Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fényről lenne pár kérdésem,...

A fényről lenne pár kérdésem, segítene valaki?

Figyelt kérdés

Gyorsul a fény? Mármint a fényforrásból viszonylag lassan lép ki és felgyorsul fénysebsebégre, vagy egyből fénysebességgel hagyja el?


Hogyhogy nincs tömege a fénynek? Mármint mindenhol azt mondják azért nem lehet fénysebbésséggel menni, mert végtelen lenne a tömegünk, de akkor a fénynek miért nincs tömege



2015. szept. 10. 20:00
1 2
 1/11 Ozmium42 ***** válasza:

A fény nem gyorsul, lelassítani sem lehet. A fénysebesség a fény sebessége, csak egy van neki.


Tömege azért nincs, mert nem lép kölcsönhatásba a Higgs-bozonnal, ami a tömeget okozza. Egyébiránt nyugalma tömege nincs, de az energiája E=mc^2 szerint megfeleltethető valamekkora tömegnek.

2015. szept. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Ha nincs tömege akkor honnan van energiája? Az m=0 nullázza mindkét oldalt
2015. szept. 10. 20:15
 3/11 Vree ***** válasza:

A frekvenciájából.

E=hf

ahol f a frekvencia, h a Planck-állandó.


Egyébként ez nem egy speciális tulajdonság: Louis de Broglie 1924-ben leírta, hogy az anyagi részecskéknek is hullámtulajdonságuk van (lásd "anyaghullám"). Ugyanolyan hullámhosszal, mint a fény.


A relativitásban, ha valaminek nincs nyugalmi tömege, akkor mindig fénysebességgel halad.

Egyes típusú részecskék bírnak ilyenekkel, mások (mint a foton) nem.

Ahogy Ozmium leírta, az anyagi részecskék nyugalmi tömegét feltehetően az adja, hogy interferálnak a Higgs-mezővel.


Még egy érdekes dolog: a fény közegben lassabban terjed, de a fotonok sebessége mégis állandó marad. Ami történik, az az, hogy amikor a foton egy atomnak ütközik, akkor elnyelődik, majd kis késéssel kibocsájtódik egy másik foton. (ez a foton emisszió-abszorpció elmélet)

2015. szept. 10. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ezt az emisszió késést én nem értem miért és mekkora ez az idő egy atomnál? Ez is a kvantum ugrással van kapcsolatban?
2015. szept. 11. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Ozmium42 ***** válasza:
Szerintem inkább az úttal van kapcsolatban, mint az idővel. Persze idő is kell a fel- és legerjedéshez, de az is sokat számít, hogy az emittált foton nem ugyanarra halad, mint az elnyelt. Cikk-cakkos úton halad, és ezen az úton több idő kell végighaladni, mint egyenesen.
2015. szept. 11. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Sőt, még egy érdekesség (legalábbis, engem ez nyűgöz le a legjobban):


A fény számára nincsen se idő, se távolság. Mivel fénysebességgel halad, ezért a foton szemszögéből nézve az egész világegyetem kvázi egy vastagság nélküli lap az az atom között, ahonnan ő kilép és az az atom között, ahova ő becsapódik, tehát egy foton számára bármekkora út azonnal megtörténik!


Engem is mindig lenyűgöz :D

2015. szept. 11. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Ozmium. De nem haladhat cikkcakkos úton mert ha egy üvegközegen keresztül világítasz az kiszámítható egyenes úton fogja elhagyni a kilépési atomokat vagyis nem lehet random útbejárásokkal megmagyarázni az késést . Az a szóródás inkább de egy üvegszálban amiben nincs szóródás ott is van késés.


Ha így lenne akkor lennének hamarabb és később keresztül jutó fotonok az üvegen de nem mert egyszerre késik az egész ,ez gondolom megakadályozná az üvegszálas információáramlást is .


Valahogy magában az atomban telik el nekünk idő de miért ,miközben az elektronpályák között nincs semmilyen átmenet ,nincs plusz út csak átvált egyikről másikra az elektron ezért vannak csíkos színképek.

2015. szept. 11. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
"vagyis nem lehet random útbejárásokkal megmagyarázni az késést" - itt belefutottál a kvantumfizika egyik nagy problémájába, hogy random-e a random. A mi szemszögünkből lehet, hogy az, de ahogy Einstein mondta, Isten nem kockázik az Univerzummal. Mindent törvények irányítanak, a részecskék mozgása rendezett, tehát az a cikkcakk végül szabályos, kiegyelített lesz.
2015. szept. 11. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

De ez nem kvantumfizika ,egyszerű eldönthető állítás ,szóródik e a fény az atomokon vagy nem . Láthatunk rá példát igen nem.


És ha szóródik akkor az nem fog visszakanyarodni az eredeti páláyra , ha a lézerrel átvilágítunk egy közegen akkor vagy szétszorja és a szórás késését mérjük vagy egyenesen átmegy rajta és ekkor nem a szórást mérjük mégis azt mondják hogy a kilépő egyenes fény késik a nagy közegellenálás miatt .


Egy egyenes fénysugár nem tud cikcakkban haladni tehát nem járhat be nagyobb utat így a késés sem magyarázható ezzel. Ha mégis cikcakkban haladna akkor az utolsó atom ahol kilép a fény nem egyenes lenne hanem szórt random minden irányba (tejüveg).

2015. szept. 11. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Ozmium42 ***** válasza:
Általában nem egy foton megy át egy közegen, hanem rengeteg. És valóban, nem mind jut át a másik oldalra, egy része random irányokba szóródik. Ha egy anyag tiszta átlátszó, az azért van, mert a fotonok kevésbé nyelődnek el, kevésbé is szóródnak. Ami pedig nyílegyenesen átjut, az nem is késik.
2015. szept. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!