Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy minél...

Miért van az, hogy minél kisebb méretű egy állat, a testéhez képest annál nagyobb tömeget tud megmozgatni?

Figyelt kérdés
Pl az ember jó ha testtömegének átlag 1-2szeresét, míg pl egy hangya a szájszervével 6-8szorosát elcipeli...
2011. okt. 11. 07:07
 1/4 anonim ***** válasza:
Csak tippelek: talán azért, mert az izom (vagy mi van a hangyának) ereje nem a tömegétől függ. Tehát fele akkora tömegű izom nem fele olyan erős, csak mondjuk 3/4. De lehet, hogy másfajta szövetek dolgoznak a hangyában, amik sokkal hatékonyabbak, de csak kis méretben működnek. (?)
2011. okt. 11. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az ember-hangya összehasonlításban nagyon fontos tényező, hogy a hangya külsű vázas, belülről tapadó izmokkal, ami tömegéhez mérten sokkal hatékonyabb tud lenni.


Nagy általánosságban azt kell észrevenni, hogy az testtömeg a hosszmérettel köbösen függ össze, azaz ha veszünk egy állatot, meg egy hasonló ám minden kiterjedésben dupla olyan hosszú állatot (mondjuk egér és patkény), akkor annak a tömege már 8-szoros lesz. Csakhogy az emelésben részt vevő egyes komponensek, pl csont hossz (ami az erőkart adja) marad kétszeres hosszúságú. A rá jutó holt tömeg viszont megint 8-szoros.


Vagyis a nagyobb tömegű állatban a komponensek arányai teljesen máshogy alakulnak, mint egy kisebb tömegű állatban, éppen ezért ha az egyik komponenshez viszonyítod a mozgatott tömeget, akkor eltérő arányokat fogsz kapni.


(Biztos vagyok benne, bár nem tudok mérést mondani, hogy ha hasonló testfelépítésű állatokon a testhossz centiméterre jutó mozgatott tömeget néznéd, akkor megint tök más arányokat kapnál. Gyanítom az jönne ki, hogy a hosszabb állat több tömeget bír megemelni annál, mint amennyivel hosszabb.)

2011. okt. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyjából most már el tudom képzelni!
2011. okt. 11. 11:31
 4/4 anonim ***** válasza:

Azt jól elírták, hogy egy dupla olyan hosszú állat tömege köbösen változik, tehát 8-szoros lesz.

Az izomerő viszont négyzetesen változik, hiszen csak azoknak az izomsejteknek az ereje adódik össze, amelyek egy felületen (metszeten) vannak. A hosszabb izom nem erősebb lesz, csak nagyobb távon tud összehúzódni. A vastagabb izom erősebb.

Ezért aztán, ahogy a méretek növekszenek, egy idő után az izom nem bírja el a saját súlyát sem.

Ugyanez visszafelé is igaz: ahogy a méretek csökkennek, az izom egyre erősebb lesz a saját súlyához képest.

A legerősebb az egyetlen izomsejt lenne, amelyik a saját súlyának több ezerszeresét elbírja (bár csak nagyon kicsit húzódik össze).

2011. okt. 11. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!