzésem, hogy egy belénk táplált bűntudat, kisebbségi érzés akadályozza meg hogy ismerjük el azt, ami egyedi, értékes bennünk. És ezt mind a mai napig sokan nem merik megtenni, vagy ezért, vagy azért, mert már maguk sem ismerik az anyanyelvüket.

Teller Ede ismerte, megismerte, meg akarta ismerni, nem szégyellte értékelni, és hirdetni.

Annak ellenére, hogy izraelita volt.

2015. nov. 6. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

#16: fénytermészetű???


A fény kettős természetű, anyagi és hullám természetű.


A magyar nyelv szavaiban számos olyan van, amely igei illetve névszói jelentéssel rendelkezik. Azaz "kettős" természetű: dob, él, fog, nő, vár, stb... A közlés szándéka dönti el, melyik változatát használja a beszélő. A kétféle jelentés összefüggésben van egymással, van, amikor azonnal nyilvánvaló, van, amikor kicsit utána kell gondolni, míg a kapcsolatot felfedjük...

Erről lenne szó????

2015. nov. 9. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!