A gyulladáscsökkentők hogyan működnek?
A gyulladás a szervezet válaszreakciója különféle ingerekre. Jelei a (bőr)pír (rubor), duzzanat (tumor), melegség (calor), fájdalom (dolor) + a csökkent működés functio laesa). Ezeket bizonyos szabályozó molekulák, pl. ún. citokinek (amelyeket a fehérvérsejtek termelnek) vagy a kórokozók által termelt anyagok idézik elő.
Többféle gyulladáscsökkentő létezik.
A nem szteroid gyulladáscsökkentől (pl. Algopyrin, Aspirin) olyan enzimeket gátolnak (ciklooxigenázok), amelyek a gyulladás szabályozásában részt vevő anyagok (prosztaglandinok) termeléséhez szükségesek. Így a gyulladások tüneteit csökkenteni tudják. Viszont pl. a gyomorfal keringésében is fontosak a prosztaglandinok, így a nem szteroid gyulladáscsökkentők túlzott szedése növeli a gyomorfekély kockázatát, ezért gyakran adnak mellé gyomorvéső szereket is.
A szteroid gyulladáscsökkentőknek sokféle hatásuk van, pl. gátolják a fehérvérsejtek legtöbb típusának szaporodását és működését, így csökkentik a citokintermelést (amelyek szintén fontosak a gyulladásos tünetek létrehozásában). Vigyázni kell azonban velük, mivel az immunrendszer hatékonysága is csökken általuk, így a fertőzések gyakoribbá és sokkal súlyosabbá is válhatnak. Viszont autoimmun betegségeknél vagy szervátültetésnél sokszor gátolni is kell a fehérvérsejteket bizonyos mértékig, a fertőzésveszélyre azonban ekkor is figyelni kell.
Van még sok speciális típusú szer is, de talán az említett 2 csoport a legfontosabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!