Hogyan lehetne szavakban meghatározni a passzív gravitáló tömeg és a súly közötti különbséget?
Figyelj csak! A Wikipédiának ezt a lapját felejtsd el.
Csak átfutottam, de nagyon olyan érzésem van, hogy valamilyen más nyelvről fordították. De aki fordította, az nem fizikus volt, "csak" értett azon a nyelven.
Illetve többször is említi, hogy nincs is, illetve teljesen ekvivalens az a háromféle tömeg, amelyről beszél...
Válaszolva a kérdésedre:
a tömeget kilogrammban mérjük. (Mindenféle tömeget!!!)
A súlyt (súlyerőt) meg Newtonban.
Mit jelent ez pl a gravitáció szempontjából.
"Azt az erőt (súlyerő), amelyet a test az alátámasztásra vagy a felfüggesztésre kifejt, súlynak nevezzük."
Ilyesmi általános, vagy a korábbi 60 kg-s tömegre vonatkozó meghatározás érdekelne.
Az utolsó komment félreérthetőre sikeredett.
Mit jelent a passzív gravitáló tömeg pl a gravitáció szempontjából.
"Azt az erőt (súlyerő), amelyet a test az alátámasztásra vagy a felfüggesztésre kifejt, súlynak nevezzük."
Ez a súly definíciója.
Ilyesmi általános, vagy a korábbi 60 kg-s tömegre vonatkozó meghatározás érdekelne a passzív gravitáló tömegre vonatkozóan.
A választ már leírtad: "A passzív gravitáló tömeg a test és a gravitációs tér kölcsönhatásának mértéke. Azonos gravitációs térben a kisebb passzív gravitáló tömegű testre kisebb erő hat, mint a nagyobbra."
Nézzük kicsit konkrétabban. Van egy grav. mezőnk. Abba belerakhatunk egy tárgyat. Megnézzük mekkora erő hat rá. Ezek után ráírunk egy, az előbb megjelent erővel arányos számot. A fizikusok pedig úgy találták, hogy ezek a számok arányosak a tehetetlenséget kifejező tömeggel. Ezért azt mondták, tegyük a kettőt egyenlővé praktikus okokból.
A súly teljesen más definíció. Súly grav. mező nélkül is van. Pl. súlytalanságban egy űrhajós valamilyen tárgyat gyorsít a kezében. Akkor a kezét nyomja a tárgy, tehát súlya van, holott nincs gravitáció. Csak a hétköznapokban azt szoktuk meg, hogy a súly a gravitáció következménye. De találhatunk egyszerű ellenpéldákat is. Pl. liftben utazni majdnem mindenki szokott. Amikor gyorsul a lift felfelé, akkor nő a súlyunk, pedig a grav. állandó maradt.
Még egy dolgot fontos megemlíteni. A grav. erő a gravitáló tömeggel rendelkező tárgyra hat, míg a súly az őt tartó tárgyra. Ez sokszor lehet egyenlő, de a fentiek miatt sosem u.a. Remélem minden kérdésedre választ kaptál.
De súlytalanság pont a gravitáció hiánya miatt van, nem?
A súly kiszámításakor is számolunk a gravitációval, ezért kell megszorozni a tömeget 10-el...
Szerintem hülyeséget ír mindenki. Példának okádék a tömeg állandó és a súly változik. Attól függően ,hogy mekkora a gravitációs erő. Ezt nevezzük a test passzív gravitáló tömegének.
Vagyis a kér fogalom ugyanazt jelenti. De nem értem az egészet. Ti magatok írtátok a Wikipédiát. Ott van feketén fehéren.
"A passzív gravitáló tömeg a test és a gravitációs tér kölcsönhatásának mértéke. Azonos gravitációs térben a kisebb passzív gravitáló tömegű testre kisebb erő hat, mint a nagyobbra. (Ezt az erőt nevezik a test súlyának. Gyakran a hétköznapi értelemben a „súlyt” és a „tömeget” szinonimaként használják, mert a gravitációs tér nagyjából állandó nagyságú az egész Föld felszínén. A fizikában a kettőt megkülönböztetjük: egy testnek nagyobb lesz a súlya, ha erősebb gravitációs térbe helyezzük, de a passzív gravitáló tömege változatlan.)"
forrás wikipédia
Én már megértettem, csak elfelejtettem szólni.
A hozzászólásod előtti hozzászólás írója jó választ írt, igaza van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!