Mikor kell a tömeget 10-el megszorozni?
A "súly = tömeg" gondolat onnan származhat, hogy a köznyelvben a tömeg szónak annyi jelentése van, hogy a kg-ban mért mennyiségeket inkább súlynak nevezzük. De míg egy test tömege állandó, súlya változhat.
A tömeg a test tehetetlenségének mértéke, amely minden körülmények között ugyanaz.
A súly egy erőfajta; azon erő, amellyel a test a felfüggesztést húzza vagy az alátámasztást nyomja.. A dinamika alaptörvénye szerint F=m*a, ahol m a test tömege, ami ugye változatlan, és a a gyorsulás, amely változhat. Nyugalomban lévő test esetén, amelyre csak a gravitációs erő, illetve az azt egyensúlyozó tartó- vagy felfüggesztési erő hat, a test súlya m*g, vagyis m*10 m/s^2.
Ha a test pl. liftben van, egészen más a helyzet. Vegyünk az egyszerűség kedvéért egy 1 kg tömegű testet. Ha a lift áll, a test nyugalomban van, tömege 1 kg, súlya 10 N (vagyis 9,81, de megint csak az egyszerűség kedvéért, maradjunk a 10-nél). Ha a lift elindul felfelé, a test jobban nyomja az alátámasztást, így súlya kisebb lesz (ha a lift lefelé megy, kevésbé nyomja az alátámasztást, így kisebb a súlya), de a tömege mindvégig 1 kg.
A 18.35-ös voltam.
Ha a lift elindul felfelé, a test jobban nyomja az alátámasztást, így súlya kisebb lesz (ha a lift lefelé megy, kevésbé nyomja az alátámasztást, így kisebb a súlya),
Csak annyi hogy az elsőnél pont nagyobb a súlya de gondolom csak elírás mivel a magyarázat jó:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!