Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez az elektromágne...

Hogy is van ez az elektromágneses hullámokkal?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, minden töltés mikor gyorsul, elektromágneses hullámokat bocsát ki. Viszont a mozgás viszonylagos, tehát csak valamihez képest lehet meghatározni, hogy egy töltés gyorsul-e. Tehát ha két töltés ugyanolyan irányú, ugyanolyan mértékű gyorsulást szenved, akkor egyik sem bocsát ki elektromágneses hullámot a másik töltés szemszögéből?


A másik kérdésem: tehát ha egy töltés gyorsu



2015. nov. 1. 01:31
 1/6 A kérdező kommentje:

Szóval a másik kérdésem pedig, egy töltés gyorsulása esetén minden létező másik töltés szempontjából elektromágneses hullámot bocsát ki. Az univerzumban kb. 10^80 számú atom található. Ezek mindegyike bocsát ki elektromágneses hullámot, hiszen nincs olyan időpillanat, amikor egy töltés valamely gravitációs hatás miatt nem gyorsulna. Ráadásul ezt másodpercenként több milliószor teszi meg mindegyik. Ebből az jön ki, hogy egyetlen másodperc alatt is 10^86-88 elektromágneses hullám keletkezik szerte az univerzumban. Ha mindezt megszorzom még az univerzum keletkezése óta eltelt idővel (másodpercben kifejezve), akkor egy irdatlan nagy számot kapok, amely talán már nagyobb is, mint a googol. Ez megadja, hogy az univerzum születése óta mennyi elektromágneses hullám keletkezhetett.

Az nem lehetséges, hogy az univerzumban szerteszét kalandozó, két töltés között éppen úton lévő elektromágneses hullámok tömege adja a titokzatos sötét energiát?

2015. nov. 1. 01:42
 2/6 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy hülyeség, amit mondok, de szerintem ha egy elektromos vagy mágneses tér hatására gyorsul két töltés azonos módon, akkor "érzik" a saját gyorsulásukat, mivel a gyorsulásuk nem a tömegükkel arányos, hanem a töltésükkel. Tehát ilyenkor a gyorsulás abszolút, nem viszonylagos, nem számít, honnan "nézzük". Szóval szerintem ilyenkor mind a kettő sugároz, egymáshoz képest is.


Ami a másik kérdésedet illeti, a gravitációs térben gyorsuló töltések nagy tömege azért nem sugároz, mert ilyenkor a töltések ki vannak egyenlítve. Például igaz, hogy a Föld összes töltése gyorsul a nap körül, de mivel a töltések összege nulla, a sugárzásaik is lerontják egymást.


Gyorsuló töltéseket még a csillagokban tudok elképzelni nagy tömegben, ahol folyamatosan ütköznek egymással, nem is akármilyen sebességgel, ami elég nagy gyorsulást jelent. De itt is azt gyanítom, hogy a rengeteg össze-vissza mozgó pozitív és negatív töltés sugárzásának eredője kioltja egymást. De ha nem, az se gond, hiszen a csillagok elég erősen sugároznak :)


Mindenesetre én is kíváncsi lennék szakavatottabbak válaszára.

2015. nov. 1. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát ha két töltés ugyanolyan irányú, ugyanolyan mértékű gyorsulást szenved, akkor egyik sem bocsát ki elektromágneses hullámot a másik töltés szemszögéből?"


Ez szerintem pontosan így van.


A sötét anyagos tipp azért szerintem sántít. Egyrészt azok a hullámok túl gyengék ehhez, másrészt nem oda-vissza pattognak egy zárt gömbben, harmadrészt szerintem ehhez az em. sugárzáshoz nem tudsz tömeget kötni.

Persze az én véleményemnél tudományosabb cáfolat kellene.

2015. nov. 2. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

"Egyrészt azok a hullámok túl gyengék ehhez,"


Minél inkább visszamegyünk az időben, annál nagyobb arányban vannak jelen magasabb frekvenciájú fényhullámok az univerzumban, mert minél korábbi időpontra tekintünk vissza, annál több volt a csillag, annál több volt a fúziós reakció, annál több nagy energiájú foton is született. Ma is léteznek ezek a fotonok, csak nagy részük már "széttöredezett", több, de alacsonyabb frekvenciájú fotonként vannak jelen az univerzumban. Ha az elektron elnyel egy nagy energiájú fotont, akkor azt később kisugározza, de esélyes, hogy nem ugyanakkora energiával, hanem több, kisebb energiájú csomagban. Tehát ma elméletileg nagyobb az alacsonyabb frekvenciájú fotonok száma és aránya is az univerzumban, mint bármikor a múltban volt, és számuk a jövőben is folyamatosan növekedni fog. Ez adja ugye jelenleg a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzást, amely jelenleg 2,72 fokkal van 0K felett. (Ebből is lehetne számolni, hogy mennyi energiára van szükség ahhoz, hogy egy univerzumnyi méretű dolog hőmérsékletét 2,72 fokkal megemeljük?) Ez pedig azt jelenti, hogy ha eléggé visszamegyünk az időben (univerzumunk születéséig), akkor létezhetett egy olyan időpillanat, amikor egyetlen egy, elképzelhetetlenül nagy energiájú fotonban koncentrálódott az egész ma ismert univerzum. Valószínűleg ezt is ki lehetne számolni, hogy mekkora lehetett ennek a rezgésszáma, energiája, majd összevetni a sötét energia feltételezett mértékével.


"másrészt nem oda-vissza pattognak egy zárt gömbben,"


Ezt nem tudjuk, csak feltételezzük. Bármerre is nézünk, még a legtávolabbi csücsökben is ahová ellátunk, csillagokat, galaxisokat találunk. Feltételezések szerint univerzumunk sokkal nagyobb annál, mint amekkorát fizikailag képesek vagyunk látni, tapasztalni belőle. Azt is valószínűsítjük, hogy ahová már nem vagyunk képesek ellátni, ott is csillagok és galaxisok tömkelege létezik, létezhet. És azt is feltételezzük, hogy univerzumunk önmagába görbül, vagyis amely fénysugár elindul az egyik irányba, annak esélye van ugyanoda visszajutni, ahonnan elindult, ha nem ütközik bele útközben semmibe. Tehát ugyan nem pattan vissza az univerzum széléről, mert nincs neki széle, de így kvázi hasonló a helyzet ebből a szempontból, mintha egy zárt gömbben lenne az egész mindenség.


"harmadrészt szerintem ehhez az em. sugárzáshoz nem tudsz tömeget kötni. "


Arra gondoltam, hogy léteznek napvitorlák, amelyek nagyvonalakban hasonlóképpen működnek, mint a földi szélvitorlák. Tehát a csillag fényének fénynyomását használják ki. Egységnyi felületre beérkező fénymennyiség (fotonok száma) és a napvitorla tömege és gyorsulása alapján ki lehetne számolni, hogy egy foton mekkora erőt (gyorsulást) okoz a napvitorlán. Ebből pedig már lehet következtetni arra, hogy mekkora és milyen sebességű tömeg rugalmatlan ütközésének felelne ez meg. Nem tudom, mennyire sikerült ezt érthetően leírnom :)

2015. nov. 2. 12:26
 5/6 Wadmalac ***** válasza:

Szerintem nem kéne a mozgó töltés által keltett em. teret öszzekutyulni a fotonokkal.

Ha pedig tényleg a világegyetemben kolbászoló fotonok tömegét akarjuk a sötét tömegre érvényesíteni, biztos, hogy nem stimmel a tipp. Ha így lenne, már rég tudnánk. A sötét tömeg kalkulált mennyisége ennél nagyságrendekkel több. A valamikor régen kóválygott fotonokból meg, ami ma már nem kóvályog, az valami anyagot telibe vert és átadta az energiáját. Azóta akkor vagy mérhető infrafotonként, vagy látható-mérhető anyag tömegrészeként jelen van.

Egyszóval nem fedezi a sötét anyag tömegét. És mivel a sötét anyag eloszlása az univerzumban mérhetően nem homogén és az észlelhető sugárzásokkal nem mutat arányt, én ezt a hipotézist már csak ezért is kizárnám.

De mondom, szakszerűbb véleményt kapnál egy fizikustól, csak idetalál valamelyik (mert van itt az oldalon, nem egy).

2015. nov. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Minden elektromágneses hullámnak van tömege, ezt jól mondja a kérdező. Másrészt minden elektromágneses hullám fotonokat is jelent, sőt inkább a foton a valóság, nem a hullám. Így a gyorsuló töltés is fotonokat bocsát ki.


Sötét anyag vagy energia biztosan nem lehet, mert ahogy írták, ezt mérni, észlelni tudnánk, tehát nem lenne "sötét". Másrészt ezek a hullámok (fotonok) nem növelik az univerzum tömegét, energiáját, akármikor is keletkeztek, hiszen ők maguk is valamilyen anyagból, energiából keletkeznek, tehát amennyi többletet jelentenek, azt valahonnan el is vonták.


És továbbra is azt gondolom, ha egy rendszerben az össztöltés nulla (vagyis kioltják egymást a töltések), akkor a gyorsulás okozta sugárzásaik is kioltják egymást messziről nézve (ha ezek a gyorsulások rendezetlenek, vagy egyirányúak).

2015. nov. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!