Miért nem érezhető a Nap gravitációja?
Ez igaz is, nappal valóban könnyebb vagy, mint éjjel. Csak ez alígha érzékelhető.
Érdemes kiszámolni a különbséget, hogy ha egy ember m tömegű, akkor rá mekkor erő hat a Nap részéről azonos, ill. ellentétes oldalon.
A két erő különbségét kell kiszámítani. Ez elég kicsiny, akinek van kedve, számolgasson.
1.64*10^(-4) Newton lesz a különbség, persze hogy nem érezni.
Még a Holdnál érdekesebb lenne, hisz azt észrevesszük apály-dagály formájában.
"Azt várnám, hogy emiatt nappal könnyebb legyek, éjjel pedig nehezebb." - próbálj meg egyszer éjjel 1 órakor kimenni futni, igenis érezni fogod azt a plusz súlyt...
:D
Az óceánok tágulásánál már megérezni azt a keveset: A Napnak is van dagályteremtő ereje, de kisebb a Holdénál. Ha ez a kettő összeadódik (Hold és Nap egy irányban), akkor szökőár van, ha kiegyenlítik egymást, akkor vakár.
Ami jobban érezhető, az a centrifugális erő, és a Föld tömegközéppontjától való távolság. A sarkokon állva nem csökkenti a súlyunkat a centrifugális erő, ellenben az egyenlítőnél, ahol a legjobban. Ez sem érezhető feltűnően, de azért már mérhetnénk egy fél százalékos differenciát. Szintén változik a súlyunk, ha felmászunk egy magas hegyre, vagy repülőgépen utazunk. Távolabb vagyunk a Föld közepétől, így gyengébb a gravitáció. Mennyivel? Ha pl:
77,8 kg-ot mutat alattam a mérleg, akkor
77,5 kg-ot mutatna a Himalája magasságában,
77,6 kg-ot az Egyenlítőn és
78,0 kg-ot az Északi-sarkon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!