Szerintetek elképzelhető, hogy a nem túl távoli jövőben egyáltalán nem lesznek vadállatok a Földön?
Ha összevetnéd a ma élő háziállatok (tehén, disznyó, juh, csirke) összsúlyát a vadállatok (bálnákat és elefántokat is beleértve), akkor az előbbi kb 700 millió tonna, utóbbi pedig 100 millió tonna.
400,000,000 kutya van kb a világon, és
200,000 farkas
Íme az 1800 óta kihalt fajok száma:
Nem sugall túl jót, ha tovább rajzoljuk a jövőbe.
Nem kérdező, szerintem te értetted félre, a rovarokkal kapcsolatos megállapítás a helyén van.
A helyzet az, hogy az ember valóban belepiszkál elég durván a természet rendjébe. Egyelőre még nincs akkora hatása, amit a természet ne tudna korrigálni. De lehet, például ilyen a te víziód. Erre azért nem kerülhetne sor, mert az ember ezt a ténykedését nem tudná befejezni, ugyanis még előtte kihalna.
Az élőlánc egyetlen szemét sem lehet büntetlenül eltávolítani. Mondjuk, ha feltételeznénk, hogy tényleg az összes rovart kipusztítottuk egy pillanat alatt, akkor holnapra éhen veszne minden repülő és négylábú állat, amely ezeket eszi, holnapután azok, amelyek ezeket, és így tovább. De ez semmi, mert a föld is tönkremenne, hiszen az éppen a rovaroktól (is) olyan, amilyen.
Nincs az a domesztikálás, amely megmenthetné az embert, ha csak részlegesen is ilyen durván képes lenne az ökológiai egyensúlyt felborítani. Sőt, sérülékenysége miatt az ember lenne az elsők között, amely kiveszne.
Kedves utolsó, te mit nem értettél meg azon, amit írtam? Még egyszer leírom a legutóbbi válaszom:
"ont nem a rovarokra gondoltam, tudom, hogy tőlük függ a fennmaradásunk. Írtam is, hogy elsősorban a gerincesekre, azokon belül is a nagyobb emlősökre és a madarakra gondolok. "
Értem, hogy a mindenhol ott levő, létfontosságú rovarokat NEM irthatnánk ki, és eleve meddő próbálkozás lenne. Viszont azt nem látom be, hogy mi akadálya lenne pl. annak, hogy kipusztuljon az összes, mondjuk 20 kilónál nagyobb súlyú vadállat. Azokra az állatokra gondolok, amik nagyok, kevés van belőlük, egyszóval sebezhetőek. Az afrikai nagyvadak jórésze már így is a kihalás szélén áll, akárcsak szinte minden nagytestű macskaféle. A farkasokból sincs sok, ahogy írta is valaki; gondolom, neki az a mázlija, hogy alkalmazkodóképes és vannak emberektől távol eső területek, ahol szabadon tevékenykedhet (Szibéria, Kanada). De olyan helyen, ahol él az ember, alig találni farkast. Ugyanez igaz szinte minden nagyragadozóra. Az ember, úgy látszik, valahogy nem tűri meg azt, ami erősebb, mint ő. Valahogy nem tűrjük meg a nagytestű állatokat, nem tudjuk nem kipusztítani őket. Nem a kisemlősöket féltem, de ha megnézed bármelyik gerinces osztály bármelyik nagyobb testű állatát, az hétszentség, hogy a kihalás szélén van, vagy legalábbis veszélyeztetett. De amúgy, ha ilyen ütemben pusztítjuk az erdőket, akkor lehet, hogy a madarak jórésze is kihal. Úgy látszik, az ember semmit nem tűr meg maga körül, ami nem hasznos.
"Ezt valami (vagy valamik) biztosan el fogja foglalni, ez a természet rendje."
Alighanem mi leszünk azok...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!