Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az előfordulhat, hogy a...

Az előfordulhat, hogy a különböző emberek különböző minőségű izomszövettel rendelkeznek?

Figyelt kérdés
Az szinte mindenkinél egységesnek mondható, hogy mozgással, sportolással erősíthető az izomszövet. Az lehetséges, hogy az egyik ember izomzata jobban fejlődik ugyanannyi ugyanolyan jellegű mozgástól, mint egy másik ember izomzata? Az élsportolók teljesítménye magyarázható genetikailag, vagy csupán nagyon sokat edzettek egy bizonyos típusú sportban? Egy átlagember lehet bármikor maratoni távfutó világbajnok?

2015. okt. 5. 07:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A harántcsíkolt izomzatban többféle rosttípus van, a 2 alaptípus az ún. vörös és fehér izomrost (de átmeneti típusúak is vannak). A vörös kitartóbb, tehát lassabban fárad, de kevésbé gyors. A fehér gyors, de gyorsan is fárad. Az, hogy kinél milyen arányben találhatóak meg ezek a típusok, egyénenként változik (mivel genetikai háttere van). Ez főleg sportolóknál lehet érdekes, hiszen minden sportnál van egy "ideális" összetétel. Ezért lehetnek egyesek ugyanannyi edzéssel és szorgalommal egy adott sportágban sikeresebbek, mint mások. Bár elvileg mindenkinek megvan az a sportág, amiben ő az izomösszetétele alapján az átalgnál sikeresebb lehetne, csak nem biztos, hogy időben meg is fogja találni.
2015. okt. 5. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%

Nem, az emberek nem egyformák. Az átlagember, ha napi 25 órát edz, sem lezs martonifutó-bajnok.

Van, aki alapból izomosabb és van, aki vékonyabb tetsalkatú. A rövidtávfutók izomgépek, a hosszútávfutók kis cingár egerek. Szupermenek, mindenre képes személyek nem léteznek.

Az edzésről lemondani "én úgysem vagyok olyan alkat" alapon ócska kifogás viszont, ez csak a versenysportra igaz, a köznapi életben az edzettségtről függ.

A végezhető munka pedig a technikától, nem véletlen, hogy vaddisznó bill lehet, nem tud a súlyemelőversenyen kiszkínainál többet felemelni, mert kiszkínainak jobb a technikája. Meg a vegyésze, aki telenyomta szteroiddal.

2015. okt. 5. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Persze, a genetika rettento nagy befolyassal van arra hogy ki mennyire tud fejlodni az edzesmunkatol, es milyen gyorsan regeneralodik.


Es persze elsportoloknal az is donto hogy ki hogyan reagal a doppingszerekre.


Az elsportolok eredmenyeit tehat a genetika, az edzesmunka es a gyogyszerekre valo reagalas befolyasolja.


Egy atlagember nem lehet akarmikor maratoni tavfuto vilagbajnok, sot meg az sem biztos hogy valaha le birja futni a maratoni tavot. A vilagbajnokok egytol egyig kulonleges, ritka genetikai adottsagokkal rendelkeznek.

2015. okt. 5. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 EagleHUN ***** válasza:

Az előzőek is jól írják, befolyásolja a genetika, az hogy milyen izmot és mire edzel.

Ám kiegészíteném a következővel:

A fejlődésünk során kb 22-25 éves korunkig tudnak új izomrostok kialakulni. Utána már csak a meglévőeket tudjuk edzeni.

Tehát aki gyermek/fiatal korában is izmos volt, de abba hagyta az a "kigyúrható" izomrostok mennyisége tekintetében előnnyel indul felnőttként egy olyannal szemben aki nem volt izmos, de elkezdenek mindketten gyúrni vagy futni stb mondjuk 30 évesen. Mert mindketten a meglévő rostszámból gazdálkodhatnak.

A meglévőeket lehet fölerősíteni stb.

Természetesen itt sem mindegy hogy egykor a vörös vagy fehér izom volt kigyúrva, vagy hogy melyik testrészen és mennyire, vagy hogy a genetika alapján milyen az adott illető embolizmusa stb...

Ez amit leírtam csak egy plusz tényező ami befolyásolja az eredményességet sikerességet. Csak hogy ne legyen egyszerűbb a kérdésedre a válasz... :)


Nem árt korán kezdeni, ha valaki sikeres sportoló szeretne lenni...

2015. okt. 5. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért én nem szorítanám ilyen szűk tartományba az emberi képességeket. Az kétségtelen, hogy világcsúcsokat nem mindenki képes futni (se rövid, se hosszú távon) akkor sem, ha profi módon edz. De egy maratonit lefutni (mindössze teljesíteni valami átlag idő alatt) a valamilyen szempontból sérülteket nem számítva mindenki tudna. Csak nem szánja rá a kellő időt. Ki ennyit, ki annyit. A senior maratoni bajnokság részvevői között jócskán akadnak, akik komoly szervi problémák miatt erős orvosi tanácsra kezdtek el futni. Kezdetben pár száz métert, de rájöttek az ízére.
2015. okt. 6. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt is érdemes megemlíteni, hogy ha valaki nem használja az izmait, akkor azok sorvadásnak indulnak, így az izomtömeg csökkenni is fog.
2015. okt. 9. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen, sőt, szinte biztos. Nem csak azéry mert az emberek nem egyformák, hanem mert nem is egyformán táplálkoznak. És itt a legnagyobb hangsúly a kisgyerekkori és a tizenéveskori táplálkozáson van.

Van az a mondás, hogy "Azzá leszel, amit eszel.". Ha valakit kisgyerek korától normális csirkével, vitamindús, rostdús ételekkel stb. etetnek, annak a gyereknek normális minőségű anyagok épülnek be a testébe és fejlődőképesebb, rugalmasabb lesz a szervezete, ellenállóbb az immunrendszere. Akit kicsi korától cukros, puffasztott, szárított, ásványi anyag és vitaminmentes utófeldolgozott ételekkel, pufikkal, olcsó chipsekkel tömnek és éjjel-nappal literszámra fantával, colákkal, bolerokkal, üdítőkkel itatják, az felnőtt korára nem biztos hogy életerős és rugalmas lesz. Az utóbbinál az is nagyon esélyes, hogy ha megéli a 40 feletti életkort, akkor egyre jobban gyengélkedni fog, dolgozni se fog bírni annyit, ha már a közeli boltig elsétál attól is fulladni fog, 50 éves korára kihullnak a fogai, idő előtt elkopnak az ízületei, elhasználódnak az idegei, nagyibb esélye lesz a szenilitásra, leromlik a felfogóképessége, és még sorolhatnám.

Szóval igen, mivel azzá leszel amit eszel, a különböző embereknek különböző minőségű az izomzata, csontozata, immunrendszere, agya, felfogása, és így tovább.


Persze mellékesen megjegyzem, hogy nem feltétlenül a saját önszántából, gyerekként többnyire külső tényezőktől, szülőktől függ a dolog. Ahol a szülők normálisak, műveltek, ott a gyereknek is normális kaja jut a szervezetébe, mert tudatosan választják a teljes kiőrlésűt, a nem táposat, a vitamindúsat, a nem fóliásat, szóval a normális élelmiszereket. De ahol a szülők alkeszek, trehányak, műveletlenek, ott a "jól van az fiam úgy is" jegyében, parizert, kukoricapelyhet, chipset, fantát, colát, bolerot, cukordrazsét vesznek a gyereknek, már csak az olcsósága miatt is. Aztán persze csodálkoznak a szülők hogy a gyereknek nincs energiája felkelni, iskolába menni, mindenféle diszes rendellenességek alakulnak ki, nem bír úgy tanulni, dolgozni, nem tartja a tempót a korosztályával, lemarad, kimarad, betegeskedik, összeesik, stb.


Mindent összefoglalva a válasz igen, jól látja a kedves kérdező.

2019. jan. 6. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 EagleHUN ***** válasza:
#7 Csak egy kis kiegészítésként, azt ugye tudod hogy 7 évente minden sejtünk lecserélődik? És ezzel nagyjából az összes beépült anyag is!
2019. jan. 6. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!