Magyarország nem is akkora "termálvíz-nagyhatalom", mint gondoljuk?
Itt van a wikipédia listája a világban található főbb termálvizekről, országonként lebontva:
Ebből látszik, hogy szinte mindenhol van annyi termálvíz, mint Mo.-n, sőt, van, ahol sokkal több is. Akkor miért pont mi tartjuk magunkat "termálvíz-nagyhatalomnak"? A szomszédos Szlovákiában a cikk szerint 123 melegvizes forrás található, nem is beszélve Görögországról. Akkor ebben nem is vagyunk olyan különlegesek?
> Ez egy tejjel-mézzel és termálvízzel folyó Kánaán.
Ezt itt nem állította senki.
> Mi egyébre lehet felvágni
Ez nem felvágás. Minden ember, város, ország legyen büszke arra, amije van, ismerje a saját erényeit, ismertesse meg, tegye hasznára a többi embernek, városnak, országnak. Minden ország igyekszik a saját turisztikai lehetőségeit megmutatni, pár dologra ráépítve. Van, aki a tengerpartjaival vonzza a turistákat, van aki az ókori értékeivel, van, aki a sípályáival, mi történetesen a termálfürdőinkkel. De ez nem egy verseny, nem valamiféle elismerésre, nagyrabecsülésre vágyunk, így aligha lehet felvágásnak értelmezni.
> mivel lehet itt tartani az embereket
Ez megint nem tudom hogy jön ide. Mindenki tisztában van azzal, hogy egyetlen külföldön munkát vállalni kívánó ember sem fog itt maradni azért, mert vannak termálfürdőink. Ha turisztikai szempontból érted az itt tartást – hogy az emberek ne külföldön, hanem Magyarországon nyaraljanak –, abban én meg nem látok semmi problémát. Tényleg lehet Magyarországon is nagyon jó hangulatban, sok szép dolgot látva nyaralni. Igen, mutassuk meg, milyen turisztikai lehetőségek vannak Magyarországon, ne csak a külföldieknek, hanem a magyaroknak is.
Több okból van sok termálvíz.
Hőfokra vonatkozólag azért, mert vékonyabb a földkéreg. Ez nem minden medencére igaz. A mi medencénk a Kárpátok létrejöttéhez kapcsolódóan vékonyodott ki, de ez nem törvényszerű minden medencére. Ezt úgy nevezik, ív mögötti medence.
Felszínre jöttükben pedig szerepet játszanak a karsztosodott területeink. A repedezett karsztba beszivárog a hideg (mondjuk) csapadékvíz, amely már viszonylag kis mélységben felmelegszik és melegen jön a felszínre. Nyilvánvalóan felszínre is könnyebben tud mészköves területen jönni. Ez hozzájárul a (feltételezett vagy valós) gyógyhatáshoz is, hiszen csomó minden hasznos anyagot kiold a mészkőből (de ehhez én már nem értek).
De azért ez ugye minden esetre más és más, nem lehet cakkumpakk a szlovák termálvizet összehasonlítani a magyarral. De azért Szlovákia vagy Szerbia, de még Románia is geológiai kialakulás szempontjából ugyanaz a rezsim.
Amúgy természetesen vannak nem karsztos termálvizek is, hazánkban is nem kevés. A mélyből spontán is felszínre törhet a forró víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!