Miért van az, hogy egy tollra kisebb légellenállás hat, mint egy kalapácsra, de a kalapács mégis hamarabb érkezik a földre, mint a toll?
Gyorsulás egyenlő erők eredője szorozva tömeggel.
Tömeg, erő, csak ez a kettő tér el?
"Nos, én úgy tudom ,hogy két testre attól függetlenül ,hogy mekkora a tömegük egyenlő gravitációs gyorsulás hat"
Valóban, de itt az erő számít.
Erő = tömeg x gyorsulás
Ha más nem hat a zuhanó testekre, csak a gravitáció és a közegellenállás, akkor a következő egyenlet írható fel.
F(eredő) = G - Fke
F(eredő) = eredő erő
G = súly
Fke = közegellenállás
A test gyorsulása:
a = F(eredő)/m
behelyettesítve
a = (G-Fke)/m = (g*m-Fke)/m
ahol g a gravitációs gyorsulás
összegezve az egyenletet:
a = g-Fke/m
Mivel, mint írtad, a gravitációs gyorsulás minden test esetében ugyanakkora (adott erősségű gravitációs térben), ezért csak a második tag befolyásolja a gyorsulást.
A közegellenállást a közeg tulajdonságai (sűrűsége) mellett a tárgy sebessége, alakja és a sebességre merőleges vetület területe határozza meg. Ha feltételezzük, hogy a két test alakja azonos (nem, de ennyi előnyt adhatunk a tollnak), akkor lényegében a felület/tömeg arány határozza meg a zuhanási sebességet adott körülmények között. Ez pedig (adott alak esetén) két tényezőtől függ:
1. A test méretétől (a felület négyzetesen, a térfogat köbösen növekszik).
2. A test sűrűségétől.
Mind a két esetben elég egyértelműen a kalapács "nyer" (magyarul annak lesz kisebb a tömegre vonatkoztatott felülete). Ha az alakot is figyelembe vesszük, nem lehet kétséges, hogy a kalapács fog lényegesen gyorsabban zuhanni.
Azért mert a fizikai mennyiségeket két csoportba sorolhatjuk: Vannak abszolút mennyiségek, és vannak viszonylagos mennyiségek.
A kérdés szerint ha a tollra F1 légellenállás hat, a kalapácsra pedig F2, akkor F1<F2. Eddig rendben. Ezek abszolút mennyiségek.
Amikor arról beszélünk, hogy "hamarabb" akkor itt már egyáltalán nem abszolút mennyiségekről, hanem viszonylagos mennyiségekről van szó, uis. legyen a kalapács esési ideje t1, a tollé t2, ekkor t1<t2, vagyis t2-t1=dt>0.
Ebből úgy tudunk viszonylagos mennyiséget csinálni, egy ún. dimenziótlan időt, ha valamilyen hányadost képzünk, legyen a dimenziótlan idő:
tau=dt/t2, ekkor nyílvánvaló hogy 0<tau<1.
Az erőket is hasonlóan dimenziótlanítani kell, mert nem mindegy hogy egy adott F erő egy 10 kg-os, vagy egy 1 grammos testre hat. Bevezethetjük az ún. dimenziótlan erőket:
f1=F1/(k1*ro1*A1*v1^2) és:
f2=F2/(k2*ro2*A2*v2^2).
(Itt k, az ún. alaktényező, v1 és v2 a sebességek).
Ha a dimenziótlan erőkből számolod ki a dolgokat, akkor abból már tényleg jól látható, hogy amit te a tollra ható kisebb légellenállásnak nevezel, az valójában nagyon is nagy, a toll kis sűrűségéhez, kis tömegéhez és nagy felületéhez képest.
Vagyis a tanulság: ami abszolút mennyiségként kicsinek tűnik, az bizonyos körülmények között igen is elég nagyok lehetnek!
Még egy példa: Ugye egy pillangó szárnyaira is abszolút mennyiségként sokkal kisebb légellenállás hat, mint egy sportkocsira, utóbbi mégis gyorsabban magy, jócskán... Most már azt is értjük, miért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!