Miért szinte mindig este fele ér Szeged környékére ha érkezik egy hidegfront a kárpát medencébe?
Mindenhová "este ér oda" a hidegfront. Pontosabban: késő délután.
A hidegfront a nyári időszakban (mondjuk úgy, kora áprilistól szeptember végééig) azt jelenti: zivatarok alakulnak ki, villámtevékenységgel, esetenként erős csapadékkal, majd ezt követő lehüléssel.
Amennyiben a Kárpát-medencében jó döglesztő 38 fokos nyári forróság van, a relatív páratartalom legfeljebb 35-40 százalékos.A harmatpontdeficit értéke, azaz az a hőmérséklet, mikor a rel.páratartalom 100% lesz, ebben az esetben 22-24 fok is lehet, azaz 14-16 c fokra le kell hülnie a levegőnek, hogy szakadni kezdjen az eső. Ez a legritkább esteben sikerül délben, mikor iszonyat erős a konvenkció, ahoz brutális front szükséges, hogy délbenmegjelenjen az égen egy zivatarfelhő (kisebb zápor, esetleg). A zivatartevékenység olyan 35-40 fokos napamagsságánál (nyáron délután fél négy után, de inkább 5-6-7 óra felé) "indul be", azaz ténylegesen ekkor érzed úgy, hogy "megjött a hidegfront". A front a magasban már régen megérkezett, és ezt mutatja majd neked a barométer is, egy erős süllyedéssel.
Télen ezt nem tapasztalod, télen a masszív hidegfront ritkán hoz csapadékot,a jelentős havazást a mediterrán ciklon hozza. A téli hideg viszont többnyire szibériai anticiklonhoz, napos, de egyre erősödő ködhajlamú, frontmentes, száraz időhöz köthető. Bár Szegeden ti ritkán láttok havat, én se sokat láttam, mikor egy évig ott éltem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!