Régen miért gondolták úgy a jövőkutatók, hogy a jövőben az emberek nem normális ételeket fognak enni, hanem tubusban ilyen ízetlen pépeket, vagy táptablettákat?
Nem számoltak vele milyen fontos része az emberi életnek az étkezés, mind kulturálisan, mind örömforrásként?
Gondold el, ha nem lenne többé lecsó vagy akár sonkás zsemle, csak bevenni a napi tápadagot, mint egy aszpirint.
Miért, azt miből gondolták, hogy egyszínű overállban fog mindenki rohangászni?
Megnézték, hogy az elmúlt évszázadokban hogyan változtak az emberi szokások, aztán abból kihoztak valamit. Persze meg kell említeni, hogy ez azért nem sűrűn említhető egy lapon a tudománnyal...
Ezt azért vetették fel tudtommal, mert úgy festették fel a jövőt, hogy nem lesz elég táplálék.
A bolygó kimerül és emiatt csak ilyen moslékot tudunk majd enni.
Miért? Még bekövetkezhet...
Egyébként én pl. szívesebben bevernék egy táp kapszulát és mennék a dógomra. Tiszta időpazarlás az evés.
Ha megnézel egy 18.-19. századi akármilyen ipari gépet, láthatod, hogy tele van cirádákkal, dizájnelemekkel, csupa olyan dologgal, ami csak a szemnek élvezet, semmi praktikuma nincs. Ez lassan szinte teljesen eltűnt, a modern ipari gépek dizájnja ugyan más, de marketing célokat szolgál, az esztétikus külső javítja az eladási esélyeket, vagyis visszatért valamilyen szinten az esztétikai igény a praktikum mellett.
Sokáig, sokan úgy gondolták, hogy a funkcionalizálódás minden területen töretlenül folytatódik.
Ehhez hozzájöhetett, hogy a sci-fi írók úgy gondolták, a növekvő embertömegeket csak szintetikus táplálék tudja majd ellátni (ez valószínűleg előbb-utóbb részben így is lesz).
Az, hogy nem vették figyelembe a kulináris élvezetek fontosságát, mostani szemmel nézve tényleg nagy hiba.
De ha belegondolunk, az első űrhajósok bizony ilyen tubusos borzalmakat fogyasztottak, nem kínzásból, hanem, hogy a kényes elektronikákba ne lebegjenek be a melegszenyó morzsái.
A sci-fi írók sem tökéletes jövőbe látók, nem hiszem, hogy sokan feltételezték volna közülük, hogy 2030-ra az űrhajósok sajtos pizzát fognak 3D-nyomtatni maguknak. :D
Azért, mert a trend tényleg ez.
Elsőként az olyan ételek lettek átadva az ipari termelésnek, mint pl. a sajt, vaj, kolbász, stb… Régen az ember ezt magának állította elő. Ma meg lehet venni a boltban. Ez már annyira megszokott, hogy elég hülyén néznek rád, ha azt mondod, menned kell haza, mert még vajat kell köpülnöd.
Aztán a befőttek, lekvárok kerültek át az ipari termelésbe.
Vagy régen ha az ember tésztát akart, összeöntött némi lisztet, vizet, sót, tojást, összegyúrta, kinyújtotta, felvágta, megfőzte. Ma megveszed a boltban a előre legyártott tésztát, amit csak ki kell főzni. Nagy ritkaság, ha valaki maga készíti el a tésztát. Süteményeknél is elindult ez a jelenség, már réteslapot veszünk, előre elkészített, fagyasztott leveles tésztát, vagy éppen piskótalapot.
Jöttek a mirelit zöldségek is. De ott is már elindult, hogy nem csak zöldségeket lehet venni, de felkockázott, előkészített francia saláta alapot, vagy felvágott, elősütött hasáburgonyát is. Ma már lehet mirelit pizzát venni, meg panírozott, elősütött ilyen-olyan húst is. A rizst is régen csak megvetted úgy, ahogy van, ma van előfőzött tasakos rizs.
A levesek nem különben. Sokan már nem főzik a levest, hanem vesznek zacskós levest, és kész.
Vagy pl. lehet venni előre elkészített szendvicset is.
A trend az, hogy amit időigényes, macerás, nehéz elkészíteni, azt megcsinálják helyetted, neked már csak melegíteni kell, összekeverni vízzel, vagy egyszerűen csak kinyitni a csomagolást. Csak ezzel párhuzamosan az ingerküszöb is változik, hogy mit tartunk időigényesnek, macerásnak, így egyre több dolgot készítenek el kvázi készre. Ez eljuthat addig, hogy a melegítés és a vízzel összekeverés is macerásnak tűnik, ezt is megpróbálják kiküszöbölni. A trend vége valóban az, hogy van nálad „egy egység” táplálék, amit a lehető legrövidebb idő alatt magadhoz tudsz venni. Végül is a fontos, hogy meglegyen a megfelelő tápanyagtartalma.
Persze ez csak az egyik fele a dolognak, ezzel párhuzamosan létezik gasztronómia, igény a valóban igényes kajára. A táplálkozás nem csak táplálkozás, de örömforrás, van kulturális vonatkozása. De ez is elhalhat, megszűnhet. A sci-fi pont arra jó itt is, mint minden másban. Tud egy olyan világot mutatni, ahol láthatóak a mai jelenségek eltúlozva, továbbgondolva, így szembesíteni tud vele minket, – pl. a táplálkozásnál nem is biztos, hogy tudatosulnak bennünk a változások –, rá tud mutatni egy-egy dolog negatív, vagy éppen pozitív aspektusaira, vagy arra, hogy valahol egyszer majd határt kell húzni, stb… Mert oké, kényelmes a zacskós leves, vagy a mirelit hasábburgonya, vagy a csomagolt teavaj, de biztos, hogy hosszútávon ezt a trendet érdemes követni?
Szerintem legalábbis addig, amíg piaci verseny létezik az élelmiszerpiacon is, sosem fognak eltűnni a jóízű ételek.
Persze ez a fogalom is szubjektív.
Volt egy vállalkozó régen ,aki azt hitte, hatalmas bizniszt fog csinálni, ha egy ősi egyiptomi papiruszon talált recept szerinti sört fog gyártani és forgalmazni.
Nem jött be, mert ami a piramisépítőknek az ötcsillagos nedű volt, attól a XX. századi kóstolók kihányták a belüket. :D
Az ízlés is változik a generációkkal. Nem lehet tudni, hogy amit utódaink mondjuk 200 év múlva élvezettel fognak enni, azt egy mai ember mennyei mannának, vagy undorító mosléknak találná.
Először is nem hiszem, hogy elértük volna azt a szintet, amire ezt a sci-fi írók akkor elképzelték...Egyelőre hatékonyabb hagyományos módszerrel megtermelni az ételt.
Másrészt, amit a boltban megveszel, Coca-Cola vagy akármi, az nem nagyrészt ugyanilyen "szintetikus táplálék"? Fogalmad sincs, miből csinálták, milyen tápanyagot veszel vele magadhoz, max annyit fogsz fel sokszor, hogy jó (többnyire: =cukros) íze van.
És talán nemfogyasztunk táplálékkiegészítőket, vitaminokat stb.?
Nekem nem lenne probléma amúgy, ha meg lenne állapítva valami orvosrobot által a napi ideális energiabevitel (bevinnéd a tested adatait, meg az aznapi programodat), mire ő kidobja neked a megfelelő koncentrátumokat). Sok embernek ez könnyebbséget jelentene, hogy nem nekik kell az ideális tápanyagarányokat számolgatni.
Akinek nyomott a hangulata, az bevesz X adag "szómát" (valahogy csak meg lehetne oldani, hogy ne legyen addiktív), aki éber akar maradni, az valami koffeinpótlékot...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!