Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért sugárzik egy radioaktív...

Miért sugárzik egy radioaktív anyag? Miért sugárzik addig ameddig?

Figyelt kérdés

Mi az oka, annak hogy kiválik nukleon, elektron, stb...?

Tehát van amelyik anyag több ezer évig is, de hogy működik? Egyszerre csak egy atom ad le részecskét? Vagy miért nem történik rögtön?



2015. szept. 3. 22:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Az atommag proton és neutronszáma nagyon magas, ezért a kvantumerők nem tudják olyan stabilan összetartani, hogy a rezgés közben, amit minden atommag végez, időnként ne szakadjanak le róla részecskék.
2015. szept. 3. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Pl. tépj össze egy zsepit, gyúrd gombóccá, vedd a két kezed közé és rázd ide-oda. Valószínűleg egy zsepifoszlány se fog leesni. Ez lehetne mondjuk egy szénatom.


Most tépj össze száz zsepit, amennyire bírod, gyúrd gombóccá őket, és a két kezed között tartva rázogasd a föld felett. Előbb-utóbb a rázogatás során fecnik fognak hullani. Ez egy rádium atom.

2015. szept. 3. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
és miért sugároznak sokáig? van amelyik több évig?
2015. szept. 3. 23:01
 4/6 anonim ***** válasza:

Nos, vannak instabil atomok, melyek spontán elbomlanak. Maga a folyamat az atommagban történik. Jó pár folyamat következhet be, mely a magot érinti, vannak, mik külső hatásra (pl neutronnal vagy protonnal való ütközés), de egyesek teljesen spontán is bekövetkezhetnek. Namost, ha van egy tutibiztosan instabil magod, azt, hogy mikor bomlik el, nem tudod elmondani. Lehet, hogy most, holnap, vagy az idők végezetekor. De! Ha van egy nagyszámú ilyen magot tartalmazó halmazod, azt statisztikailag már le lehet írni. Azaz: ha ujjal rámutatsz egy magra, azt még mindig nem tudod jellemezni, de mondjuk egymillió magot (ami rettenetesen kevés) már egész jól le lehet írni.

Namost, ezen spontán dolgok mögött az áll, hogy a mag instabil. 238 db részecskét összetartani már nem könnyű. A protonok taszítják egymást, a neutronokból meg már sok kell, hogy ezt kompenzálja, nagy lesz, ott pl a mag felületén már más lesz a helyzet, mint a belsejében, szóval minél nagyobb egy mag, annál instabilabb. És ilyenkor pl kilökhet 2protont-2neutront magából, ezzel pedig csökken többek között a nagysága, így stabilabbá válhat. Vagy az egyik protonja is el tud bomlani, lesz belőle neutron meg elektron, s csökken a részecskék között töltés miatt fellépő taszítás.

"Egyszerre csak egy atom ad le részecskét?"-dehogy, bármennyi

2015. szept. 4. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"és miért sugároznak sokáig? van amelyik több évig?"

Mert van, amelyik jólmegvan egy ideig.

Pl te is néha bent lustulsz a kádban tuti, mert jó neked, bár tudod, hogy ki kell jönnöd, mert mondjuk meg kell írnod a házit. Vedd úgy, hogy az instabilabb magoknak nagyobb a késztetésük, h megírják a házit! :D


Igazából a kérdéseid elnézve nem vagy elég járatos a természettudományok ezen ágában, és ezen kérdések megmagyarázásához többet kellene neked is tudnod a dologról. Remélem, az általam írt összevisszaságok talán kicsit segítettek helyretenni a dolgokat, javaslom, olvass kicsit utána a radioaktivitásnak, s utána, ha valamit úgy sem értesz, akkor azt nyugodtan írd ki ide kérdésként.

2015. szept. 4. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A meddig sugárzik kérdésedre tudok válaszolni. 1986 óta sugárzok, a mai napig mérhető a sugárzás.
2015. nov. 11. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!