Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikában a visszapattanás...

Fizikában a visszapattanás hogy írható le?

Figyelt kérdés
Egy modellhez kellene segítség. Mondhatni sosem volt fizika óra, így nem nagyon értek hozzá. ami eddig megvan, az a gravitációs erő hatása, a közegellenállás hatása. Egy labdára hatunk, ami valamilyen anyagból van, valamekkora méretű, van térfogata, tömege. Eddig a visszapattanás egy X vagy Y koordináta előjelváltása volt, de ez nem lassítja így a labdát, és nincs rendes megállási feltétel. Szóval fizikában hogy kell ezt kiszámolni? A labdának 2 vektora van, a sebessége és iránya. A felület egyelőre függőleges és vízszintes, de jó lenne ha meglehetne adni olyan felületet, ami esetleg más szögben fekszik. Hogy lehetne tényleg kiszámolni, milyen paraméterekre lesz szükség? Számít esetleg a felület anyaga? most így bevillant valami rugalmassági tényező, olyan nincs még a labdának.

2015. okt. 24. 09:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Ezt elektromos erők okozzák.

Azoknak elvileg ismered a működését, szóval le lehetne írni... de nem egyszerű, mert kellene hozzá az anyag szerkezete is.

2015. okt. 24. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az impulzus megmaradást kell alkalmazni úgy hogy a közeg elvisz bizonyos impulzust és akár más irányt is adhat (valamint az energia megmaradást)

tehát adott a labda m tömege és v sebessége (vektor tehát v_x,v_y,v_z).

Ha tökéletesen rugalmas az ütközés felírhatjuk hogy m*v_előtte=m*v_utána azonban ha belevisszük hogy a fal elnyel valamennyit azt is írhatjuk hogy m*v_előtte=m*v'_utána+M*v_fal rád bízom hogy ezt hogy oldod meg.

Energiát felírva kapunk még egy egyenletet ami még jó lehet neked valamire (kinetikus energiákat kell nézni):

1/2 m*v^2=1/2 m*v'^2+1/2 M*v_fal^2 nyilván az előjeleken is változtathatsz

valamint azt is felhasználhatod hogy az ütközés nem tökéletesen rugalmas vagy rugalmatlan, ekkor felírhatod mondjuk azt hogy:

(m*v)/(m*v_utána+M*v_fal)=z ahol z

2015. okt. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
bocsi véletlen elküldte, ahol z egy 0 és 1 közötti szám ami azt írja le hogy mennyire rugalmas vagy rugalmatlan az ütközés
2015. okt. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Természetesen a fenti kijelentések ideális esetekre értendők. Hogy ez mennyire nem mindegy, próbáld ki, végy egy felfújható labdát, jó keményre fújd fel, vágd földhöz, és mérd, meddig pattan. Aztán engedj ki levegőt, hogy jó puha legyen, ismételd a kísérletet ugyanakkora erővel. Alig pattan.


A visszapattanásnál mindig feltételezzük, hogy a fal, amihez nekivágjuk, fix, nem mozdul el. ez amiatt kell, hogy ne kelljen a fal méretével, stabilitásával, elmozdulásával számolni.

Ha a rugalmas testet (labda) a falnak vágjuk, akkor az érintés pillanatában van egy sebessége, tömege, ebből következő energiája. Ezután a labda elkezd belapulni, a mozgási energia átalakul alakváltozási energiává, közben persze minimális hőenergia veszteség lesz. Amikor a labda összes mozgási energiája alakváltozássá alakul, akkor az anyagban nagy feszültségek keletkeznek (labdánál összenyomódott a levegő, deformálódott a bőr). De ezeknek nincs mi ellentartson, ezért visszahatnak (azaz a labda elkezdi visszanyerni eredeti alakját), de mivel a fal stabil, az arrafelé ható erőt a fal visszaveri (ellenerő) a labdára hatva ezáltal. Így a labda gyorsító erőt kap, és elpattan a faltól. De az alak-visszaváltozás is munkába kerül, amit a labda alakváltozási feszültségéből adódó energia ad, tehát a visszapattanó labda mozgási energiája kisebb lesz az eredetinél, a különbség egyfelől hőenergia, másfelől az alakváltozásba fektetett munkának megfelelő energiaveszteség. A gravitációnak itt nincs szerepe a visszapattanásban. Abban igen, hogy milyen magasra emelkedik, ha mindez függőlegesen történt.

2015. okt. 24. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Megjegyzem, olyan iskola nem létezik, ahol ezzel kezdenék a fizikát. Továbbá ahol vektorokról beszélnek, ott minimum két éve folyik fizikatanítás.

A pattanás jelensége a fizikának egy elég bonyolult folyamata, kizárt, hogy ilyesmit megfelelő előtanulmányok nélkül szóba hoznának.

2015. okt. 24. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem kötekedni akarok, de utolsó, Te mégis miről beszélsz? Bonyolult folyamat? 2 év előkészítés? Két évet kvantummechanikára nem készítik az embert ember. A 2-es válaszoló behozta azt a tényezőt, ami megadja hogy hol van az ütközés rugalmas és rugalmatlan között. Ez ennyi és kész. Ezzel kell kibővíteni az egyenleteket és megvan oldva a probléma. Nem értem miért akarsz egy szimpla pattanásból "húrelméleti" problémát csinálni. Ez a legtiriválisabb dolgok közzé tartozik.
2015. okt. 25. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
A lassulást egy veszteségfaktorral kell leírni, a pattanást meg egy előjelváltással. Ha tetszőleges elyzetű falat engedsz meg, akkor kell még egy forgatás is, hogy (mondjuk) x tengely menti legyen a fal, erre fel tudjuk írni a pattanást, majd visszatranszformáljuk a rendszert. A megállási feltétel az, amikor a visszapattanás energiája \epsilon -nál kisebb.
2015. okt. 25. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!