Az előfordulhat, hogy a különböző emberek különböző minőségű izomszövettel rendelkeznek?
Nem, az emberek nem egyformák. Az átlagember, ha napi 25 órát edz, sem lezs martonifutó-bajnok.
Van, aki alapból izomosabb és van, aki vékonyabb tetsalkatú. A rövidtávfutók izomgépek, a hosszútávfutók kis cingár egerek. Szupermenek, mindenre képes személyek nem léteznek.
Az edzésről lemondani "én úgysem vagyok olyan alkat" alapon ócska kifogás viszont, ez csak a versenysportra igaz, a köznapi életben az edzettségtről függ.
A végezhető munka pedig a technikától, nem véletlen, hogy vaddisznó bill lehet, nem tud a súlyemelőversenyen kiszkínainál többet felemelni, mert kiszkínainak jobb a technikája. Meg a vegyésze, aki telenyomta szteroiddal.
Persze, a genetika rettento nagy befolyassal van arra hogy ki mennyire tud fejlodni az edzesmunkatol, es milyen gyorsan regeneralodik.
Es persze elsportoloknal az is donto hogy ki hogyan reagal a doppingszerekre.
Az elsportolok eredmenyeit tehat a genetika, az edzesmunka es a gyogyszerekre valo reagalas befolyasolja.
Egy atlagember nem lehet akarmikor maratoni tavfuto vilagbajnok, sot meg az sem biztos hogy valaha le birja futni a maratoni tavot. A vilagbajnokok egytol egyig kulonleges, ritka genetikai adottsagokkal rendelkeznek.
Az előzőek is jól írják, befolyásolja a genetika, az hogy milyen izmot és mire edzel.
Ám kiegészíteném a következővel:
A fejlődésünk során kb 22-25 éves korunkig tudnak új izomrostok kialakulni. Utána már csak a meglévőeket tudjuk edzeni.
Tehát aki gyermek/fiatal korában is izmos volt, de abba hagyta az a "kigyúrható" izomrostok mennyisége tekintetében előnnyel indul felnőttként egy olyannal szemben aki nem volt izmos, de elkezdenek mindketten gyúrni vagy futni stb mondjuk 30 évesen. Mert mindketten a meglévő rostszámból gazdálkodhatnak.
A meglévőeket lehet fölerősíteni stb.
Természetesen itt sem mindegy hogy egykor a vörös vagy fehér izom volt kigyúrva, vagy hogy melyik testrészen és mennyire, vagy hogy a genetika alapján milyen az adott illető embolizmusa stb...
Ez amit leírtam csak egy plusz tényező ami befolyásolja az eredményességet sikerességet. Csak hogy ne legyen egyszerűbb a kérdésedre a válasz... :)
Nem árt korán kezdeni, ha valaki sikeres sportoló szeretne lenni...
Igen, sőt, szinte biztos. Nem csak azéry mert az emberek nem egyformák, hanem mert nem is egyformán táplálkoznak. És itt a legnagyobb hangsúly a kisgyerekkori és a tizenéveskori táplálkozáson van.
Van az a mondás, hogy "Azzá leszel, amit eszel.". Ha valakit kisgyerek korától normális csirkével, vitamindús, rostdús ételekkel stb. etetnek, annak a gyereknek normális minőségű anyagok épülnek be a testébe és fejlődőképesebb, rugalmasabb lesz a szervezete, ellenállóbb az immunrendszere. Akit kicsi korától cukros, puffasztott, szárított, ásványi anyag és vitaminmentes utófeldolgozott ételekkel, pufikkal, olcsó chipsekkel tömnek és éjjel-nappal literszámra fantával, colákkal, bolerokkal, üdítőkkel itatják, az felnőtt korára nem biztos hogy életerős és rugalmas lesz. Az utóbbinál az is nagyon esélyes, hogy ha megéli a 40 feletti életkort, akkor egyre jobban gyengélkedni fog, dolgozni se fog bírni annyit, ha már a közeli boltig elsétál attól is fulladni fog, 50 éves korára kihullnak a fogai, idő előtt elkopnak az ízületei, elhasználódnak az idegei, nagyibb esélye lesz a szenilitásra, leromlik a felfogóképessége, és még sorolhatnám.
Szóval igen, mivel azzá leszel amit eszel, a különböző embereknek különböző minőségű az izomzata, csontozata, immunrendszere, agya, felfogása, és így tovább.
Persze mellékesen megjegyzem, hogy nem feltétlenül a saját önszántából, gyerekként többnyire külső tényezőktől, szülőktől függ a dolog. Ahol a szülők normálisak, műveltek, ott a gyereknek is normális kaja jut a szervezetébe, mert tudatosan választják a teljes kiőrlésűt, a nem táposat, a vitamindúsat, a nem fóliásat, szóval a normális élelmiszereket. De ahol a szülők alkeszek, trehányak, műveletlenek, ott a "jól van az fiam úgy is" jegyében, parizert, kukoricapelyhet, chipset, fantát, colát, bolerot, cukordrazsét vesznek a gyereknek, már csak az olcsósága miatt is. Aztán persze csodálkoznak a szülők hogy a gyereknek nincs energiája felkelni, iskolába menni, mindenféle diszes rendellenességek alakulnak ki, nem bír úgy tanulni, dolgozni, nem tartja a tempót a korosztályával, lemarad, kimarad, betegeskedik, összeesik, stb.
Mindent összefoglalva a válasz igen, jól látja a kedves kérdező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!