Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Néhány kérdés a fényről?

Ozmium42 kérdése:

Néhány kérdés a fényről?

Figyelt kérdés

Üdv!


Felmerült bennem pár kérdés a fénnyel kapcsolatban.


1. Mi történik akkor pontosan, amikor valami visszaveri a fényt? Nem hiszem, hogy a fény lepattan, mint egy labda a falról. Mi történik a fotonnal, amikor eléri a tárgyat, hogyan fordul vissza, és miért lehet ezt a folyamatot egyirányúsítani? A tükörnél a fény nem csak szóródik, hanem megfelelő szögben verődnek vissza.


2. Ha a fény nem vákuumban terjed, akkor mi lassítja le? Miért lassul le? Ha egy foton áthatol egy közegen, akkor a közeggel milyen kölcsönhatásban volt az áthaladás közben? Volt-e egyáltalán kölcsönhatás?


3. Ha a fény közegben lelassul, akkor ha kilép a közegből vákuumba, ismét visszagyorsul a vákuumbeli fénysebességre? Ez lehetséges?


2015. jan. 29. 19:33
 1/7 anonim ***** válasza:
62%

1. A fény azért fordul meg mert az energiálya megmarad és nem elég ahoz hogy áttörje.

2.A kölcsönhatás olyan minimális hogy nem észrevehető

3.Ez nem lehet,csak a felületi közeg sűrűsége lassitja le.

2015. jan. 29. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

1. Nem lepattan, hanem elnyelődik egy atomban, majd az atom kisugározza. Minden anyagnál más, hogy a fotonokat milyen arányban és melyik irányba sugározza ki. Terjedhet az anyagon belül és visszaverődhet a megfelelő szögben. Az üveg például a legtöbb fotont tovább engedi, de a tükör, az inkább visszaveri.

2. Azért lassul le, mert a közeg, amin keresztül halad, atomokat tartalmaz és elnyelődik és kisugárzódik az atomokban. Ez az a bizonyos kölcsönhatás. Olyan ez, mint a gátfutók esete. Az úti cél felé rohanva mindig át kell ugraniuk a gátakat, és ezek az akadályok lelassítják őket.

3. A fény nem lassul le. Mindig fény sebessége van. A fénynek van sebessége és TERJEDÉSI sebessége. A terjedési sebesség változhat a közegtől. Halad az anyagban, atomokkal kölcsönhatásba lép, és amíg elnyelődik, kisugárzódik, ez egy kis holtidővel jár, de amíg az egyik atomtól a másik atomig eljut, fény sebességgel halad. A fény terjedési sebességébe viszont beletartoznak ezek a kis holtidők is, ezért kisebb.

2015. jan. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mivel a fény nem labda, így tényleg nem pattan vissza. A fényt elnyelik az atomok (pontosabban, ha a foton "eltalál" egy atomot, akkor gerjeszti az elektront - majd az elektron "visszaugrik" a normál pályára, közben visszasugároz egy fotont.


És ez lassítja le, hogy ez a folyamat időt vesz igénybe. Tehát amikor a fény halad pl a vízben, akkor egyrészt lényegesen hosszabb utat tesz meg, mivel az atom nem pontosan az ellenkező oldalán adja le a fotont, így eléggé cikcakkos utat tesz meg. És közben az elnyelés-kisugárzás is időt vesz igénybe.


De ettől függetlenül két atom között a foton MINDIG fénysebességgel halad. Nem képes lelassulni. Kívülről mérve úgy tűnik, mintha lassabban haladna, de ez csak az elnyelés és hosszabb út miatt van. Tehát nem lassul, nem gyorsul, mindig ugyanolyan gyorsan halad. Csak vákuumban nem ütközik semmivel.

2015. jan. 29. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Vree ***** válasza:
2015. jan. 29. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy itt többen elmondták, az igaz: az atom elnyeli a fotont, majd kisugározza. Tükröző felületnél meg a fémréteg elektronjai nyelik valahogy el, majd kisugározzák.


Hogy az atom miért pont ugyanabba az irányba sugározza ki, illetve a tükröző felület miért pont ugyanolyan, csak ellentétes szögben sugározza vissza... na azért kapott Nobel-díjat Feynmann. És a magyarázat olyan bonyolult, hogy csak igen kevés elme képesek megérteni.


Ennek megértéséhez pl. olyan dolgokat kell érteni, hogy a számok összege 1-től végtelenig miért pont -1/12 (Bár ezt még nem is nehéz megérteni, csak a dolog abszurditását jelző érdekesség)


A lényeg, hogy a fény viselkedése az egyik legbonyolultabb, és eddig talán legkevésbé megértett dolog a világon.

2015. jan. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A fényvisszeverődésről fémes anyagoknál:

A statikus elektromos tér nem tud behatolni a jó vezető fémekbe mert a fémekben levő töltések úgy mozdulnak el hogy a belső elektromos teret kioltják.

Ha nem statikus elektormos térről beszélünk akkor a töltéshordozók mobilitása (mozgékonysága) dönti el hogy milyen mélyre tud hatolni a változó elektromos tér.

Ez a fény frekvenciáján pár µm szokott lenni.

A fény elektromágneses tere a fény frekvenciájával rezgeti a töltéseket a fém felületén és a töltés egy új fotont bocsát ki miközben a eredetit elnyeli.

2015. jan. 30. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A megfigyelés megváltoztatja a megfigyelés természetét,tehát ha fényel meghatározuk hogy mi történik nem azt kapjuk amikor nem figyeljük meg.
2015. jan. 30. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!